تفاوت های تلویزیون LED و LCD

تفاوت های تلویزیون LED و LCD

تفاوت های تلویزیون LED و LCD  : با توجه به قیمت‌های بالای لوازم‌خانگی و تنوع زیاد فراوان هر برند، همیشه خرید لوازم‌خانگی یکی از کارهای سختی میباشد که نیازمند تحقیق و تفحص زیاد زیادی هست که تلویزیون از این قاعده مستثنا نیست. در این مقاله تلاش شده که در مورد تفاوت تلویزیون LED و LCD موجود در بازار صحبت و به کارایی هریک بپردازیم.

توجه داشته باشید که LED همان فنّاوری LCD هست با نور زمینه متفاوت. تلویزیون‌های LED با نمایشگر LED تفاوت دارد؛ و نکته ودوم این که تلویزیون‌های LED با تلویزیون‌های OLED فرق دارند. تلویزیون‌های OLED بوسیله دیودهای نوری ساخته می‌شود که درواقع ۱ فنّاوری نو میباشد.

 

تلویزیون LED و LCD چه تفاوت هایی با هم دارند ؟

نمایشگر LED کم‌مصرف‌تر و سردتر از سایر نمایشگرها میباشد و در سرعت بیش خاموش و روشن می‌شود که به آن وقت پاسخ‌دهی گویند. وقت پاسخ‌دهی عبارت میباشد از وقت روشن و خاموش شدن پس از اعمال ولتاژ الکتریکی و قطع آن. وقت پاسخ‌دهی در لامپ‌های ال ای دی که در تابلو ال ای دی مورداستفاده است در حدود نانوثانیه است؛ یعنی در حدود چند نانوثانیه پس از اعمال ولتاژ به LED نور از سطح آن ساطع می‌شود. در سایر لامپ‌های مذکور به‌عنوان‌مثال لامپ تنگستن این وقت در حد چند میلی‌ثانیه میباشد.

این یعنی این که به‌محض اعمال ولتاژ نمی‌توان شاهد ساطع شدن نور از سطح این لامپ‌ها بود. لامپ‌های LED زیاد سریع‌اند، یعنی سریع روشن و خاموش می‌شوند.۱ ال ای دی (در ۱ تابلو LED) دائماً روشن میباشد و LED دیگری به‌طور منظم باسرعت زیاد بالا در حالا روشن و خاموش شدن میباشد. تفاوت بین این ۲ در این میباشد که اگر وقت سوئیچینگ یا همان وقت روشن و خاموش شدن آن‌قدر کم باشد که خطای دید درست کردن شود تفاوت چندانی در میزان نور ساطع‌شده قابل‌رؤیت نیست.

تفاوت های تلویزیون LED و LCD
تفاوت های تلویزیون LED و LCD

نکته در حالت کلی ماتریس LED آرایه‌ای چندبعدی از LED هاست. در این جا منظور از ماتریس آرایه‌ای دوبعدی ازLED هاست.برای نمایش هر اطلاعاتی روی نمایشگر LED ماتریسی فوق می‌توان با سوئیچ ولتاژ در سطر و ستون بافاصله زمانی زیاد کم اسکن نمود.نسبتی که در اسکن تابلو LED بیان می‌شود بیانگر ابعاد ماتریس آن تابلو LED میباشد که روی آن تلویزیون، طول عمر و کارایی اسکن می‌شود.

LCD چیست؟

LCD مخفف عبارت “Liquid Crystal Display” به معنای صفحه نمایش کریستال مایع است. کریستال‌های مایع موادی هستند که ظاهر مایع دارند، ولی مولکول‌های آن‌ها آرایش خاصی نسبت به یکدیگر دارند. به همین دلیل کریستال مایع خصوصیاتی شبیه به مایع و جامد داشته و به همین دلیل با چنین اسم متناقضی خوانده می‌شوند. این مواد به‌شدت به دما حساس‌اند و اندکی حرارت ضروری میباشد تا آن‌ها را به مایع واقعی درآورد یا اندکی سرما تا به حالت معمولی تبدیل شود.

انواع مختلفی از مواد شناخته‌شده‌اند که در دمای معمولی چنین خصوصیاتی دارند؛ ولی دسته‌ای از آن‌ها هستند که به جریان الکتریسیته هم حساس هستند و مولکول‌های آن مناسب با ولتاژ اعمالی تغییر زاویه می‌دهند. این خصوصیت عجیب اثر جالبی هم دارد. هنگامی نور از درون ۱ کریستال مایع این‌چنین عبور بکند، پلاریزاسیون یا قطب آن‌هم جهت با مولکول‌های‌های کریستال می‌شود.

با این توضیح که چون کریستال‌های مایع شفاف و هادی الکتریسیته هستند، به‌راحتی می‌توان آن‌ها را در جریان الکتریسیته قرارداد و نور را از آن عبور داد.برای اینکار به‌جز کریستال مایع به ۲ تکه از این شیشه پلاروید یا قطبش گر هم نیاز میباشد. اگر دوتکه از این شیشه‌ها را روی‌هم قرار داده شود. نور به‌راحتی از آن عبور می‌کند؛ ولی هنگامی یکی از آن‌ها را ۹۰ درجه نسبت به دیگری بچرخانید، دیگر نور رد نمی‌شود. این اتفاق به این دلیل روی می‌دهد که هر شیشه نو را فقط در جهت خاص محور خود عبور می‌دهد.

تفاوت تلویزیون LED و LCD

نخستین مورد تفاوت تلویزیون LED و LCD در طول عمر آن‌ها میباشد.با توجه به‌صرف قیمت های بالا برای خرید لوازم‌خانگی ازجمله کالا برای خریدار جز مسائل اصلی به‌حساب می‌آید. بسیاری از شرکت‌ها برای تلویزیون‌های LED خود طول عمر میانگین ۱۰۰۰۰۰ ساعت را در پیشنهاد گرفته‌اند. با توجه به نحوهٔ تولید عکس و نور پس‌زمینه، تلویزیون‌های LED طول عمر زیادتری نسبت به تلویزیون‌های LCD دارند.

به‌طور کل می‌توان گفت که تلویزیون‌های LED به خاطر لامپ‌های LED عمر مفیدتری نسبت به تلویزیون‌های LCD و یا پلاسما دارند.از دیگر موارد تفاوت تلویزیون LED و LCD می‌توان به مصرف برق اشاره نمود.تلویزیون‌های LED، مصرف برق پایینی نسبت به تلویزیون‌های LCD دارند. اگر مصرف برق تلویزیون برایتان مهم میباشد، ترتیب مصرف برق از کم‌مصرف به پرمصرف به‌صورت ذیل است؛

 

تفاوت تلویزیون LED و LCD در زاویه دید

زاویه دید تلویزیون‌های LED بهتر از تلویزیون‌های LCD هست. چراکه از جهات مختلف (بالا، پایین، چپ و راست)، تصاویر بهتر دیده می‌شوند. (لامپ‌های LED موجود در تلویزیون‌های LED، باعث بهتر شدن زاویه در این تلویزیون‌ها شده است.)

تفاوت تلویزیون LED و LCD از لحاظ نور پس زمینه

از عمده‌ترین مشکلات تلویزیون‌های LCD، می‌توان به نبود قابلیت نمایش رنگ مشکی به‌طور کامل و عمیق اشاره کرد؛ که این مشکل به خاطر استفاده از لامپ‌های فلورسنت (که همچون لامپ‌های مهتابی یا لامپ‌های کم‌مصرف می‌باشند) برای روشن‌سازی صفحه هست.

 

تفاوت های تلویزیون LED و LCD
تفاوت های تلویزیون LED و LCD

 

فقدان قابلیت رنگ مشکی به‌طور عمیق باعث افت کیفیت عکس می‌شود.ولی در تلویزیون‌های LED, به دلیل استفاده از لامپ‌های کوچک LED، وضوح عکس و عمق رنگ‌ها بیش میباشد.یکی از دلایل برتری نسبی LED به LCD همین نور پس‌زمینه و کیفیت زیاد برتر تلویزیون‌های LED هست.

هزینه تلویزیون LED و LCD در بازار امروز

همان‌طور که ذکر شد، تلویزیون‌ LED و LCD موجود در بازار تفاوت آن‌چنانی ندارند مگر در نور پس‌زمینه و مصرف برق و غیره. ولی نمونه‌های جدیدتر دیگری از تلویزیون‌های LED وجود دارد با عنوان LED های RGB که گران‌ترین نوع تلویزیون و دارای کیفیت عکس زیاد بالایی هستند.(توجه داشته باشید که تلویزیون‌های LED دارای انواع مختلفی هستند.)در شرایط اقتصادی امروز، نمی‌توان مسئله هزینه کالاها را نادیده گرفت.

اکثر مردم وقت خرید کالا جدا از کیفیت و طول عمر آن، به دنبال کالاهایی باقیمت متعادل و به‌صرفه می‌باشند. برای خرید تلویزیون میبایست به این نکته اشاره داشت که مسلماً تلویزیون‌های LED در رده‌های بالاتری از هزینه نسبت به تلویزیون‌های LCD و پلاسما قرار دارد.

نکته آخر در مورد تلویزیون LED و LCD

شاید بزرگ‌ترین مزیت پلاسما نسبت به LCD و LED هزینه مناسب‌تر آن باشد مخصوصاً در تلویزیون‌های با سایز بزرگ که معمولاً سایزهای بزرگ پلاسما ارزان‌تر از LCD باهمان سایز هست.مسئله دیگر این میباشد که تلویزیون پلاسما از سایز ۴۲ اینچ تا ۶۳ اینچ را در برمی‌گیرد که این سایزها ارزان‌تر از LCD میباشد. ولی چنانچه بنابه محدودیت فضای نگهداری یا بنا بر سلیقه تلویزیون با سایز ذیل ۴۲ اینچ موردنیاز باشد، در این گونه LCD این نیاز را برآورده می‌نماید.

در حقیقت برای تولیدکنندگان، تولید تلویزیون پلاسما با سایز ذیل ۴۲ صرف نمی‌کند.LCD ها، نسبت به تلویزیون‌های LED هزینه مناسب‌تری دارند ولی با توجه به تفاوت‌های ذکرشده، می‌توان گفت، LED هم به دلیل نو بودن تکنولوژی و عرضه تازه آن در بازار در حالا حاضر زیاد گران میباشد و برای کشورهایی که قیمت انرژی در آن‌ها بالا میباشد مقرون‌به‌صرفه تر می‌نماید.

تفاوت های تلویزیون LED و LCD
تفاوت های تلویزیون LED و LCD

مطالب مرتبط :

11 نظر

 • حمید دستغیب

  کجا می تونم اطلاعات کاملتری درباره این موضوع پیدا کنم

 • سجاد سعادت

  متشکرم

 • بهروز مرتضوی

  خیلی دنبال این موضوع بودم

 • سیدعلی امیدی

  سلام عالی بود

 • بهرام آدینه

  نویسنده این متن کیه؟

 • امید خسروی

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

 • منصور شجاعی

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

 • عبدالحسین میر

  شما همیشه امیدوارم کننده صحبت می کنید و این خیلی خوبه

 • کریم شهبازی

  مرسی

 • علی محمد راد

  خرید آنلاین هم دارید

 • مهرداد نادری

  مطالب بیشتری بنویسین لطفا

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *