تعمیر تلویزیون های قدیمی

ترانزیستور چیست ؟

ترانزیستور چیست ؟ یک از قطعات الکترونیکی که در برد های تلویزیون زیاد استفاده می شود ترانزیستور می باشد که برای تعمیر تلویزیون باید نحوه کارکرد و تست ترانزیستور را بدانیم.

شناخت و عیب یابی ترانزیستور ها

ترانزیستور ۱ ابزار نیمه رسانا میباشد که گونه رایج جهت تقویت یا سوئیچ کردن سیگنال های الکترونیکی استفاده می شود . ترانزیستور از موارد رسانا که به صورت آغشته با هم هستند ساخته شده اند ، که دارای سه پایه برای اتصال به مدار بیرونی میباشند . ولتاژ یا جریان اعمال شده به یک جفت از پایه های ترانزیستور ، جریان عبوری از دوپایه دیگر را تغییر میدهد .

ترانزیستور چیست ؟

BJT (Bipolar Junction Transistor)

ترانزیستور های دوقطبی از سه بخش از مواد رسانا ساخته شده اند ، نوع P و نوع N که باعث ایجاد دوتقاطع PN میشوند ، یک تقاطع PN بین امیتر و بیس و دیگری بین کالکتور و بیس قرار دارد . BJT ها به صورت NPN یا PNP طبقه بندی میشوند که با توجه به ترتیب ماده نوع N ونوع P میباشد.(ترانزیستور چیست ؟)

نمادهای شماتیک

آزمایش BTJ ها :

ابتدا تعیین کنید میخواهید ترانزیستور نوع NPN یا PNP را آزمایش کنید و اینکه کدام پایه ها بیس ، امیتر و کالکتور می باشد ، این کار را می توانید با جستوجوی شماره ی قطعه ی ترانزیستور در اینترنت یا جستوجو در شماتیک دیاگرام تلویزیون LCD انجام دهید ، اگر نمیتوانید این اطلاعات را پیدا کنید .

برد الکترونیکی چیست؟

از روشی که در کتاب (آزمایش قطعات الکترونیک) ذکر شده برای تعیین پایه ها استفاده کنید .

زمانی که نوع BJT که میخواهید آزمایش کنید (PNP یا NPN ) وپایه های آن یعنی بیس ، امیتر و کالکتوررا تعیین کردید حالا آماده ی آزمایش هستید .

مولتی متر دیجیتال

مولتی متر دیجیتال را روی حالت آزمایش دیود قرار دهید . در BJT نوع NPN ، پراب آزمایش مشکی رنگ را روی پایه ی بیس و پراب قرمز را روی پایه ی کالکتور قرار دهید ، در هر دو قرائت باید O.L (Over Limit) روی صفحهی پانل مولتی متر نشان داده شود .

سپس پراب قرمز را روی بیس و پراب مشکی را روی پایه کالکتور وسپس امیتر قرار دهید در این حالت باید افت ولتاژ ۰,۴ تا ۰.۷ در هر دو قرائت نمایش داده شود قرار دادن پراب مشکی روی کالکتور و پراب قرمز روی امیتر باید قرائت O.L را نمایش دهد واگر پراب های آزمایش را جا به جا کنید تا اینکه پراب مشکی به امیتر و پراب قرمز به کالکتور وصل شود ، دوباره باید قرائت O.L را به دست آورید .(ترانزیستور چیست ؟)

آشنایی با مادربورد تلویزیون های LCD و LED

بدست آوردن قرائت پایین (LOW) در هر دوجهت بین بیس وامیتر نشان دهنده ی وجود اتصالی در نقطه برخورد آنها می باشد ، همچنین اگر در دو جهت بین بیس و کالکتور قرائت پایینی نمایش داده شود هم نشان دهنده اتصالی د ر نقطه ی برخورد آنها می باشد .

یک ترانزیستور هنگامی که خراب میشود در یک یا دونقطه برخورد میتواند دچار اتصالی شود .

اکنون در مورد نوع PNP شما می توانید آزمایش مشابهی را انجام دهید تنها کافی می باشد جهت پراب های آزمایش را برعکس توضیحات ذکر شده در نوع NPN قرار دهید.

 

در قسمت مقالات سایت امداد رایانه (تعمیریها) مقالات مختلفی در مورد تعمیرات از جمله تعمیر تلویزیون و مانیتور موجود است.

مطالب مرتبط :

11 نظر

 • امید اشکان

  اینا فوق العادن

 • محمدرضا انتظامی

  یه سوال داشتم خرید حضوری هم دارید

 • عباسعلی اخوان

  گروه واتساپی هم دارید؟

 • مجتبی کلانتری

  مرسی

 • رضا معصومی

  من زندگیمو مدیون شمام

 • نادر نصیری

  هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته

 • سجاد نصیری

  مطالب بی نظیر بود

 • حسینعلی اخوان

  مثل همیشه عالی و کاربردی

 • حسن قشقایی

  کجا می تونم اطلاعات کاملتری درباره این موضوع پیدا کنم

 • نادر هاشمی

  شادکام و سلامت باشید

 • مهران گنجی

  نویسنده این متن کیه؟

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *