آشنایی با مادربورد تلویزیون های LCD و LED

آشنایی با مادربورد تلویزیون های LCD و LED

آشنایی با مادربورد تلویزیون های LCD و LED : آشنایی با مادربورد تلویزیون های LCD و LED : برای تعمیر تلویزیون ال سی دی و ال ای دی آشنایی با مادر برد تلویزیون زیاد مهم میباشد و ما این جا اطلاعات کلی در اختیار شما همکاران گرامی می گذاریم.

آشنایی با تعمیر مادربورد یا (main Boared)

همانطور که از نام آن مشخص میباشد مادربورد یا برد اصلی وظایف زیادی در تلویزیون LCD دارد . هم چنین امکان دارد این برد با نام های دیگری همچون برد A/D ، برد منطقی ، برد دیجیتال و هم چنین برد Scalar بشناسید.وظیفه ی مادربورد گرفتن سیگنال های ویدیوئی وصوتی و تبدیل سیگنال های ویدیوئی آنالوگ به سیگنال های دیجیتال می باشد ، پس برد کنترلر میتواند این سیگنال هارا جهت راه اندازی TFT ها در پانل وکنترل عکس استفاده بکند .

صدا به پردازنده صوتی منتقل شده وتقویت کننده های صوتی ،صدا را به اسپیکرها هدایت می کنند . گاهی اوقات همه ورودی های صوتی و تصویری روی مادر برد قرار میگیرند و گاهی نز روی برد های جداگانه دیده میشوند که jack pack نامیده میشود ، و از راه کابل نواری (Ribbon Cable) یا FFC (کابل انعطاف پذیر تخت یا Flat flexible cable ) به مادربورد وصل میشوند.

برای تعمیر تلویزیون میبایست با مادر بورد تلویزیون آشنا بشوید. این برد هم چنین امکان دارد پردازنده صوتی و IC های تقویت کننده صدا و مدارهای وابسته به آن را روی خود مکان دهد.

آشنایی با مادربورد تلویزیون های LCD و LED

واحد پردازنده ویدیوئی یا (VPU ( Video Processing Unit

واحد پردازنده ویدیوئی ۱ مدار زیاد یکپارچه شده که شامل CPU ، HD( high definition)، SD(standard definition)، دکودر(رمزگشا) صوتی و ویدیوئی،دکودر ویدیوئی NTSC ، OSD( on screen display) ، de-interlacer می باشد توضیح کامل vpu خارج توان این کتاب میباشد .نکته مهمی که در این جا میبایست به آن اشاره نمود و با آن آشنا بشوید تبدیل اطلاعات ویدیوئی به سیگنال های دیجیتال میباشد که می تواند بوسیله LVDS IC به برد کنترلر یا T-CON منقل شود.

MCU (میکرو کنترلر)

میکرو کنترلر یک کامپیوتر کوچک میباشد که از ۱ مدار یکپارچه و مستقل میباشد که شامل ۱ CPU نسبتا ساده همراه با تابع های پشتیبان همچون کریستال نوسان ساز ، تایمرمراقب،ورودی و خروجی های آنالوگ و دیجیتال و غیره می باشد حافظه های قابل برنامه ریزی همچون فلش NOR ، OTP ROM میتواند همراه بامقدار کمی RAM روی چیپ قرار گیرد.MCU وظایف اختصاصی کمی در تلویزیون های LCD انجام میدهد .

Electrically Erasable Programmable Read Only Memory) EEPROM)

EEPROM ها نوعی از حافظه های غیر فرار هستند که در دستگاه های الکترونیک استفاده میشوند . همانطور که نام آن اشاره دارد ، EEPROM را می توان با سیگنال های الکترویکی پاک یا برنامه ریزی کرد . EEPROM ها جهت ذخیره اطلاعاتی همچون تنظیمات اعمال شده بوسیله کاربر استفاده میشوند.در گونه نیاز با تعمیر تلویزیون در تبریز تماس بگیرید، وقتی که برای مثال روشنایی را تنظیم میکنید ، MCU امکان دارد این اطلاعات را در ۱ EEPROM خارجی ذخیره بکند.

IC های ولتاژ رگولاتور

IC های ولتاژ رگولاتور، ولتاژ ثابت وپایداری رابرای IC ها ومدار های دیگر موجود در مادربورد تامیین می کنند.

Flash Memory (حافظه فلش)

حافظه فلش غیرفرار میباشد ونوع خاصی از EEPROM میباشد که بصورت بلوک های بزرگی قابل پاک شدن و برنامه ریزی مجدد هستند . هزینه حافظه های فلش نسبت به حافظه های EEPROM پایین تر میباشد بنابراین هروقت به حافظه غیر فرار زیادی نیاز باشد از حافظه های فلش استفاده میشود . نرم افزار (SOFTWARE) تلویزیون LCD معمولا داخل حافظه فلش ذخیره میشود وگاهی اوقات میتوان آن را از راه پورت USB تلویزیون LCD تان ارتقا داد.

آشنایی با مادربورد تلویزیون های LCD و LED

پرددازنده صوتی (Audio Processor)

پردازنده صوتی سیگنا های صوتی ورودی آنالوگ و دیجیتال به تلویزیون را دریافت کرده وآنها را به سیگنال های قابل استفاده آمپلی فایر صدا که اسپیکر را راه اندازی میکند تبدیل میکند و هم چنین جهت دکود نمودن (از رمز خارج نمودن ) و فرستادن صدا به سایر ابزار های صوتی استفاده میشود آمپلی فایر (تقویت کننده) صدا آمپلی فایر صدا همانطور که از نام آن مشخص میباشد.

مسئول دریافت سیگنال از خروجی پردازنده صوتی که از پیشنهاد اندازه دامنه کوچک میباشد واستفاده از آن برای راه اندازی ۱ دامنه بزرگتر ولی با مدولاسیون (زیر یا بم بودن صدا ) یکسان از راه اسپیکر های تلویزیون میباشد.

(LVDS IC (Low Voltage Differentioal Signaling

LVDS IC از علامت دهی تفاضلی ولتاژ پایین برای ارسال سیگنال ویدیوئی از مادربورد به برد T-CON یا کنترلرLCD استفاده می کند . LVDS 1 سیستم علامت دهی تفاظلی میباشد و به این معنی میباشد که LVDS 2 ولتاژ متفاوت انتقال میدهد که نقطه پایانی دریافت ، باهم مقایسه می شوند. LVDS از این اختلاف در ولتاژ جهت کد گذاری (Encode) سیگنال ویدیوئی استفاده می کند.

کریستال ها (Crystal)

به ریاد داشته باشید همه تلویزیون های LCD مشابه هم نیستند . مثال هایی که در اینجا ارائه می دهم چیزهایی هستند که بصورت رایج در تلویزیون های LCD موجود در بازار دیده میشوند . شما متوجه خواهید شد که بعضی تلویزیون ها از تکنولوژِ های متفاوتی در مادر برد استفاده می کنند .برای آشنایی با تکنولوژِ با تکنولوژِ های نو و کسب اطلاعات بیش اگر ضروری باشد میتوانید دفترچه های راهنمایی سرویس آن تلویزیون خاص را مطالعه نمایید .

اگر ممکن است شما تیک تلویزیونی که در حالا تعمیر آن هستید را مرور نمایید ولی همیشه در حالا آموزش الکترونیک و مدار های الکترونیکی آنان باشید تا این که هروقت آنان را دیدید به سرعت بتوانید آنهارا شناسایی کرده وبه سرعت عیب یابی نمایید چون اکنون میدانید آنان چگونه کار می کنند.

بردکنترلر (LCD (LCD Controll Board

کنترلر LCD یا T-CON سیگنال های LVDS را از مادربورد دریافت کرده وسیگنال های راه انداز TFT رت پردازش کرده و بعدا از راه برد راه انداز ، IC های راه انداز ، پانل LCD را کنترلر میکند .در برد T-CON ، IC های RAM دینامیک را خواهید دید که ابزار های ذخیره سازی با سرعت زیاد بالایی هستند و جهت ذخیره سازی اطلاعات تا زمانیکه نشانی دهی می شنود استفاده خواهند شد.

معمولا ولتاژ تغذیه ۱۲ ولت از راه کابل ، از مادربورد به برد T-CON اعمال میشود . این ولتاژ به آسانی با اندازه گیری پیکو فیوز که روی برد T-CON قرار دارد قابل تشخیص میباشد .

 

مطالب مرتبط :

11 نظر

 • اسماعیل عباسی

  چرا اینقد زیاد؟

 • میثم قاسمی

  قیمت مشاورتون چقدره؟

 • غلامحسین شاکری

  مرسی

 • جواد بخشی

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 • ایمان فرجی

  دمتون گرم

 • روح الله کشاورز

  کجا می تونم اطلاعات کاملتری درباره این موضوع پیدا کنم

 • علی رضا نوروزی

  هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته

 • داوود زندی

  چه سایت قشنگی دارین

 • سجاد جمشیدی

  مطلب خوبی بود همکار گرامی

 • مسلم کریمی

  مطلب خوبی بود

 • اصغر بختیاری

  سایتتون محشرههههه

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *