تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی : کالیبره نمودن تلویزیون به معنای اعمال نمودن تنظیمات بخش‌های مختلف آن مثل روشنایی، شدت رنگ، کنتراست و غیره است تا کیفیت و دقت عکس آن افزایش پیدا بکند. اکثر تلویزیون‌ها در کارخانه با دقت زیادی کالیبره نمی‌شوند و هنگامی به دست مشتری می‌رسند نیازمند کالیبره شدن هستند. تلویزیونی هم که کالیبره نباشد نمی‌تواند کیفیت عکس ایده‌آلی داشته باشد. ولی در بررسی تلویزیون A90J به این نکته اشاره کردیم که دقت عکس این تلویزیون با تنظیمات کارخانه زیاد عالی میباشد. در این مقاله قصد داریم همه تنظیمات اولد سونی A90J را در اختیار شما بگذاریم تا عکس این تلویزیون به ایده‌آل‌ترین حالت ممکن برسد.

تنظیمات A90J

درنظر داشته باشید که تنظیمات انجام شده در این مطلب، روی مدل ۵۵ اینچی اولد A90J سونی با شماره مدل XR-55A90J انجام شده است؛ اما انتظار داریم روی مدل‌های ۶۵ و ۸۳ اینچی آن هم همین تأثیرات را داشته باشد. اول نگاهی به تنظیمات اصلی این تلویزیون خواهیم انداخت، بعدا وارد مباحث تخصصی‌تری شده و تنظیمات اولد نو سونی برای بازی با کنسول PS5 یا استفاده از آن به عنوان یک مانیتور کامپیوتر را ارائه می‌کنیم.

در ابتدای امر به این نکته اشراف کامل داشته باشید که بعضی از موارد ذکر شده می‌تواند بسته به موقعیتی که شما تلویزیون خود را در آن جا قرار می‌دهید امکان دارد تفاوت داشته باشد؛ به طور مثال اگر اولد شما در کنار پنجره قرار دارد میبایست میزان روشنایی را بیش تر درنظر  بگیرید.

آشنایی کامل با تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیمات توان و انرژی(POWER AND ENERGY)کالیبراسیون اولد a90j

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

برای استفاده از توان حداکثری تلویزیون A90J می‌توانید از راه صفحه تنظیمات تلویزیون و رفتن به منوی Power & Energy، گزینه “Power Saving” را خاموش نمایید. البته این مورد برای جلوگیری از تغییر موارد اعمال شده و به نوعی طبیعی بودن تصاویر هم توصیه می‌شود. اگر تمایل دارید بیش با اولد A90J آشنا بشوید به شما توصیه می‌کنم حتماً نیم نگاهی به بررسی ویدیویی A90J داشته باشید.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیمات پخش SDR

برای پخش محتوای SDR جمعاً ۸ حالت عکس در دسترس شما قرار دارد. ما توصیه می‌کنیم از حالت “Custom” که به شما اجازه تنظیم سفارشی را می‌دهد استفاده نمایید تا دقیق‌ترین عکس را در اختیار داشته باشید. به توصیه کارشناسان می‌توانید گزینه کنتراست را روی عدد ۹۰، گاما را روی عدد ۰، سطح سیاهی را روی عدد ۵۰ و اوج درخشندگی را هم روی گزینه “High” تنظیم نمایید. البته عدد جلوی گزینه درخشندگی می‌تواند نسبت به نور اتاقی که تلویزیون در آن قرار دارد، متفاوت باشد. تغییر روشنایی بصورت محسوس، هیچ تأثیری روی کیفیت کلی عکس نخواهد گذاشت.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیمات مقدار پیشنهادی
Contrast / درخشندگی ۹۰
Gamma –
Black Level ۵۰
Peak Luminance High
دقت داشته باشید که در حین کالیبراسیون، گزینه‌های Black Adjust و Advanced Contrast Enhancer غیرفعال شده‌اند.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیمات وضوح(CLARITY)

در زبانه وضوح، عدد جلوی وضوح را بدون تغییر رها نمایید. این گزینه میبایست روی عدد ۵۰ تنظیم شده باشد. کارشناسان برای تنظیمات اولد سونی A90J توصیه می‌کنند هنگامی در حالا تماشای یک فیلم با رزولوشن و کیفیت بالا هستید، گزینه Reality Creation را غیرفعال نمایید. ولی مشاهده یک فیلم رزولوشن پایین و با کیفیت نه چندان مطلوب، روشن نمودن این گزینه می‌تواند به زیاد شدن کیفیت عکس یاری بکند. همین قضیه در مورد گزینه‌های Random Noise Reduction، Digital Noise Reduction و Smooth Gradation هم صدق می‌کند. با فعال نمودن این گزینه‌ها هنگام پخش محتوای باکیفیت، جزئیات پسندیده عکس را از دست خواهید داد.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیمات پخش HDR (تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی)

در زبانه ٰ”Video Signal” با تنظیم گزینه HDR Mode روی “Auto” به تلویزیون اجازه می‌دهید که هنگامی یک محتوای HDR پخش شد، آن را شناسایی کرده و به طور خودکار حالت HDR را فعال بکند. اگر این حالت فعال باشد، در این وقت یک آیکون کوچک HDR در منوی تنظیمات عکس ظاهر می‌شود و تغییرات خودکار درخشندگی را روی حالت “Max” یا همان حداکثری قرار می بدهند.

هرچند متخصصان کالیبراسیون توصیه می‌کنند در بخش HDR تنظیمات تلویزیون A90J از حالت عکس “Custom” استفاده نمایید و درجه حرارت رنگ (Color Temperature) را روی حالت “Expert 1” قرار بدهید. برای دقت رنگ بیش گزینه HDR Tone Mapping را روی حالت “Gradation Preferred” قرار بدهید. اما اگر روشنایی صفحه برای شما اهمیت بیشتری دارد، آن را روی حالت “Brightness Preferred” تنظیم نمایید.

برای پخش محتوای HDR از روی هارد اکسترنال یا فلش، گزینه “Enhanced format” در منوی HDMI signal format بصورت پیش‌فرض فعال میباشد. اگر هارد اکسترنال شما قدیمی میباشد و از این فرمت پیشرفته پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید آن را به حالت “Standard format” تغییر بدهید.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیمات دالبی ویژن(DOLY VISION)

A90J سونی در اپلیکیشن‌های پیش‌فرض تلویزیون و اکثر حافظه‌های جانبی از دالبی ویژن پشتیبانی می‌کند. البته برخی دستگاه‌ها نیاز به به‌روزرسانی دارند تا بوسیله فریمور دالبی ویژن سونی شناسایی شوند. درگاه‌های HDMI شماره ۳ و ۴ (که از استاندارد HDMI 2.1 پشتیبانی می‌کنند) در منوی HDMI signal format دارای یک حالت سوم به نام HDMI Signal format هستند که دالبی ویژن را برای حافظه‌های جانبی سازگار فعال می‌کند. مثل محتوای HDR عادی، هنگامی محتوای دالبی ویژن از تلویزیون پخش شود، برخی تنظیمات صفحه بصورت خودکار تغییر می‌کنند.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

روشن‌تر نمودن محتوای HDR

اگر بازی یا فیلم HDR در حالا پخش روی تلویزیون A90J سونی از درخشندگی کافی برخوردار نیست، طبق نظر Rtings گزینه روشنایی را روی حالت “Max”، گزینه تقویت کننده درخشندگی (Adv. Contrast Enhancer) را روی “High” و اوج روشنایی را روی “High” تنظیم نمایید. بعدا اهرم تنظیم گاما و درخشندگی را تا پایان ببرید و گزینه HDR Tone Mapping را هم روی “Brightness Preferred” تنظیم نمایید.

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/a90j-oled/settings

تنظیمات نمایش و پخش محتوا(Motion)

تلویزیون‌های شرکت سونی معمولاً به خوبی اجازه دستکاری در تنظیمات تصاویر متحرک را به کاربر می‌دهند و A90J از این قاعده مستثنی نیست. شما می‌توانید برای به نمایش درآمدن تصاویر متحرک در برترین حالت ممکن روی تلویزیون خود از این تنظیمات استفاده نمایید. البته برخی از تنظیمات به محتوایی که روی تلویزیون در حالا پخش میباشد،‌ بستگی دارد.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیم سرعت حرکت(MOTION INTERPOLATION)

شما می‌توانید از راه زبانه Motion در صفحه تنظیمات عکس به تنظیمات سرعت حرکت (Motion Interpolation) دسترسی پیدا کرده و آن را فعال نمایید. بعدا گزینه Motionflow را روی حالت “Custom” بگذارید و اهرم گزینه Smoothness را تنظیم نمایید. تنظیم این گزینه به محتوایی که مشغول تماشای آن هستید بستگی دارد.

با تنظیم اهرم Clearness در تلویزیون سونی A90J می‌توانید ثبت فریم سیاه (BFI) را تنظیم نمایید. برای محتوایی با فرکانس ۱۲۰ هرتز این گزینه را روی عدد ۱ یا ۲ بگذارید. برای محتوای ۶۰ هرتزی هم این گزینه را روی عدد ۳ تنظیم نمایید.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیم لرزش تصویر(JUDDER) 

تلویزیونA90J لرزش تصویر از هر منبعی که در حالا پخش میباشد را می‌گیرد. ولی اگر مشکلی را حس کردید، می‌توانید با تغییر برخی تنظیمات آن را حل نمایید. البته برای محتوایی با سیگنال ۲۴p مثل پخش کننده‌های Blu-ray نیازی به تنظیمات اضافه نیست. ولی برای حذف لرزش عکس از محتوای ۶۰p/60i مثل یک تی‌وی باکس، کافیست گزینه Motionflow را روی حالت “Custom” بگذارید، اما مقدار آن را روی عدد ۰ رها نمایید. هم چنین گزینه Cinemotion را هم روی حالت “High” تنظیم نمایید.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیمات مخصوص بازی (تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی)

برای آنکه برترین کیفیت عکس را هنگام اجرای بازی‌های SDR و HDR داشته باشید، فقط کافی میباشد کمی در تنظیمات تغییر درست کردن نمایید. نخستین و برترین تنظیم، انتخاب حالت عکس “Game” میباشد تا کمترین تأخیر در ورودی را داشته باشید. هم چنین مطمئن باشید که حالت HDMI Enhanced format برای ورودی که کنسول بازی را به آن وصل کردید انتخاب شده میباشد. در این جا هم به شما نظر می‌کنم اگر در انتخاب این پرچمدار ۲۰۲۱ سونی تردید دارید حتماً مطلب مقایسه تلویزیون سونی A90J با رقبا را مطالعه نمایید.

بازی با کامپیوتر

برخلاف بسیاری از تلویزیون‌های بازار، استفاده از A90J به عنوان مانیتور کامپیوتر به هیچ تنظیم خاصی نیاز ندارد. فقط مطمئن بشوید که برای حالت عکس یکی از دو گزینه “Game” یا “Graphic” انتخاب شده میباشد و گزینه HDMI Enhanced format هم برای ورودی مورد پیشنهاد فعال باشد. این دو حالت عکس کمترین تأخیر در ورودی را داشته و مهم میباشد برای نمایش نوشته‌های واضح در فایل‌های متنی از این دو حالت استفاده نمایید.

سایر تنظیمات A90J
در ادامه مطلب تنظیمات اولد سونی A90J به بخش‌های پیشرفته‌ای از منوی تنظیمات این تلویزیون خواهیم پرداخت.

حالت کالیبره مخصوص نتفلیکس(NETFLIX CALIBRATED MODE)

سونی با تلویزیون‌های سری Z9F و A9F خود در سال ۲۰۱۸ از یک بخش نو در تنظیمات به نام Netflix Calibrated Mode رونمایی نمود. این بخش تنها هنگامی فعال می‌شود که اپلیکیشن نتفلیکس روی تلویزیون اجرا شده باشد. با فعال نمودن این گزینه، تنظیمات مختلفی از تنظیمات صفحه گرفته تا سرعت حرکت بصورت خودکار تغییر پیدا خواهد نمود. کارشناسان توصیه می‌کنند هنگامی این حالت را فعال می‌کنید،‌ هیچ تنظیمی را به جز روشنایی دست‌کاری نکنید.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

حالت‌های عکس دالبی ویژن

دو حالت عکس ویژه بوسیله تلویزیون A90J ارائه می‌شود که هنگامی از اپلیکیشن‌های پشتیبانی کننده از دالبی ویژن روی تلویزیون استفاده نمایید، در دسترس شما قرار می‌گیرند. یکی از آن‌ها حالت “Dolby Vision Dark” میباشد که محتوای دالبی ویژن HDR را برای مشاهده در یک اتاق تاریک تنظیم می‌کند. دیگری “Dolby Vision Bright” نام دارد که متناسب مشاهده‌ی این محتوا در یک محیط روشن میباشد.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونیتنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیمات صفحه(SCREEN SETTINGS)

هنگامی محتوایی با رزولوشن پایین روی تلویزیون شما پخش می‌شود، میبایست قابلیت ارتقاء رزولوشن عکس (Upscaling) را نسبت به فرمت آن محتوا تنظیم نمایید. از راه صفحه Screen در ورودی انتخابی، شما می‌توانید جایگیری صفحه و نسبت عکس را به دلخواه تنظیم نمایید.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی

تنظیمات پنل اولد A90J

مثل هر تلویزیون اولد دیگری، امکان دارد مشکل پیکسل سوختگی برای تلویزیون A90J هم رخ دهد. در تنظیمات اولد سونی A90J بخش‌هایی وجود دارد که به شما اطمینان می‌دهد این مشکل به وجود نخواهد آمد.تنظیمات پیشرفته a90j

گزینه Pixel Shif همانطور که از نامش پیداست، پیکسل‌های عکس موجود را به یک طرف تغییر می‌دهد و به تدریج، در طول وقت آن‌ها را بار دیگر تغییر جهت خواهد داد. این یاری می‌کند عنصرهای کوچک مثل خطوط ریز در نقشه یک بازی کامپیوتری که برای مدت طولانی روی صفحه می‌مانند، باعث پیکسل سوختگی A90J نشوند. تا زمانیکه از تلویزیون خود به عنوان یک مانیتور کامپیوتر استفاده نکنید، متوجه این جابجایی پیکسل‌ها نخواهید شد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً Pixel Shift را فعال کنید.

ولی دومین گزینه، Panel Refresh نام دارد که به شما امکان می‌دهد برای کاهش احتمال پیکسل سوختگی، یک چرخه تازه‌سازی کامل پیکسل‌ها را اجرا نمایید. توجه داشته باشید که سونی نظر می‌کند از این گزینه حداکثر یک بار در سال استفاده نمایید.

تنظیمات و کالیبراسیون تلویزیون A90J سونی


امدادرایانه (تعمیریها) ارائه دهنده بهترین خدمات تعمیر تلویزیون سونی ، تعمیر تلویزیون ایکس ویژن ، تعمیر تلویزیون ال جی و انواع تلویزیون ها ، تعمیر مانیتور ، تعمیر ماشین های اداری و … در خدمت شماست.

مطالب مرتبط :

بهترین برند تلویزیون چینی در ایران

نمایندگی رسمی ایکس ویژن

ارزان ترین تلویزیون های ۴k سامسونگ

نصب ، راه اندازی و تنظیمات تلویزیون ال جی lg

تلویزیون های کریستالی سامسونگ

دستیار صوتی تلویزیون

ضدعفونی کردن لوازم صوتی و تصویری منزل

رفع مشکلات رایج سینمای خانگی

تلویزیون SUHD چیست؟

11 نظر

 • یعقوب زنگنه

  حرفتون خیلی عالیه

 • یدالله هامون

  سلام عالی بود

 • بهرام معصومی

  خیلی عالی بود

 • سعید محرابی

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

 • امین راد

  خرید آنلاین هم دارید

 • مهران صالحی

  حرف نداشت👌🏻

 • ابوالفضل ناصری

  بیشتری بنویسین لطفا

 • محمدحسین لطفی

  بازم درمورد این موضع مطلب بزارین

 • رضا هاشمیان

  مطلبتون بسیار مفید بود

 • امید قربانی

  شادکام و سلامت باشید

 • حیدر فرهادی

  اینا فوق العادن

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *