دلیل خط انداختن چاپگر روی کاغذ

دلیل خط انداختن چاپگر روی کاغذ

دلیل خط انداختن چاپگر روی کاغذ : آیا تاکنون با مشکل خط انداختن دستگاه کپی مواجه شده اید؟ گاهی اوقات دستگاه کپی سرتاسر برگه را با خطوط عمودی و سیاه رنگی می‌پوشاند؛ گاهی اوقات هم این خطوط به حدی فراوان هستند که محتوای داخل برگه قابل مشاهده نیست.

برخی مواقع عوامل خیلی ساده و قبل پا افتاده‌ای موجب بروز این مشکل می‌شوند که به راحتی می‌توان آن‌ها را برطرف نمود ولی بعضی اوقات هم مشکلات سخت‌افزاری جدی موجب خط انداختن دستگاه کپی بر روی کاغذ می‌شوند. در ادامه تمامی دلایل ریز و درشتی که در بروز این مشکل دست دارند را بررسی میکنیم.

بررسی علت خط انداختن دستگاه کپی

دلیل خط انداختن چاپگر روی کاغذ

ریختن تونر درون دستگاه کپی

رایج‌ ترین علت خط انداختن دستگاه کپی، ریختن تونر درون دستگاه کپی میباشد که موجب کثیف شدن سطح شیشه و درنهایت چاپ خطوط بر روی برگه می‌شود.

کثیف بودن شیشه اسکنر

یکی از مهم‌ترین عواملی که در چاپ با کیفیت و عدم چاپ خطوط بر روی کاغذ تاثیرگذار می‌باشد، تمیز بودن شیشه اسکنر میباشد. هر نوع کثیفی بر روی شیشه اسکنر موجب کاهش کیفیت چاپ و هم چنین درست کردن خطوطی بر روی کاغذ می‌شود.

کثیف بودن اسلایدشو

یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه کپی، اسلایدشو میباشد که وظیفه تمیز نمودن قطعات دستگاه کپی را برعهده دارد؛ بنابراین بدیهی میباشد که خود این قطعه به مرور وقت کثیف شود از این‌رو دیگر علت خط انداختن دستگاه کپی بر روی کاغذ، کثیف شدن اسلایدشو آن میباشد.

بروز مشکلات سخت‌ افزاری و دلیل خط انداختن چاپگر روی کاغذ

بروز مشکلات سخت‌افزاری در دستگاه کپی مانند: خرابی کارتریج یا درام دستگاه کپی از دیگر دلایلی هستند که موجب خط انداختن دستگاه کپی میشوند. در این گونه برترین راه تماس با مرکز سخت افزار ایران میباشد تا تکنسین های این مرکز در نشانی مورد پیشنهاد شما حاضر شده و به عیب یابی کارتریج و درام دستگاه کپی بپردازند و درصورت بروز مشکل برای هر ۱ از این قطعات، آن را تعمیر کنند.

روشهای حل مشکل خط انداختن دستگاه کپی (دلیل خط انداختن چاپگر روی کاغذ )

دلیل خط انداختن چاپگر روی کاغذ

تمیز نمودن سطح شیشه

همانطور که اشاره کردیم تمیز بودن سطح شیشه دستگاه کپی تاثیر بسزایی در چاپ باکیفیت دارد؛ از این‌رو درست کردن لک بر روی شیشه یا ریختن ذرات تونر بر روی آن موجب کثیف شدن شیشه و خط انداختن دستگاه کپی بر روی کاغذ می ‌شود. بنابراین درصورتی که با این مشکل روبه‌رو شدید نخستین کاری که میبایست انجام بدهید چک نمودن تمیزی سطح شیشه میباشد. درصورتی که سطح شیشه دستگاه کپی کثیف شده بود یا ذرات تونر بر روی آن ریخته بود تلاش نمایید آن را با ۱ دستمال خشک و نرم تمیز نمایید.

تمیز نمودن اسلایدشو

اسلایدشو یکی دیگر از قطعات دستگاه کپی میباشد که وظیفه تمیز نمودن اجزای داخلی دستگاه کپی را برعهده دارد؛ ولی گاهی اوقات خود این قطعه کثیف می ‌شود و درنتیجه موجب خط انداختن دستگاه کپی بر روی کاغذ می ‌شود. از این‌رو اگر از تمیز بودن سطح شیشه اطمینان حاصل کردید برای رفع این مشکل به سراغ تمیز نمودن اسلایدشو بروید.(دلیل خط انداختن چاپگر روی کاغذ )

تعویض بلید کارتریج

کارتریج دارای تیغه نازکی میباشد که وظیفه آن پخش نمودن تونر بصورت مساوی بر روی سطح درام میباشد. تا درام بتواند تونر را بر روی کاغذ منتقل بکند. نام این تیغه نازک پزشک بلید میباشد که بروز هرگونه اختلالی در آن می ‌تواند مشکلات بیشماری را در فرآیند چاپ درست کردن بکند. یکی از این مشکلات، خط انداختن دستگاه کپی بر روی کاغذ میباشد. البته عیب‌یابی و تعویض این قطعه به تخصص کافی در این زمینه نیاز دارد.

تعویض مگنت کارتریج (دلیل خط انداختن چاپگر روی کاغذ )

یکی دیگر از قطعات درون کارتریج که آسیب‌ دیدگی آن موجب بروز اختلال در فرآیند چاپ می‌شود، مگنت میباشد. درواقع مگنت غلطکی آهنربایی درون کارتریج میباشد که وظیفه آن انتقال تونر به دهانه خروجی کارتریج میباشد. درصورتی که میزان توان آهنربایی این قطعه کاهش پیدا بکند پودر تونر به اندازه کافی به دهانه خروجی کارتریج نمی ‌رسد از این‌رو امکان دارد دستگاه کپی با مشکل خط انداختن بر روی کاغذ روبه‌رو شود.

تعویض درام

همانطور که اشاره کردیم وظیفه درام دستگاه کپی، انتقال تونر بر روی کاغذ میباشد. از این‌رو درام نقش اساسی و مهمی را در فرآیند چاپ بازی می ‌کند. درصورتی که تمامی راه ‌حل‌های پیشنهادی را امتحان کردید ولی باز هم موفق نشدید مشکل خط انداختن دستگاه کپی بر روی کاغذ را برطرف نمایید مطمئن باشید که مشکل از درام دستگاه میباشد.

11 نظر

 • بهروز مدنی

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین بنده ارسال کنین

 • یعقوب اسماعیلی

  چه سایت قشنگی دارین

 • محمدتقی حسنی

  مشاورینتون قابل اعتمادن؟

 • اسدالله اسلامی

  شما پیج اینستا هم دارین؟

 • محمد ذاکری

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 • قربانعلی کاظمی

  هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته

 • رحیم دهقانی

  شادکام و سلامت باشید

 • قربانعلی صدیق

  منابع این مطلب کجاست؟

 • اسماعیل قنبری

  دست مریضاد استاد

 • علی اکبر موحد

  خیلی خوب بود

 • جعفر رضایی

  خیلی خوشحالم که هستین

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *