راههای مراقبت از تلویزیون

راههای مراقبت از تلویزیون

راههای مراقبت از تلویزیون : امروزه در هر خانه‌ای حداقل از ۱ تلویزیون استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مواردی که در وقت خرید و کار با تلویزیون میبایست مورد توجه قرار بگیرد، طول عمر تلویزیون میباشد. فرقی ندارد تلویزیون دائم روشن میباشد یا از آن کم استفاده می‌شود، تلویزیون هم همچون سایر وسایل عمر مفیدی دارد که بر اساس میزان ساعت مشخص می‌شود.

در این مقاله  قصد داریم شما را با نکته هایی آشنا کنیم که با رعایت آنان بتوانید عمر تلویزیون‌تان را زیاد شدن بدهید و از آن برای مدت بیشتری استفاده نمایید، پس در ادامه با ما همراه شوید:

(راههای مراقبت از تلویزیون) عمر مفید تلویزیون ها چقدر است؟

یکی از رایج‌ترین سوالات کاربران این است که عمر مفید تلویزیون چقدر است. عمر مفید، میزان ساعتی ایست که در آن دستگاه برترین عملکرد را دارد اما به این معنا نیست که بعد از آن تلویزیون می‌سوزد اما از کارکرد آن کاسته می‌شود. اغلب عمر مفید تلویزیون روی برچسب‌ نصب شده در پشت تلویزیون یا دفترچه راهنما درج شده میباشد.

از بین تلویزیون‌هایی که روانه بازار شده‌اند، عمر تلویزیون‌های پلاسما ۲ برابر تلویزیون‌های LCD و LED میباشد. به طور مثل اگر روزانه حدود پنج ساعت از تلویزیون استفاده نمایید، مدل پلاسما حدود ۵۴ سال و مدل LCD و LED بین شانزده تا ۳۵ سال عمر می‌کند.

 

راههای مراقبت از تلویزیون
راههای مراقبت از تلویزیون

تماشا نمودن تلویزیون

برترین فاصله برای تماشا نمودن تلویزیون، ۳ متر میباشد. اگر از تلویزیون در فاصله نزدیک‌تر استفاده شود امکان دارد به چشمان شما آسیب وارد شود.

برای نگهداری تلویزیون جدید چه اقداماتی انجام دهیم؟

اگر تلویزیون را به تازگی خریداری کرده‌اید، برای بالا بردن عمر آن اقدامات ذیل را انجام دهید:

دفترچه‌ی راهنمای تلوزیون را کامل مطالعه نمایید.
با کارکرد دکمه‌های پنل و کنترل آشنا بشوید.
تمامی برچسب و پلاستیک‌های تلویزیون را بردارید.
روی تلویزیون را با دستمال و محلول مخصوص تمیز نمایید.
برای قطع و وصل نمودن تلویزیون از برق، سیم را نکشید و ۲ شاخه را جدا نمایید.
برای نصب اولیه از نمایندگی تلویزیون یاری بگیرید.

چطور استفاده از محافظ برق به بالا رفتن عمر تلویزیون یاری می کند؟

پس از خرید تلویزیون، برای نصب سیم برق به پریزر، از ترانس یا محافظ برق استفاده نمایید. اینکار سبب می‌شود که در وقت قطع و وصل شدن برق یا رعد و برق که با نوسان برق همراه میباشد، مشکلی برای برد تلویزیون به وجود نیامده و هزینه‌های بعدی به شما تحمیل نمی‌شود.

روشن نمودن تلویزیون

ده دقیقه بعد از وصل شدن برق، تلویزیون را روشن نکنید و اجازه بدهید جریان برق عادی شود.

چطور تنظیم کنتراست و روشنایی عکس، سبب بالا رفتن عمر تلویزیون می‌‎شود؟

یکی از نکته ها که در بالا بردن عمر مفید تلویزیون زیاد موثر میباشد، تنظیم کنتراست و روشنایی عکس میباشد. اگر در وقت استفاده از تلویزیون کنتراست و روشنایی آن را پایین آورید یا بعد از مدتی تنظیمات آن را تغییر بدهید به بالا رفتن عمر تلویزیون خود یاری کرده‌اید. زیرا اگر روشنایی و کنتراست را در حداکثر خود قرار بدهید، فشار بیشتری به پیکسل‌های تلویزیون وارد شده و علاوه بر خستگی و آسیب به چشم، عمر تلویزیون را کاهش می‌دهد.

کنترل تلویزیون

از کنترل تلویزیون مراقبت نمایید، زیرا بسیاری از تنظیمات تلویزیون فقط با کنترل امکان پذیر میباشد.با تمیز نمودن تلویزیون به بالا رفتن عمر آن یاری نماییدیکی از مهم‌ترین اقدامات که برای نگهداری از تلویزیون می‌توانید انجام بدهید. تمیز نمودن تلویزیون در فاصله‌ی زمانی مشخص میباشد. در صورتی که روی تلویزیون شما گرد و خاک زیادی جمع شود، دمای تلویزیون بالا رفته و سبب پایین آمدن عمر مفید و خرابی می‌شود. برای تمیز نمودن تلویزیون مراحل ذیل را انجام بدهید.

برق تلویزیون را قطع نمایید.
گرم و خاک را از روی تلوزیون بردارید.
با استفاده از دستمال تمیز و اسپری نانو مخصوص، تلویزیون را پاک نمایید.
با دستگاه مکنده یا جاروبرقی گرد و غبار موجود در شبکه‌های پشت تلویزیون را پاک نمایید.
تمیز نمودن تلویزیون
برای تمیز نمودن تلویزیون به هیچ وجه از دستمال زبر، مایع شوینده و آب استفاده نکنید.

قرارگیری تلویزیون در محل متناسب

یکی از نکته هایی که در بالا بردن عمر تلویزیون می‌تواند تاثیر گذار باشد، محل تلویزیون میباشد. برترین محل قرارگیری تلویزیون را با توجه به نکته ها ذیل انتخاب کنید:

نور آفتاب مستقیم به تلویزیون برخورد نکند.
دمای محیط خیلی پایین نباشد.
در مجاورت وسایل گرمازا مثل بخاری، شومینه، شوفاژ و … نباشد.
تهویه متناسب و جریان هوا در اطراف تلویزیون وجود داشته باشد.
از اشیاء تیز و خطرناک دور باشد.
وسایل آهنربایی مثل باند، تلفن همراه و … در نزدیکی آن وجود نداشته باشد.
نصب تلویزیون روی دیوار
اگر قصد نصب تلویزیون روی دیوار را دارید بهتر میباشد اینکار بوسیله نمایندگی و روی پایه‌های استاندارد انجام شود.

مراقبت از تلویزیون در وقت جابه‌جایی

اگر به هر دلیلی مجبور به جابه‌جایی تلویزیون خود هستید، میبایست در وقت حمل و نقل، مراقب تلویزیون خود باشید. زیرا تلویزیون‌های نو از شیشه نازک و شکننده تشکیل شده‌اند و کوچک‌ترین ضربه می‌تواند به آسیب دیدن پنل تلویزیون منجر شود.برای جابه جایی تلویزیون، بدنه و پایه‌ها را بلند نمایید و به صفحه نمایش دست نزنید.

چگونه از داغ شدن تلویزیون جلوگیری کنیم؟

یکی از رایج‌ترین سوالات کاربران در وقت استفاده از تلویزیون نحوه جلوگیری از داغ شدن تلویزیون است. برای این‌کار میبایست در وقت هنگ نمودن یا ثابت شدن عکس تلویزیون، کانال‌های دیگر را امتحان نمایید یا چند دقیقه تلویزیون را خاموش و روشن نمایید. زیرا ماندن روی ۱ عکس و هنگ نمودن تلویزیون به پیکسل‌ها فشار آورده و عمر تلویزیون را کاهش می‌دهد.

راههای مراقبت از تلویزیون
راههای مراقبت از تلویزیون

خاموش نمودن تلویزیون

برای جلوگیری از داغ شدن تلویزیون هر ۳-۴ ساعت یکبار، تلویزیون را بیست دقیقه خاموش نمایید.خاموش نمودن تلویزیون در وقت تماشا نکردنیکی از نکته ها مهمی که در بالا بردن عمر دستگاه موثر میباشد، مدیریت در استفاده تلویزیون است. برای مدیریت استفاده از تلویزیون میتوانید اقدامات ذیل را انجام دهید:رمانی که در اتاق حاضر نیستید یا در حالا انجام کار دیگری هستید، تلویزیون را خاموش نمایید.در وقت خواب تلویزیون را خاموش نمایید.

اگر از تلویزیون برای پخش فایل صوتی استفاده می‌کنید، عکس آن را قطع نمایید تا فقط صدا پخش شود.استفاده از تلویزیون را وقت بندی نمایید و هر چند ساعت یکبار به آن استراحت بدهید.اگر به نکته ها اعلام شده در این مقاله دقت نمایید به راحتی می‌توانید اصطلاک تلوزیون خود را پایین آورده و طول عمر آن را زیاد شدن بدهید. این روش‌ها برای همه‌ی تلویزیون ها از جمله ال ای دی و ال سی دی و … موثر میباشد.

اگر با وجود نگهداری، تلویزیون شما دچار خرابی شد از تکنسین متخصص بخواهید به محل شما مراجعه بکند و تعمیر تلویزیون شما را انجام دهد. با توجه به مبلغ بالای تلویزیون‌های جدید تعمیر از خرید تلویزیون نو به صرفه‌تر میباشد

مطالب مرتبط :

11 نظر

 • جمشید میر

  اکانت اینستا هم دارید؟

 • هادی بیات

  چرا اینقد کم؟

 • اسماعیل صدیق

  مطلب خوبی بود

 • اصغر تهرانی

  چقد خوبین شما

 • یدالله شکری

  خیلی دنبال این موضوع بودم

 • محمدحسین جلیلی

  Awli bood

 • مسعود پناهی

  بیشتری بنویسین لطفا

 • امید طهماسبی

  قیمت مشاورتون چقدره؟

 • حسین امینی

  چجوری می تونیم با کارشناسانتون در ارتباط باشیم

 • ناصر وکیلی

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

 • سجاد نعمت زاده

  مطلب خوبی بود همکار گرامی

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *