چگونه ولوم ضبط خانگی را تعمیر کنیم؟

تعمیر ولوم ضبط خانگی

تعمیر ولوم ضبط خانگی : خرابی ولوم ضبط خانگی یکی از ایرادهایی میباشد که زیاد آزاردهنده میباشد. هنگامی می‌خواهیم ولوم را فراوان کنیم، کم می‌شود و هنگامی می‌خواهیم صدا را کم کنیم برعکس فراوان می‌شود. در این نوشته همراه متخصصین تعمیر سیستم‌های صوتی مجموعه رایان خرابی ولوم ضبط خانگی را بررسی کرده و روش تعمیر آن را توضیح می‌دهیم.

راهکارهایی برای تعمیر ولوم ظبط خانگی

در سیستم‌های صوتی قدیمی از ولوم‌های چرخشی و یا خطی برای کنترل ولوم استفاده می‌شد. این ولوم‌ها در واقع ۱ مقاومت متغیر هستند که سر راه سیگنال صدا قرار می‌گیرند. با کاهش یا زیاد شدن مقدار ولوم در واقع مقاومت داخلی آن تغییر می‌کند و مقدار صدای خروجی کنترل می‌شود. اول و انتهای این ولوم‌ها بسته میباشد و مقدار آنان با واحد اهم سنجیده می‌شود. خرابی ولوم‌های خطی معمولا با کثیف شدن آنان درست کردن می‌شود.در این حالت معمولا صدای خروجی خش‌خش می‌کند.

هنگامی ولوم را کم و یا فراوان می‌کنیم این خش‌خش بیش شنیده می‌شود. برای رفع ایراد خش‌خش در این دستگاهها (مانند رادیو ضبط‌ های کوچک) بهتر میباشد ولوم را تعویض کنیم. برای تعویض این ولوم ها میبایست مقدار دقیق آنان را بدانیم و با همان مقدار تعویض کنیم. اگر امکان تعویض ولوم وجود نداشته باشد میتوانیم برای رفع ایراد از تمیز نمودن ولوم استفاده کنیم. فقط دقت نمایید که برای تمیز نمودن ولوم حتما از مواد متناسب استفاده نمایید.

استفاده از تینر و یا اسپری های غیر استاندارد سبب پاک شدن گرافیت داخلی ولوم و از کار افتادن کامل آن خواهد شد.

 

چگونه ولوم ضبط خانگی را تعمیر کنیم؟

نحوه عملکرد ولوم در سیستم‌های صوتی

ورود علم دیجیتال به الکترونیک سبب تغییرات زیادی در ساختار قطعات الکترونیکی شد. به تدریج روش کنترل صدای خروجی در سیستم‌های صوتی تغییر نمود و از آنالوگ به دیجیتال تغییر نمود. در این روش از آی سی ها برای کنترل جریان سیگنال صدا استفاده می‌شود.در سیستم‌های صوتی نو از ولوم‌های (rotary) به جای ولوم‌های خطی استفاده می‌شود. این ولوم ها با نام ولوم‌های بی‌نهایت هم شناخته می‌شود. دلیل این نامگذاری اینست که این ولوم‌ها همچون ولوم‌های خطی اول و پایان ندارند.

داخل ولوم‌های rotary خطوط مدرجی وجود دارد که حرکت ولوم روی آنان سبب درست کردن پالس می‌شود. حرکت ولوم در جهت عقربه‌های ساعت سبب درست کردن پالس مثبت و حرکت برعکس آن سبب درست کردن پالس منفی می‌شود. پالس خروجی ولوم بوسیله ۱ آی سی دریافت شده و نسبت به آن میزان صدای خروجی تعیین می‌شود.خرابی ولوم در ضبط خانگی (در مدل‌های جدید) زمانی اتفاق می‌افتد که پالس خروجی ولوم اشتباه زده شود.

توضیح بیش اینکه برای حرکت روان ولوم، از گریس نرم استفاده می‌شود. این گریس سبب روان شدن حرکت صفحات متحرک و نرم شدن حرکت خارجی ولوم ذیل دست مصرف کننده می‌شود. به مرور وقت این گریس تغییر ماهیت می‌دهد و بین ۲ لایه همچون عایق عمل می‌کند. در این حالت پالس خروجی اشتباه شده و کنترل صدای خروجی ضبط خانگی با اشکال مواجه می‌شود.

روش تعمیر خرابی ولوم ضبط خانگی

خرابی ولوم ضبط خانگی در برندهای مختلف همچون سونی، آیوا، سامسونگ و ال جی و پاناسونیک درست کردن می‌شود. هنگامی ولوم را حرکت می‌دهیم پالس اشتباه تولید می‌شود. امکان دارد هنگامی ولوم را فراوان میکنیم ۲ شماره بالا رفته و مجدد چند شماره کاهش پیدا بکند یا برعکس. خرابی ولوم گاهی سبب بالا رفتن شدید دستگاه می‌شود به نحوی که ضروری میباشد آن را خاموش کنیم.

 

چگونه ولوم ضبط خانگی را تعمیر کنیم؟

آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی

برترین روش برای رفع خرابی ولوم ضبط خانگی، تعویض ولوم میباشد. اگر به قطعه یدکی دسترسی ندارید می‌توانید ولوم خراب را تعمیر نمایید. برای تعمیر ولوم معیوب میبایست آن را باز نمایید. قطعات مخلف آن را با اسپری‌ خشک تمیز کرده و پس از گریس کار مجددا بسته و نصب نمایید.

دقت نمایید که هرگز از موادی اسیدی و یا تینر برای تمیز کردم ولوم ها استفاده نکنید. این موارد سبب آسیب دیدگی شدید قطعات داخلی ولوم و از کار افتادن کامل آن خواهد شد. امکان دارد ولوم ضبط خانگی شما کمیاب باشد و با این اشتباه دستگاه را از کار بیندازید.

مطاب مرتبط :

11 نظر

 • علی بردبار

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 • پرویز رجبی

  مثل همیشه عالی و کاربردی

 • محمدحسین مرتضوی

  مشاورینتون قابل اعتمادن؟

 • وحید راستاد

  گل گفتید دست مریضاد

 • رمضان خسروی

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین بنده ارسال کنین

 • مسلم جوادی

  afarin matlab khobi bood

 • ایمان دهقان

  حساب توییتری هم دارید؟

 • میلاد فرد

  دستخوش

 • اسماعیل

  اکانت اینستا هم دارید؟

 • حامد جلالی

  چطوری میتونیم از آخرین مطالبتون باخبر بشیم

 • میثم گنجی

  مطلب خوبی بود

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *