انتشار امواج تلویزیونی و دریافت آنان

انتشار امواج تلویزیونی و دریافت آنان

انتشار امواج تلویزیونی و دریافت آنان : حال كه اطلاعاتي از نحوه فرستادن تصاوير در تلويزيون بدست اورديد مکان دارد اشاره اي هم به نحوه انتشار امواج داشته باشيم تا بريم سر اصل مطلب گيرنده هاي تلويزيوني :

الف :نحوه انتشار امواج :

امواج راديويي از آنتن فرستنده به صورت خط مستقيم دور مي شوند ولی بعضي از امواج با فرکانس هاي بخصوص داراي خاصيت انعکاسي يا انکساري از طبقات بالاي جو يا اجسام ديگر مي باشند .

آنتن هاي فرستنده زميني َ ۲ موج را ارائه مي بدهند يکي موج زميني که در امتداد سطح زمين حرکت مي بکند و ديگري موج آسماني که در قسمت بالاي جو عمل انتشار را انجام مي دهد .شدت موج زميني با دور شدن از آنتن فرستنده بخاطر جذب انرژي بوسیله زمين بتدريج کم مي شود .

افت موج زميني با اضافه شدن فرکانس افزايش مي يابد و بالاتر از ?/? مگاهرتز اين افت خيلي زياد مي شود.در موج آسماني وقتي به لايه يونسفر جو برسد امکان دارد در نتيجه خاصيت انکساري خم شده و به سمت زمين برگردد که بستگي به غلظت و عمق طبقه يونسفر دارد و در حقيقت موج آسماني در فاصله هاي خيلي دور از فرستنده به زمين بر مي گردد که اين خاصيت اساس ارتباطات راه دور میباشد .

انتشار امواج تلویزیونی و دریافت آنان

هرچه فرکانس موج زياد تر باشد اين خاصيت انعکاسي يونسفر کمتر مي شود بطوريکه امواج باند ( VHF ) به ندرت منعکس مي شوند و امواج باند ( UHF ) به راحتي از يونسفر رد مي شوند عملا دريافت موج در نتيجه انکسار و انعکاس امکان پذير میباشد .

تحت بعضي شرايط دمايي لايه تروپسفر جو که از لايه هاي پايين اتمسفر مي باشد روي امواج VHF اثر مي گذارد که اين امواج تا مسافات خيلي دور منتشر مي گردند . چنين دريافت غير عادي بوسيله تغييرات تناوبي هوا بوقوع مي پيوندد .(انتشار امواج تلویزیونی و دریافت آنان)

در حالا حاضر انتقال امواج تلويزيوني از فرستنده به ۲ طريق گونه مي گيرد :

یک – انتقال از طريق تکرار کننده هاي زميني ( رله ها )

که در اين نوع از فرستنده اصلي و به فاصله هاي معيني در نقاط مرتفع تکرار کننده هايي نصب مي شود که امواج را از فرستنده دريافت و به مناطق مورد پیشنهاد مي رسانند .

در اين روش بعضي از نقاط که اصطلاحا بعنوان نقاط کور از آن ها ياد مي شود قادر به دريافت برنامه هاي تلويزيوني نيستند که گاهي بعلت نياز به تکرار کننده هاي زياد تحت پوشش قرار دادن آن مناطق از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه نيست همچنين در هر مرحله تکرار مقداري از کيفيت تصوير اصلي کاسته مي شود .(انتشار امواج تلویزیونی و دریافت آنان)

تعمیر تلویزیون و مانیتور

دو – انتقال از طريق ماهواره :

استفاده از ماهواره در سال هاي اخير بسيار زياد شده است که موارد ذيل را مي توان بعنوان محاسن استفاده از ماهواره ذکر نمود :

ــ با بهره گيري از ماهواره ديگر هيچ نقطه کوري متصور نيست چون حتي مناطقي که به طور کامل در بين کوه ها محصور هستند به راحتي تحت پوشش ماهواره قرار مي گيرند .

ــ با استفاده از ماهواره بعنوان تکرار کننده کيفيت تصاوير بسيار پسندیده میباشد چون بين فرستنده اصلي و گيرنده فقط يک رابط يعني ماهواره وجود دارد .

ــ تعداد کانال هاي بسياري بطور همزمان ميتواند بوسیله يک ماهواره فرستادن شود و يک ماهواره به راحتي چندين کشور را تحت پوشش قرار مي دهد .

 

تیم خدماتی امداد رایانه به وقت کمک در زمینه تعمیر تلویزیون و تعمیر مانیتور در خدمت شما خواهد بود.

مطالب مرتبط :

11 نظر

 • محسن آذری

  سلام عالی بود

 • اسماعیل رضوانی

  حرف نداری

 • محمدرضا طالب زاده

  چه مطلب خوبی

 • قربانعلی امینی

  این مطلب حرف نداشت

 • ناصر محمدزاده

  قیمت مشاورتون چقدره؟

 • غلامحسین رفیعی

  هزینه رپورتاژ آگهی توی سایت شما چنده؟

 • کاظم میرزایی

  مهندس جان عالی بود

 • محمدجواد مقدم

  هزینه مشاورتون چنده؟

 • جلال احمدیان

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟

 • احسان نیشابوری

  مطلب خوبی بود

 • حمیدرضا قاسمی

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *