اورکلاک کردن مانیتور

اورکلاک کردن مانیتور

اورکلاک کردن مانیتور : در کنار اورکلاک کردن سی پی یو، کارت گرافیک، رم و … میتوان از روش هایی برای اورکلاک کردن مانیتور هم استفاده نمود. اورکلاک یا زیاد شدن قدرت مانیتور می تواند برای موارد بیشماری کارایی داشته باشد و عملکرد سیستم را به مراتب بهبود ببخشد. ولی اورکلاک کردن مانیتور چیست و برای چه مواردی از آن استفاده می شود؟

در ادامه بیش با این روش و نحوه انجام آن آشنا خواهیم شد. قطعا اورکلاک کردن برای مانیتور هم صحیح همچون سی پی یو و رم مزیت هایی را به دنبال خواهد داشت. در ادامه بیش این مورد را بررسی خواهیم نمود.

‎اورکلاک کردن مانیتور چیست؟

واژه اورکلاک کردن بصورت خاص برای زیاد شدن قدرت و سرعت بکار می رود. بصورت روتین کاربران از این تکنیک برای زیاد شدن سرعت قطعاتی همچون سی پی یو، رم و کارت گرافیک استفاده می کردند. حتی در برخی مواقع از این تکنیک برای زیاد شدن سرعت حافظه SSD هم استفاده میشود. ولی حال اورکلاک کردن مانیتور کارایی زیاد بیشتری پیدا کرده میباشد.

در این تکنیک که با نام زیاد شدن قدرت مانیتور هم آن را می شناسند، نرخ نوسازی نمایشگر ها زیاد شدن می یابد. اینکار را هم برای نمایشگر مانیتور و هم برای تلویزیون ها انجام می بدهند. در نتیجه برای مثال عکس نمایشگر به جای اینکه در هر ثانیه ۶۰ مرتبه تغییر بکند، به دنبال اورکلاک کردن این نرخ زیاد شدن خواهد یافت. اینکار می تواند سرعت نمایش عکس را به طرز قابل توجهی زیاد شدن دهد.

اورکلاک کردن مانیتور

هدف و کاربرد اورکلاک کردن مانیتور چیست؟

بصورت کلی با اورکلاک کردن هر قطعه ای در گونه امکان، سرعت آن زیاد شدن می یابد. این زیاد شدن سرعت می تواند به بهبود عملکرد آن قطعه در دستگاه و در نهایت به ارتقای کیفیت عملکرد کل سیستم بیانجامد. با اینکار مانیتور عملکرد بالاتری دارد و با حداکثر توان خود کار میکند. در نتیجه با اورکلاک کردن مانیتور سرعت نمایش تصاویر در مانیتور به میزان قابل توجهی زیاد شدن خواهد یافت و نمایش آن ها روان تر خواهد شد.

هدف و کاربرد اصلی زیاد شدن قدرت مانیتور برای گیمینگ میباشد. زیاد شدن لذت از بازی ها و زیاد شدن سرعت واکنش به وقایع طول بازی، با زیاد شدن فریم ریت عکس از راه اورکلاک کردن نمایشگر امکان پذیر خواهد بود. به این ترتیب نمایش تصاویر به مراتب با کیفیت تر، سریع تر، جذاب تر و هیجان انگیز تر خواهد شد.

آیا امکان اورکلاک کردن تمام مانیتور ها وجود دارد؟

بصورت کلی میتوان اورکلاک کردن مانیتور را برای پایان نمایشگر ها انجام داد. تفاوت و موضوع حائز اهمیت در خصوص میزان این زیاد شدن قدرت مانیتور میباشد. در واقع میزان زیاد شدن نرخ نوسازی عکس و زیاد شدن سرعت آن بستگی به مانیتور مورد پیشنهاد دارد. در برخی مانیتور ها میتوان این میزان را تا حد محدودی بیش از مقدار اعلام شده بوسیله شرکت سازنده، زیاد شدن داد.

در خصوص سایر مدل ها این مقدار می تواند بیش شود. علاوه بر این در خصوص اورکلاک کردن انواع مانیتور ها، میبایست به نوع پنل آن ها و واکنش شان نسبت به اینکار را هم در پیشنهاد گرفت. تعیین مدل مانیتور و مشخص کردن نرخ اولیه نوسازی عکس در آن مهمترین مورد برای بررسی امکان یا عدم امکان ارتقای زیاد شدن سرعت عکس در آن مانیتور میباشد.
روشهای اورکلاک کردن مانیتور

برای زیاد شدن قدرت مانیتور روشهای بیشماری وجود دارد. در این مسیر میتوان از نرم افزار های تخصصی بیشماری استفاده نمود. یک سری نرم افزار ها، نرم افزار های تنظیمات کارت گرافیک اختصاصی سیستم هستند. نرم افزار CRU هم می تواند برای انجام اینکار مورد استفاده قرار گیرد.

اورکلاک کردن مانیتور

روشهای اورکلاک کردن مانیتور

نحوه اورکلاک کردن مانیتور با نرم افزار تنظیمات کارت گرافیک AMD

این روش برای سیستم هایی میباشد که در آن ها از کارت گرافیک AMD استفاده شده است. در نتیجه میتوان برای اورکلاک کردن مانیتور چنین سیستم هایی از نرم افزار اختصاصی تنظیم کننده کارت گرافیک خود شرکت استفاده نمود. برای این منظور میبایست روی صفحه نمایش کلیک راست نمود و وارد تنظیمات کارت گرافیک شد.

حالا تب DISPLAY را باز کرده و در آنجا دکمه Create را برگزینید. حالا میتوان در اینجا میزان نرخ نوسازی مد پیشنهاد را انتخاب نمود و با ذخیره سازی این تغییرات، زیاد شدن قدرت مانیتور را انجام داد. با یک بار راه اندازی مجدد ویندوز، میتوان رفرش ریت نمایشگر را زیاد شدن داد.
نحوه زیاد شدن نرخ نوسازی عکس با تنظیمات کارت گرافیک NVidia

حالت دیگر برای اورکلاک کردن مانیتور، اورکلاک مانیتور هایی میباشد که کارت گرافیک آن ها از نوع انویدیا میباشد. باز هم همچون روش قبلی میبایست روی صفحه نمایش کلیک راست کرده و وارد کنترل پنل انویدیا بشوید. حالا در این بخش Display menu را باز کرده و روی Change resolution کلیک نمایید. حالا میتوان با استفاده از custom resolution میزان نرخ نوسازی مورد نیاز را تعیین و آن را شخصی سازی نمود. در خصوص این دست کارت گرافیک این امکان وجود دارد تا پیش از ذخیره سازی داده ها، عملکرد رفرش ریت تعیین شده روی مانیتور را تست کرد و متناسب بودن یا نبودن آن را مد پیشنهاد قرار داد.

زیاد شدن قدرت مانیتور از راه تنظیمات اینتل

راه کار دیگری که میتوان از راه آن مانیتور را اورکلاک نمود، استفاده از تنظیمات پنل اینتل است. برای این منظور میبایست اول Intel HD graphics control panel را انتخاب و با باز کردن آن گزینه Display را برگزینید. حالا با کلیک کردن روی گزینه custom resolutions میتوان میزان رفرش ریتی که در پیشنهاد دارید را انتخاب کرده و بعدا روی گزینه add کلیک نمایید. با تنظیم و ذخیره سازی تنظیمات رفرش ریت ویندوز، سیستم را ریستارت کرده تا به این ترتیب کار اورکلاک کردن مانیتور را انجام بدهید.
اورکلاک کردن از راه نرم افزار CRU

این نرم افزار می تواند برای برخی سیستم ها، خصوصا سیستم هایی که کارت گرافیک شان از نوع AMD میباشد کارایی داشته باشد. بعد از دانلود و نصب این نرم افزار میتوان از آن برای زیاد شدن قدرت مانیتور یاری گرفت. بعد از باز کردن نرم افزار CRU روی سیستم، میبایست در ذیل گزینه detailed resolutions، دکمه ADD را انتخاب نمود. حالا در این مرحله با کلیک کردن روی گزینه Timing میبایست آن را روی حالت LCD standard قرار داد.

حال میبایست میزان رفرش ریت را هر بار به میزان ۵ مگاهرتز زیاد شدن داد تا به حد ایده آل زیاد شدن نرخ نوسازی دست یافت. بعد از اینکه برترین و ماکسیمم حد نرخ نوسازی را تعیین کردید، روی گزینه ok زده تا تنظیمات را ذخیره نمایید. حالا میبایست سیستم را ریستارت نمود. در ادامه هم میبایست در ویندوز، تنظیمات رفرش ریت را تغییر داد. اگر بعد از انجام این مراحل مانیتور بکار خود ادامه دهد، به این معنی میباشد که نرخ نوسازی تعیین شده برای اورکلاک کردن مانیتور متناسب بوده و این میزان با نوع پنل و مانیتور سازگار میباشد.

نکته ها مهم در خصوص اورکلاک کردن صفحه نمایش

نکته ای که در خصوص اورکلاک کردن هر قطعه ای از جمله سی پی یو، مادربرد و حتی مانیتور سیستم ها میبایست به آن توجه نمود این میباشد که اینکار می تواند روی عمر مفید این قطعات تاثیر منفی بگذارد. در نتیجه همیشه انجام اینکار توصیه نمی شود. در این موارد خصوصا برای گیمینگ بهتر میباشد مانیتور های مخصوص آن ها را خریداری نمود.

نکته مهم دیگر اینکه حتی اگر به ظاهر رفرش ریت تعیین شده مشکلی برای مانیتور درست کردن نکند و نمایشگر سیاه نشود، امکان دارد برخی پیکسل ها رنگ درستی را نمایش ندهند. در این مواقع میبایست مجددا عدد مشخص شده برای رفرش ریت را تغییر داد و آن را روی میزان پایین تری قرار داد. به این ترتیب مشکلات عکس به دنبال اورکلاک کردن مانیتور برطرف میشود.

برای تعمیر مانیتور خود با ما در سایت تعمیریها در ارتباط باشید.

 

مطالب مرتبط :

بهترین تلویزیون برای PS5 و Xbox Series X

مانیتور وبکم s4 سامسونگ

مانیتور گیمینگ اودیسه NEO G9 سامسونگ

نصب و راه اندازی تلویزیون اندروید سونی

11 نظر

 • علی رضا رحمانیان

  گل گفتید دست مریضاد

 • حبیب عابدی

  خیلی دنبال این موضوع بودم

 • علی اکبر خوئینی ها

  هزینه رپورتاژ آگهی توی سایت شما چنده؟

 • افشاری

  قیمت مشاورتون چقدره؟

 • حسین

  دست مریضاد استاد

 • بهروز میری

  من زندگیمو مدیون شمام

 • قاضی

  حرفتون خیلی عالیه

 • حسینعلی تقوی

  متشکرم

 • حبیب الله مهدوی

  مطلبتون بسیار مفید بود

 • یدالله حسنی

  مرسی

 • جعفر اشکان

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *