انواع گیرنده های دیجیتال

انواع گیرنده های دیجیتال : DVB یا Digital Video Broadcasting به معنی پخش دیجیتال ویدئو، مجموعه ای از استانداردهای بین المللی برای تلویزیون های دیجیتال است که پخش دیجیتال را با استفاده از ماهواره، کابل و زیرساخت زیرزمینی تعریف میکند.

در اوایل ۱۹۹۰ پخش کننده های اروپایی، تولیدکنندگان و گروههای نظارتی ELG را برای بحث در مورد معرفی تلویزیون های دیجیتال (DTV) در سراسر اروپا تشکیل دادند و بعدها بدلیل مسائل اعتمادی میان اعضا پروژۀ DVB درست کردن شد.

امروز پروژۀ DVB شامل بیشتر از ۲۲۰ سازمان در ۲۹ کشور جهان میباشد. پخش و پخش دیجیتالی با استاندارد DVB بطور گسترده ای در دسترس است و بوسیله لوگوی DVB که در ذیل آورده ایم مشخص میشود.(انواع گیرنده های دیجیتال)

انواع گیرنده های دیجیتال : DVB یا Digital Video Broadcasting به معنی پخش دیجیتال ویدئو، مجموعه ای از استانداردهای بین المللی برای تلویزیون های دیجیتال است که پخش دیجیتال را با استفاده از ماهواره، کابل و زیرساخت زیرزمینی تعریف میکند.

تفاوت بین گیرنده ها

همانطور که گفتیم اختصار DVB به معنی پخش ویدئوی دیجیتال میباشد و به پخش تلویزیونی اشاره دارد که به تدریج جایگزین پخش آنالوگ میشود. مزیت های تلویزیون دیجیتال واضح میباشد و تنها تلویزیون دیجیتال می تواند کیفیت های بالا در کانال های گوناگون را ممکن سازد و انتقال آنالوگ ظرفیت اینکار را ندارد.

در دنیای تلویزیون دیجیتال در حالا حاضر ۳ نسخه مختلف از گیرنده ها وجود دارد که عبارتند از DVB-C و DVB-T و DVB-S. که در این پست بابیروس به توضیح و مقایسۀ آنان می پردازد.

DVB-T و DVB-T2

DVB-T به تلویزیون های دیجیتال زمینی اشاره دارد و بنابراین قابل مقایسه با آنتن های قدیمی پشت بام تلویزیون آنالوگ میباشد. نکتۀ مثبت در مورد آنتن های DVB-T اینست که آنان در مقایسه با آنتن های قدیمی زیاد کوچک هستند و هم چنین می توانند بعنوان ۱ آنتن داخلی استفاده شوند بدین ترتیب شما میتوانید آنتن قدیمی خود را برای DVB-T استفاده نمایید.

این استاندارد ۱ جریان صوتی/تصویری دیجیتال را با استفاده از مدولاسیون تقسیم فرکانس متعامد QFDM با کد گذاری کانال از راه کانال های زمینی فرستادن میکند.

DVB-T2 استانداردی است که جانشین DVB-T است و اجازه میدهد که برنامه های بیشتری را در کیفیت عکس بالاتر ببینید ولی با DVB-T سازگار نیست. DVB-T2 پیشرفته ترین سیستم تلویزیون دیجیتال جهان (DDT) میباشد که قابلیت ها، انعطاف پذیری و حداقل بهره وری آن ۵۰% بیش از سایر سیستم های DDT میباشد. این دستگاه از UHD ، HD و SD و هم چنین تلویزیون تلفن همراه پشتیبانی میکند.(انواع گیرنده های دیجیتال)

انواع گیرنده های دیجیتال

DVB-C و DVB-C2

تلویزیون های کابلی دیجیتال هم DVB-C نامیده میشوند (حرف C پایانی به کلمۀ Cable یعنی کابل اشاره دارد.) همانطور که از نامش برمی آید در تلویزیون کابلی اتصال کابل از خانه مورد نیاز میباشد و شما تلویزیون خود را بر روی شبکۀ کابلی خواهید یافت. این استاندارد ۱ جریان صوتی/تصویری دیجیتال را با استفاده از مدولاسیون QAM با کد گذاری کانال از راه کانال های کابلی انتقال میدهد.

DVB-C2 هم جایگزینی برای DVB-C میباشد که برنامه های بیشتری را با کیفیت بالاتر و هم چنین سرعت بالاتر ارائه میدهد.(انواع گیرنده های دیجیتال)

انواع گیرنده های دیجیتال

DVB-S و DVB-S2

DVB-S استاندارد تلویزیون های ماهواره ای دیجیتال است (حرف S پایانی به کلمۀ Satellite یعنی ماهواره اشاره دارد.) در این جا تلویزیون از راه ماهواره پخش میشود و بواسطۀ این گیرنده ما محتوا را مشاهده خواهیم نمود.

این استاندارد ۱ جریان صوتی/تصویری دیجیتال را با استفاده از مدولاسیون QPSK با کد گذاری کانال های ۱۱/۱۲ ماهواره ای انتقال میدهد.

DVB-S2 در واقع جانشین DVB-S میباشد در اینجا با نرخ دادۀ بالاتر برنامه های بیشتری با کیفیت بالاتری در دسترس شما قرار می گیرند. شایان ذکر میباشد که DVB-S2 با نسخۀ قبلی اش سازگاری ندارد.(انواع گیرنده های دیجیتال)

انواع گیرنده های دیجیتال
نکته ها امداد رایانه

♦ جدیدا چند مدل از تلویزیون های ۲۰۱۹ سامسونگ از DVB-S بهره می برند.
♦ تلویزیون های الجی اگر حرف آخر مدلشان V باشد به این معنی میباشد که DVB-S دارند.
♦ در تلویزیون های سونی هم اگر ۲ حرف آخر مدل آن ۰۵ باشد به این معنی میباشد که DVB-S دارد.

مطالب مرتبط :

11 نظر

 • صادق افتخاری

  شماره تماستون برای خرید تلفنی چنده

 • رسول علوی

  چقد خوبین شما

 • رامین اصغری

  خیلی زیبا بود مهندس

 • علی اصغر بختیاری

  من یکی از کاربران دائمی سایت شما هستم

 • بهنام بیگی

  بیشتری بنویسین لطفا

 • امیر رحمتی

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنینم چجوری باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 • رمضان عسگری

  گروه واتساپی هم دارید؟

 • بهروز قنبری

  میتونیم توی سایت شما مطلب بنویسیم؟

 • یدالله سبزواری

  بسیار گویا و شفاف بیان کردید

 • رسول اسدی

  مطلبتون بسیار مفید بود

 • یوسف خادمی

  مشاورینتون قابل اعتمادن؟

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *