تفاوت کارتریج اصل و طرح

تفاوت کارتریج اصل و طرح

تفاوت کارتریج اصل و طرح : کارتریج یکی از مهم‌ترین قطعات پرینتر میباشد. ولی مدتی که استفاده از کارتریج می‌گذرد جوهر یا تونر آن به اتمام می‌رسد. در اینصورت میبایست اقدامات ضروری در خصوص تعویض یا شارژ کارتریج بود. ولی انواع مختلفی از کارتریج‌های اصل و تقلبی در بازار موجود میباشد و اگر شما تفاوت کارتریج اصل و طرح را ندانید با ضررهای مالی زیادی مواجه خواهید شد. ولی تفاوت کارتریج اصل و طرح چیست؟ در ادامه این مقاله امداد رایانه (تعمیریها) با ما همراه باشید تا به این پرسش شما بصورت کامل جواب بدهیم.

شما با مطالعه تفاوت کارتریج اصل و طرح متوجه علت تاکید استفاده از کارتریج اصل خواهید شد.

پرینترها اغلب از دو نوع کارتریج جوهر افشان و کارتریج تونر استفاده می‌کنند، که بهتر است اول تفاوت این دو بدانید:

کارتریج جوهر افشان:

کارتریج‌های جوهرافشان دارای طول عمر کمتری نسبت به کارتریج لیزری هستند و میبایست هرازگاهی از کارتریج استفاده نمایید و پرینت بگیرید. چرا که اگر از آن استفاده نکنید، پس از مدتی کارتریج خشک می‌شود.
اغلب طول عمر کمتری دارند، یعنی پس از مدتی صفحات چاپ شده به وسیله این نوع کارتریج پاک خواهند شد.

تفاوت کارتریج اصل و طرح

کارتریج تونر (لیزری):

کارتریج لیزری اغلب در پرینترهای لیزری مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارتریج لیزری نبایستی در محیط مرطوب قرار بگیرد، چرا که جنس تونر از پودر میباشد و در برخورد با رطوبت گوله شده و پس از مدتی سنگ می‌شود. همین امر سبب آسیب زدن به کارتریج و پرینتر خواهد شد.

پس از به اتمام رسیدن جوهر یا تونر کارتریج نیاز به تعویض یا شارژ کارتریج میباشد. اگر کیفیت چاپ صفحات برای شما اهمیت دارد و دغدغه مالی ندارید، بهتر میباشد کارتریج را تعویض نمایید. اما در صورتی‌که قیمت پایین اولویت شما است می‌توانید کارتریج لیزری را شارژ نمایید.

تفاوت کارتریج اصل و طرح چیست؟

کارتریج اصل:

کارتریج‌های اصل دارای کیفیت زیاد بالایی هستند و می‌توان گفت که نرخ خرابی آن‌ها نزدیک به صفر درصد میباشد. کارتریج‌های اورجینال اغلب بوسیله شرکت‌های صاحب برند کارتریج، ساخته می‌شوند. کارتریج‌های اصل به دلیل استفاده از مواد اولیه مرغوب هزینه بالایی دارند. به دلیل هزینه بالا بسیاری از افراد امکان خرید این کارتریج را ندارند و همین موضوع یکی از معایب آن‌ها میباشد.
در این نوع کارتریج‌ها از برترین و مرغوب‌ترین پودرها استفاده شده، که همین امر سبب اثبات کیفیت کارتریج‌های اصل می‌شود.

کارتریج طرح:

این نوع کارتریج طبق طراحی و ساخت کارتریج‌های اصل و اورجینال ساخته شده‌اند اما میبایست بدانید که اصل نیستند و بوسیله شرکت‌های برند ساخته نشده‌اند.

این نوع کارتریج‌ها کیفیتی در حد کارتریج‌های اصل ندارند و کیفیت آن‌ها بوسیله تولید کننده آن‌ها تعیین می‌شود.
یکی از مهمترین مزیت‌های کارتریج‌های طرح هزینه پایین آن‌ها میباشد.

نوع دیگری از کارتریج‌های طرح در بازار موجود میباشد، که با جمع آوری و تعویض قطعات کارتریج‌های کارکرده ساخته می‌شوند، که آن‌ها را کارتریج‌های Remanufactured، و کارتریج‌هایی را که شارژ شده‌اند Refilled گویند.

شما با دانستن تفاوت کارتریج اصل و طرح به راحتی می‌توانید هزینه‌ زیادی برای خرید کارتریج تقلبی پرداخت نکنید.

یکی از ساده‌ترین روش‌های شناسایی کارتریج اصل در برندهای مختلف، اسکن نمودن کدهای QR روی بسته بندی کارتریج میباشد.

نحوه شناسایی کارتریج اصل از طرح

بدون شک نحوه شناسایی کارتریج اصل از طرح، برای مشتریان تازه وارد و معمولی کار سختی میباشد.

اکثر برندهای معروف و با کیفیت، کارتریج‌های خود را با علامت‌های غیر قابل کپی ارائه می‌کنند و همین امر سبب شناسایی کارتریج اصل از طرح خواهد شد. ولی به روش‌های ذیل هم می‌توانید کارتریج اصل و تقلبی را از هم بشناسید:

بسته بندی نامناسب:

بدون تردید هر محصولی که اصل باشد دارای بسته بندی پسندیده، هولوگرام و لوگوهای معتبر آن شرکت میباشد. پس حتما در وقت خرید محصول به نحوه بسته بندی کارتریج توجه نمایید.

فروشندگان معتبر و مجاز:

 

نظر می‌کنیم برای خرید کارتریج اصل یا طرح با کیفیت، از فروشگاه‌های تخصصی و معتبر فروش کارتریج استفاده نمایید. زیرا شرکت‌های معتبر علاوه بر جنس باکیفیت گارانتی برای محصول های ارائه می‌دهند.

بی کیفیتی و بروز اختلال در عملکرد:

کیفیت صفحات چاپ شده به وسیله کارتریج تقلبی قابل مقایسه با کارتریج اصل نیست و شما پس از چاپ یک صفحه می‌توانید تفاوت آن را تشخیص بدهید.

تفاوت کارتریج اصل و طرح

هزینه مشکوک:

پیش از خرید کارتریج، قیمت‌ کارتریج را از فروشگاه‌های مختلف بپرسید. اگر بسته بندی و قیمت‌ها برابر بودند هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند، اما بسته بندی کیفیت مناسبی نداشت یا روی کارتریج هولوگرام نداشت یعنی کارتریج تقلبی میباشد. هم چنین اگر هزینه پایین تر بود می‌توانید مطمئن بشوید، کارتریج تقلبی میباشد.

زود به اتمام رسیدن کارتریج طرح:

کارتریج‌های طرح و تقلبی ظرفیت چاپ پایین تری نسبت به کارتریج‌های اصل دارند. اگر قبل از این از کارتریج اصل استفاده کرده باشید به راحتی متوجه این موضوع خواهید شد.

با توجه به هزینه، بسته بندی، هولوگرام و … می‌توانید کارتریج اصل از طرح را شناسایی نمایید.

ویژگی کارتریج طرح با کیفیت

اگر تا این جا مقاله را مطالعه کرده باشید امکان دارد به این نتیجه رسیده باشید، که با خرید کارتریج‌های طرح به پرینتر خود آسیب می‌زنید، صفحات بی کیفیت چاپ می‌کنید، گارانتی پرینتر خود را از دست می‌دهید . اما میبایست بدانید کارتریج‌های طرح تقلبی باعث بروز این مشکلات در پرینتر شما خواهند شد ولی کارتریج‌های طرح درجه یک این معایب را ندارند.

کارتریج‌های طرح با کیفیت ویژگی‌های ذیل را دارند.

دارای گارانتی معتبر هستند.
استفاده از آنان گارانتی پرینتر را منقضی نمی‌کند.
مواد مصرفی موجود در آن‌ها درجه یک و مرغوب میباشد.
تست‌های کنترل کیفی را پشت سر گذاشته‌اند.
هزینه آن‌ها حدودا ۲۵ درصد هزینه کارتریج اصل میباشد.
کیفیت چاپ کارتریج طرح درجه یک بالا میباشد.
هر کدام از این کارتریج‌ها را می‌توان ۴ بار شارژ نمود.
نرخ خرابی کارتریج‌های طرح با کیفیت اغلب کمتر از ۵ درصد میباشد.
یکی از مهمترین مزیت‌های کارتریج‌های طرح کیفیت بالا و ماندگاری بالای آن‌ها میباشد.

نحوه شناسایی کارتریج اصل در برندهای مختلف

یکی از ساده‌ترین روش‌های شناسایی کارتریج اصل در برندهای مختلف، اسکن نمودن کدهای QR روی بسته بندی کارتریج میباشد. شما به وسیله یک گوشی هوشمند و یک نرم‌افزار بارکدخوان می‌توانید به راحتی اینکار را انجام بدهید. پس از اسکن نمودن کد QR یک صفحه نمایش برای شما باز می‌شود و اصالت کالا را تایید می‌کند.

روش تشخیص کارتریج اصل در انواع برندهای مختلف به شرح ذیل است:

برادر/ Brother

اغلب روی همه‌ محصول های برند برادر هولوگرام اصالت کالا موجود میباشد.
جهت شناسایی کارتریج برادر اصل میبایست به هولوگرام روی آن توجه نمایید. با تغییر زاویه دید می‌توانید ببینید که یک الی چهار نقطه بالای کلمه brother ظاهر می‌شود هم چنین با چرخش کارتریج کلمه brother کمرنگ خواهد شد.

سامسونگ / SAMSUNG

لیبل روی کارتریج‌های سامسونگ سفید رنگ میباشد و لوگوی سامسونگ روی آن قرار دارد. با تغییر زاویه ۶۰ درجه، یک لایه براق آبی یا کبود رنگ که نوشته سامسونگ به رنگ طلایی را نمایش می‌دهد خواهید دید. در صورتی‌که هر چیزی به غیر از این را مشاهده کردید کارتریج تقلبی میباشد.

تفاوت کارتریج اصل و طرح

اپسون / EPSON

برای یافتن کارتریج اصل اپسون نظر ما به شما نصب نرم‌افزار uniqolabel روی گوشی هوشمند خود میباشد. زیرا به وسیله این نرم افزار و اسکن نمودن هولوگرام روی کارتریج، وضعیت اصل یا تقلبی بودن کارتریج مشخص می‌شود.

پاناسونیک / Panasonic

برای شناسایی کارتریج اصل پاناسونیک هم می‌توانید به هولوگرام روی آن توجه نمایید، هولوگرام کارتریج پاناسونیک اصل به سه صورت نمایش داده خواهد شد.

کلمه Panasonic، چند خط به رنگ‌های سبز، زرد و نارنجی نوشته شده، با تغییر زاویه دید، خطوط مورب سفید روی آن‌ها می‌افتد. هم چنین با تغییر زاویه دید، کلمه Panasonic را درون یک مستطیل سبز رنگ مشاهده خواهید نمود.

اچ پی / HP

شما به راحتی می‌توانید به یاری اسکن کد QR یا اسکن هولوگرام از اصالت کارتریج HP مطمئن بشوید.

کانن / Canon

روی بدنه کارتریج کانن بصورت برجسته لوگوی آن هک شده میباشد.
هم چنین به وسیله هولوگرام کارتریج کانن می‌توانید اصل بودن آن را تشخیص بدهید. هولوگرام کارتریج اصل کانن را زمانیکه ذیل نور مستقیم آفتاب قرار می‌دهید به رنگ طلایی و هنگامی مقدار کمی تغییر زاویه می‌دهید به رنگ سبز تیره خواهد شد.

در صورتی که کارتریج و پرینتر شما دچار مشکل جدی شد می‌توانید از امداد رایانه(تعمیریها) یاری بگیرید.

علت گران‌تر بودن کارتریج‌های اصل نسبت به طرح

یکی از دلایل مهم گران تر بودن کارتریج‌های اصل نسبت به طرح، استفاده از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت جهت ساخت کارتریج‌ها است.
هم چنین میبایست بدانید که شرکت‌های ساخت پرینتر و کارتریج جهت تحقیقات، طراحی و تولید این محصول های قیمت فراوانی را می‌پردازند. از طرفی به دلیل این که با فروش پرینترها سود چندانی دریافت نمی‌کنند، برترین راه جهت درآمد و سود بیش می‌تواند فروش کارتریج‌های اورجینال و با کیفیت باشد.

در صورتی که شرکت‌های سازنده کارتریج‌های طرح هیچ هزینه‌ای جهت طراحی کارتریج‌ها ندارند و با کپی کارتریج‌های اصل فقط هزینه مواد اولیه می‌پردازند. در این حالت هزینه پرداختی برای کارتریج‌های طرح، به میزان کیفیت مواد آن‌ها تعیین خواهد شد.در این مقاله تلاش کردیم تفاوت کارتریج‌های اصل و تقلبی و راه‌های تشخیص آنان را به شما آموزش بدهیم.

چنانچه نیازبه شارژ کارتریج یا تعمیر پرینتر دارید، می‌توانید از تعمیرکاران پرینتر مرکز تعمیر تلویزیون و ماشین آلات اداری امداد رایانه (تعمیریها)  یاری بگیرید.

مطالب مرتبط :

کارتریج چیست ؟

آموزش تعمیر کارتریج خشک شده پرینتر اچ پی hp

اجزای پرینتر و کاربرد آنها

مشکلات رایج پرینترها و رفع آن

سرویس پرینتر

11 نظر

 • امیر مددی

  حرف نداری

 • جلال رحمتی

  مطالب بی نظیر بود

 • حسینعلی شکیبا

  مثل همیشه عالی و کاربردی

 • یدالله دستغیب

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 • ایمان روزبه

  دمتون گرم

 • علی اصغر منصوری

  هزینه تبلیغات توی سایت شما چنده؟

 • غلامرضا پارسا

  شما همیشه امیدوارم کننده صحبت می کنید و این خیلی خوبه

 • اکبر هاشمیان

  بسیار گویا و شفاف بیان کردید

 • سعید حسنی

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

 • سیدعلی براتی

  کانال تلگرامی هم دارید ؟

 • عبدالله صادقی

  واقعا ارزش وقت گذاشتن داشت

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *