عوامل موثر در کیفیت عکس تلویزیون چیست؟

عوامل موثر در کیفیت عکس تلویزیون چیست؟

عوامل موثر در کیفیت عکس تلویزیون چیست؟ لذت تماشای ۱ فیلم مهیج باکیفیت، چیزی میباشد که همه ما آن را یار داریم و از آن لذت می‌بریم. کیفیت پسندیده ۱ فیلم زمانی بهتر جلوه خواهد داشت که کیفیت عکس تلویزیون ما هم متناسب باشد. آچارباز قصد دارد در این مقاله با شما در مورد روش‌های زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون صحبت بکند و برترین روش‌های زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون را با شما در میان بگذارد. پس با ما همراه باشید.

تغییر Sharpness یکی از روش‌های متداول در زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون

یکی از برترین روش‌های زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون تغییر شارپنس آن میباشد. Sharpness دستگاه را میبایست مدام تغییر داد. چون وابستگی زیادی به تصاویر پخش شده فیلم‌ها دارد.

با زیاد شدن میزان Sharpness کیفیت عکس بهتر می‌شود و لبه‌های تصاویر هم تیزتر و لبه‌دارتر خواهند شد. برعکس این حالت با کم نمودن شارپنس تیزی تصاویر به مرور کم شده و با تصاویر مبهم و بدون مرز، روبرو می‌شوید.

اگر از تلویزیون‌های با کیفیت مانند ۴K استفاده می‌کنید و فیلمتان هم کیفیت خوبی دارد، می‌توانید با بالا بردن شارپنس آن کیفیت عکس را بهتر نمایید. فقط مراقب باشید که به چشم‌تان آسیب نزنید.

عوامل موثر در کیفیت عکس تلویزیون چیست؟

ولی اگر تصاویر و یا فیلم‌هایی با کیفیت پایین مثل ۴۸۰ را با تلویزیون‌های باکیفیت مانند ۴K تماشا می‌کنید، بهتر میباشد شارپنس آن را پایین بیاورید تا مقداری سازگاری با عکس بیش شود. مراقب باشید، در این حالت نبایستی کاهش آن به مقداری باشد که با ۱ عکس تار و مبهم روبرو بشوید.
یکی از برترین روشهای زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون، تغییر شارپنس آن میباشد.

تغییر مود تلویزیون روشی دیگر در زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون

اگر از زمانی که که تلویزیون را خریداری کرده‌اید، مودهای آن را تغییر نداده‌اید، در واقع از تنظیمات قبل فرض تلویزیون استفاده می‌کنید. یکی دیگر از برترین روش‌های زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون، تغییر مودهای قبل فرض تلویزیون به مودهای Sport و Gaming میباشد. هر ۲ این مودها حرکت عکس را با دقت بالاتر و با جزئیات بیشتری همراه می‌کند.

این ۲ مود تلویزیون سرعت انتقال داده‌ها را زیاد شدن می‌دهد. زیاد شدن سرعت انتقال داده‌ها موجب می‌شود تصاویر فیلم با وقفه و بصورت مبهم انتقال نیابند.
۲ مود Sport و Gaming 2 گزینه متناسب برای بالا بردن کیفیت تصاویر تلویزیون میباشد.

چرا کیفیت یا رزولوشن عکس در تلویزیون ها اهمیت دارد؟

انتخاب رزلوشن متناسب، راهی برای زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون

رزلوشن مهم‌ترین پارامتر برای کیفیت عکس میباشد. پنل نمایشگرها از تعداد زیادی پیکسل تشکیل شده‌اند. هرکدام از این پیکسل‌ها از ۳ رنگ سبز، آبی و قرمز تشکیل شده‌است. به مجموعه این پیکسل‌ها در صفحه نمایش رزلوشن می‌گویند. در تلویزیون‌های (FHD) فول اچ دی، تعدادپیکسل‌ها بیش میباشد در حالا حاضر در تلویزیون‌های (UHD) یا همان ۴K تعداد رزلوشن‌ها نسبت به تلویزیون‌های فول اچ دی، باز هم زیاد شدن یافته‌است و به همین دلیل است که تصاویر کیفیت بهتری دارند.

تلویزیون‌های هوشمند امروزه ۲ رزلوشن دارند که عبارتند از:

رزلوشن ۱۰۸۰p
رزلوشن ۱۰۸۰i

رزلوشن ۱۰۸۰p با رزلوشن ۱۰۸۰i چه تفاوتی دارد؟

سرعت انتقال داده‌ها در ۱۰۸۰p بیش از ۱۰۸۰i میباشد. علاوه بر این تصاویر در این رزلوشن زنده‌تر و صاف‌تر و با جزییات بیش هستند. پس دربرنامه‌های ورزشی و یا زمانیکه در حالا بازی و یا تماشای فیلم اکشن هستید بهتر میباشد تلویزیون را در حالت ۱۰۸۰p قرار بدهید.
اگر در حالا تماشای فیلمی اکشن و یا مسابقات ورزشی هستید، بهتر میباشد تلوزیون را بر روی رزلوشن ۱۰۸۰p قرار بدهید.

تنظیم میزان روشنایی و کنتراست تلویزیون

یکی از برترین روشهای زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون، تغییر کنتراست آن است. هرچه نسبت کنتراست در صفحه نمایشگر بالا باشد، کیفیت عکس بهتر میباشد. کنتراست نسبت فاصله سفیدی تا سیاهی، روشنی تا تاریکی در تلویزیون است.

هرچه این فاصله بیش باشد، عکس بهتر خواهد بود. هرچه کنتراست در سطح بالاتری باشد، کیفیت عکس بهتر خواهد بود.
یکی از برترین روش‌های زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون، تغییر میزان روشنایی و کنتراست آن است. هرچه میزان کنتراست را بالا ببریم، عکس کیفیت بهتری خواهد داشت.

تنظیم وضوح عکس جهت زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون

تنظیم وضوح عکس هم یکی برترین روشهای زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون میباشد که در ذیل مجموعه حالت عکس قرار دارد. گاهی اوقات شبکه ایران، فیلم‌هایی بی‌کیفیت نمایش می‌دهد. این مسئله در تلویزیون‌های FHD و UHD باعث می‌شود تا شما تصاویر را با کیفیت نبینید و تصور نمایید ایراد از تلویزیون شما است.

در حالیکه اینگونه نیست و فیلمی که پخش می‌شود، کیفیت ضروری را ندارد. بهتر میباشد وضوح عکس را کمتر از آنچه که در کارخانه برای تلویزیون تعیین شده، برگزینید. در این شرایط تلوزیون با تصاویر کانال‌ها همخوانی بیشتری داشته و شما شاهد تصاویر با کیفیت پایین نخواهید بود.
برای داشتن تصویری با وضوح بیشتر، بهتر میباشد که وضوح عکس را از آنچه در تلوزیون بصورت قبل فرض قرار داده شده، کمتر نمایید.

انواع تکنولوژی و کیفیت صفحه ‌نمایش در تلوزیون هوشمند

تنظیم تن رنگ تلویزیون از روش‌های موثر در زیاد شدن کیفیت عکس تلویزیون

تلویزیون‌ها دارای تن رنگی مختلف خنک، گرم یا خنثی هستند و براساس آنان هم تنظیم شده‌اند. تغییر شدت رنگ فراوان در تصاویر کم رنگ و تنظیم میزان تن رنگ متناسب باعث شده گاهی شدت رنگ را زیاد شدن بدهیم و گاهی هم شدت رنگ را کم کنیم.
تنظیم درجه سردی و یا گرمی رنگ به شما یاری می‌کند تا شدت رنگ را به حدی که مطلوبتان میباشد، نزدیک نمایید.

کاهش روشنایی عکس تلویزیون

کالیبراسیون بیش تلویزیون‌ها به این گونه تنظیم شده که نور صفحه فراوان باشد. کاهش Brightness عکس، تصویری طبیعی‌تر در اختیار شما قرار می‌دهد. کاهش روشنایی تصویر در مصرف برق هم زیاد موثر میباشد. البته برخی از تلوزیون‌های امروزی سنسور روشنایی عکس خودکار دارند.

غیرفعال نمودن کنتراست داینامیک برای زیاد شدن کیفیت عکس

زمانی که کنتراست داینامیک تلویزیون را کاهش و یا غیرفعال می‌کنید، Sharpness واقعی نمایان شده و رنگ‌ها با وضوح بیش خودشان را نشان می‌دهند. البته میبایست به این مسئله هم توجه نمود که عکس تلویزیون میبایست با سلیقه شما جور باشد. اگر با غیرفعال نمودن کنتراست داینامیک و عکس درست کردن شده لذت نبردید، می‌توانید آن را به حالت ابتدا آن بازگردانید.

حالا اگر به هر دلیلی قادر به تنظیمات تلویزیون خود نبودید و یا دستگاه شما دچار مشکل شد، برترین کار مشورت با ۱ متخصص باتجربه میباشد. تیم آچارباز آماده ارائه هرگونه خدمتی برای سرویس، تنظیمات و تعمیر تلویزیون شما خواهد بود.

 

ما در تیم امداد رایانه همراه شما هستم با خدمات تعمیر تلویزیون ، تعمیر مانیتور و … با ما تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط :

11 نظر

 • عباس امیدی

  دفتر مرکزیتون کجا قرار داره

 • علی اصغر اسکندری

  مشاورینتون قابل اعتمادن؟

 • رضا ابراهیمی

  یه سوال داشتم خرید حضوری هم دارید

 • امیر همدانی

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

 • حبیب الله طاهری

  بیشتری بنویسین لطفا

 • عبدالله سعیدی

  محتوا خوبی بود

 • حسینعلی بهشتی

  Awli bood

 • حسن احمدیان

  چرا اینقد کم؟

 • رسول عرب

  حساب توییتری هم دارید؟

 • جعفر توفیق

  متشکرم

 • رحیم ترابی

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *