فرق مانیتور با تلویزیون

فرق مانیتور با تلویزیون

فرق مانیتور با تلویزیون : تصور یکسان بودن تکنولوژی و کاربردهای تلویزیون و مانیتور، گاهی این انتظار را در کاربران درست کردن میکند که با خرید ۱ دستگاه می تواند هر ۲ کاربرد را از آن داشته باشد.

وبلاگ امداد رایانه این بار قصد دارد در ۱ نقشه محتوای کامل با شما در مورد فرق مانیتور با تلویزیون صحبت بکند. پس از اشاره به تفاوت مانیتور با تلویزیون به این سوال جواب می‌دهد که مانیتور تی وی چیست و مانیتور یا تلویزیون کدام برای بازی بهتر هستند؟ برای انجام کارهای گرافیکی تلویزیون بهتر میباشد یا مانیتور؟ با ما همراه باشید تا جواب این پرسش‌ها را بصورت کامل دریافت نمایید.

آیا تلویزیون های نو همان کار مانیتور را انجام می‌دهند؟

تلویزیون‌های قدیم را یادتان هست؟ دستگاه‌هایی با قاب های مشبک، سنگین و بزرگ که بدون آنتن قادر به دریافت و نمایش تصاویر نبودند. از طرفی دیگر، تصاویرشان کیفیت ضروری را هم نداشت. مانیتورها هم از لحاظ بزرگی و حجم کمتر از تلویزیون‌ها نبودند و بدون پورت VGA و DVI نمی‌توانستند به هیچ دستگاه دیگری متصل شوند.

با گذشت وقت و در قرن حاضر، ظاهر تلویزیون‌ها و مانیتورها و هم چنین تکنولوژی آنان، فرق کرده و بصورت پنل‌های تخت درآمده‌اند که بوسیله پورت HDMI و در مدل های امروزی‌تر از راه وایرلس به راحتی به هر دستگاهی متصل می‌شوند.( فرق مانیتور با تلویزیون )

۱- تنوع پورت های ورودی و خروجی در تلویزیون و مانیتور

مانیتورها دارای اتصالات دیگر به جز HDMI هم هستند. اتصالاتی مانند پورت Display که رزولوشن‌های بالاتر را پوشش می‌دهد.

 فرق مانیتور با تلویزیون
فرق مانیتور با تلویزیون

۲- تعداد پورت HDMI کمتر در مانیتورها

یکی دیگر از مسائل تفاوت مانیتور و تلویزیون تعداد پورت HDMI آنهاست. تلویزیون‌ها اغلب چندین پورت HDMI دارند که بتوان برای اتصال دستگاه‌های متعدد از آن استفاده نمود. ولی مانیتورها اغلب ۱ پورت اچ دی ام آی دارند و همزمان تنها به ۱ دستگاه متصل می‌شوند.

۳- تفاوت تاخیر در نمایش عکس در مانیتور و تلویزیون

مانیتور برای نمایش نرم افزارهای خاص و یا طراحی گرافیک طراحی شده و سرعت نمایش عکس در مانیتورها زیاد بیش از تلویزیون‌هاست. به طور مثال سرعت نمایش عکس در مانیتور کمتر از ۱۰ میلی‌متر برثانیه خواهد بود در حالیکه در سریع‌ترین تلویزیون‌ها این وقت بین ۶۰ تا ۴۰ میلی‌متر بر ثانیه خواهد بود. بنابراین سرعت نمایش عکس را هم می‌توان به عنوان یکی دیگر از شاخصه تفاوت مانیتور و تلویزیون دانست. این تفاوت مهم، تصمیم برای استفاده از مانیتور به جای تلویزیون برای گیمرها زیاد موثر میباشد.

میزان تاخیر در انتقال عکس امکان دارد در تلویزیون به چشم نیاید ولی در مانیتور به جهت سرعت در انجام دستورات گرافیکی زیاد مهم میباشد.

۴- میزان فریم ریت؛ رندر بلاتر عکس

میزان فریم ریت یکی دیگر از شاخصه‌های تفاوت مانیتور و تلویزیون میباشد. در مانیتور میزان فریم ریت کمی بیش از تلویزیون میباشد. همان‌طور که می‌دانید فریم ریت تعداد دفعاتی میباشد که عکس فضای بازی بوسیله کارت گرافیک شما رندر می‌شود و عکس بر روی ماینتور به نمایش در می‌آید.

۵- سایز و اندازه مانیتور و تلویزیون

از جمله فرق مانیتور و تلویزیون سایز و اندازه آنهاست. سایز تلویزیون‌ها اغلب از ۴۰ اینچ به بالاست در حالیکه اندازه مانیتورهایی که بصورت عادی بر روی میز قرار می‌گیرند، ۲۷ تا ۲۴ اینچ میباشد. خیلی از گیمرها ترجیح می بدهند با تلویزیون بازی کنند تا به خاطر بزرگی آن بهتر در فضای بازی قرار بگیرند.

 

۶- کیفیت عکس در تلویزیون بیش میباشد یا مانیتور

فرق دیگر مانیتور و تلویزیون کیفیت تصاویر پخش شده در آنهاست. تصاویر به نمایش درآمده در تلویزیون‌ها را می‌توان از فاصله دور هم تماشا نمود و به طور کامل مطلوب هستند. ولی در مانیتور به علت کم بودن رزولوشن آنان نسبت به تلویزیون امکان دارد تصاویر تار باشند و وضوح خوبی نداشته باشند. البته می‌توان از مانیتورهای بزرگ برای حل این مشکل استفاده نمود ولی قطعا رزولوشن ۱۰۸۰Pیک تلویزیون ۴۰ اینچی با مانیتوری به این اندازه یکسان نخواهد بود.
اگر مانیتور را برای کارهای گرافیکی ضروری دارید، بهتر میباشد از مانیتور با رزولوشن ۴K استفاده نمایید.

۷- تعادل رنگ بیش در تلویزیون ها

تعادل رنگ یکی دیگر از مسائل تفاوت میان تلویزیون و مانیتور میباشد. در تلویزیون رنگ‌ها با کیفیت بهتری ارائه می‌شوند.

۸- بررسی تراکم پیکسلی (Pixel density)

تراکم پیکسلی هر ۲ را بررسی نمایید. تراکم پیکسل‌ها، تعداد پیکسل‌هایی هستند که در مربع یک اینچی به نمایش در می‌آیند. هرچه این تراکم کمتر باشد، وضوح عکس هم کمتر خواهد بود. می‌توان مسئله تراکم پیکسلی را هم به عنوان ۱ تفاوت مانیتور و تلویزیون در پیشنهاد گرفت.

۹- بررسی وقت جواب دهی یا (Response time)

منظور از وقت جواب دهی، مدت زمانی میباشد که پیکسل‌های صفحه نمایش برای تغییر صحنه‌ها تغییر رنگ پیدا می‌کنند. این وقت در تلویزیون‌های HD به نسبت مانیتورها بیش میباشد.

همین مسئله را هم می‌توان به عنوان تفاوت مانیتور و تلویزیون در پیشنهاد گرفت. در مانیتورها طراحان برای این که Response time سریع‌تر باشد، از بعضی زوایای پردازش عکس و زاویه دید صرف پیشنهاد کرده‌اند و در عوض سرعت پاسخ‌دهی را بالا برده‌اند.

تعمیر تلویزیون و مانیتور و ماشین آلات اداری – نمایندگی رسمی مادیران و ایکس ویژن

اگر سرعت Response time در مانیتور فراوان باشد، امکان دارد در ویدیوها و یا بازی‌های سریع شما شاهد «شبح سازی» یا دوتایی شدن تصاویر باشید.

۱۰- بررسی سرعت تجدید (Refresh rate)

منظور از Refresh rate، سرعت تعداد دفعاتی میباشد که تصاویر تجدید و یا تازه می‌شوند. نرخ تجدید نمایشگرهای جدید ۶۰ هرتز میباشد. یعنی هر ۱ ثانیه ۶۰ بار عکس تازه و تجدید می‌شود. در صورتیکه کارت گرافیکی مانیتور به اندازه کافی قوی باشد، سرعت فریم ریت در مانیتور می‌تواند زیاد بالاتر باشد.
اصطلاح lag یا لگ انداختن در عکس مربوط به همین تاخیرها در تازه سازی تصاویر میباشد.( فرق مانیتور با تلویزیون )

آیا استفاده از تلویزیون بجای مانیتور کار درستی است؟ نظرتان در مورد مانیتور تی وی چیست؟

آیا مانیتور تلویزیون می‌شود؟ استفاده از تلویزیون به جای مانیتور کار درستی است؟ مانیتورها اغلب کوچک‌تر از تلویزیون‌ها هستند، هرچند مانیتورهایی در بازار موجود هستند که صفحه نمایش آنان به اندازه تلویزیون‌هاست.

اینکه تلویزیون را به جای مانیتور استفاده کنیم، بله امکانپذیر است. ولی همیشه برترین گزینه نیست. اگر قصد دارید که مانیتور را به جای تلویزیون استفاده نمایید، میبایست خودتان را در درجه ابتدا برای پرداخت ۱ قیمت زیاد گزاف آماده نمایید. در ادامه برخی از مشکلات که در این رابطه میبایست در پیشنهاد گیرد را اشاره خواهیم نمود.

اتصال بین رایانه و تلویزیون شما امکان دارد به راحتی که در مانیتور اتفاق می‌افتد، میسر نشود. پیش از انجام هرکاری، حتما بررسی نمایید که کامپیوتر قابلیت اتصال به پورت HDMI را داشته باشد. علاوه براین خروجی کامپیوتر خود و ورودی‌های تلویزیون‌های اچ دی را هم برای این اتصال بررسی نمایید.

انواع تکنولوژی و کیفیت صفحه ‌نمایش در تلوزیون هوشمند

میزان تاخیر ورودی در تلویزیون یا input lag یکی دیگر از دلایلی میباشد که میبایست به آن پرداخت. میزان تاخیر ورودی یا input lag زمانی رخ می‌دهد که عکس ساخته شده در منبع با تأخیر بر روی تلویزیون نمایش داده می‌شود. این مسئله در بازی‌های رقابتی شما را کلافه خواهد نمود.

اندازه تلویزیون بزرگ میباشد و اگر شما قصد دارید از تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده نمایید، آن فاصله صحیح و استاندارد که میبایست از صفحه تلویزون داشته باشید، رعایت نمی‌شود. این مسئله باعث خستگی چشم و آسیب به بدن می‌شود. مگر این که قصد دارید از تلویزیون تنها برای نمایش فیلم استفاده نمایید.

عموما میزان رزولوشن در تلویزیون ها بالاتر از مانیتور میباشد. البته در مانیتورهای ۴k قابلیت خوبی در رزولوشن میبینید.( فرق مانیتور با تلویزیون )

آیا مانیتور تلویزیون می‌شود؟

اول میبایست ببینید پورت‌های ورودی و خروجی ضروری، مانند ورودی DVI یا خروجی HDMI روی مانتیور شما وجود دارد یا خیر؟ وضعیت کابل‌های صوتی آن چطور است؟ مانیتورها اغلب بلندگوهای ضعیفی دارند بنابراین ۲ اسپیکر هم ضروری دارید. آیا مانیتور می‌تواند محتواهای باکیفیت و یا فیلم‌ها با رزولوشن بالا را نمایش دهد؟

اگر قصد دارید از مانیتور به جای تلوزیون استفاده نمایید، مانیتور میبایست حداقل رزولوشن ۷۲۰P را داشته باشد.

اگر قابلیت‌های گفته شده در مانیتور شما وجود دارد می‌توانید از مانیتور به جای تلویزیون استفاده نمایید. به یاد داشته باشید، اگر مانیتور شما نتوانست فیلم مورد پیشنهاد شما را پخش بکند، بهتر میباشد که سری به حالت‌های تنظیم HD یا تغییر رزولوشن فیلم بزنید تا امکان پخش فیلم را پیدا نمایید.

ویژگی تلوزیون مناسب برای دیدن فیلم

در کل اگر شما بخواهید ماینتور را به جای تلویزیون استفاده نمایید و یا تلویزیون را به جای مانیتور به احتمال قوی برای وصل نمودن عکس و نمایش آن مشکلی نخواهید داشت.

ولی کیفیت و عملکردی که از مانیتورهای حرفه‌ای در کارهای گرافیکی و یا بازی می‌بینید، قطعا یک تلویزیون نمی‌تواند به شما ارائه بدهد. از آن طرف یک تلویزیون حرفه‌ای هم قابلیت‌هایی دارد که در ۱ مانیتور امکان دارد وجود نداشته باشد.

مانیتوریا تلویزیون کدام برای بازی بهتر است؟

تلویزیون‌ها به علت (input lag) یا تأخیر ورودی در بازی‌های ویدیویی، مکث و یا درنگی بیشتر از ۵۰ میلی‌ثانیه دارند. این مسئله مخصوصا اگر در بازی‌های اکشن یا رقابتی باشید، شما را حسابی کلافه خواهد نمود.

صاحبان برندهای تلویزیون ادعا می‌کنند که با وجود حالت بازی Game Mode در تلویزیون‌های هوشمند امروزی سرعت انتقال تصاویر بهتر شده واین مشکل در تلویزیون‌ها زیاد کم رنگ شده‌است. ولی براساس تجاربی که از گیمرها بدست آمده، این مشکل هنوز وجود دارد.

از طرفی دیگر کنسول‌های بازی معمولا فایل‌های صوتی دارند که بوسیله HDMI فرستادن می‌شود. اغلب تلویزیون‌ها اسپیکرهای خوبی دارند، ولی مانیتورها اسپیکر ندارند و میبایست از هدفون و یا اسپیکر جداگانه استفاده نمایید. این مسئله ۱ نکته شاید منفی برای ماینتورها باشد.

اگر قصد بازی‌های شوتینگ دارید مانیتورها به علت کوچکی ابعاد انتخاب مناسب‌تری نسبت به تلویزیون‌ها هستند.

از طرفی دیگر، رزلوشن تلویزیون‌ها زیاد بیش از مانیتورهاست. در بازی‌هایی مانند فیفا بزرگی صفحه نمایش و رزولوشن بالا ۱۰۸۰P 1 تجربه هیجان انگیز و مفرح برای گیمر خواهد بود. ولی در بازی‌هایی که حالت شوتینگ و اکشن دارند،

بزرگی صفحه نمایش تسلط گیمر را بر بازی کاهش می‌دهد. بنابراین مانیتورها در این شرایط بهتر هستند و رزولوشن آن ها برای این بازی‌ها کارآمدتر میباشد. اگر با وجود نمایشگر با کیفیت همچنان بازی شما با کندی انجام می‌شود، احتمالا کنسول بازی شما به سرویس نیاز خواهد داشت، برای این منظور میتوانید از خدمات تعمیر پلی استیشن امداد رایانه بهره ببرید.

نکته‌ی دیگر که در قسمت فرق میان مانیتور و تلویزیون به آن اشاره کردیم، میزان بالای فریم ریت در مانیتورهاست که در بازی‌ها زیاد مسئله مهمی میباشد.( فرق مانیتور با تلویزیون )

برای انجام کارهای گرافیکی تلویزیون بهتر میباشد یا مانیتور؟

همان طور که در قسمت‌های پیش به آن اشاره شد اگر شما قصد انجام کارهای گرفیکی دارید مانیتور گزینه بهتری هستند چون فریم ریت پایین‌تری داشته و میزان تاخیر ورودی آنان کمتر میباشد. این گزینه روی رندر نمودن تصاویر هم زیاد موثر میباشد.

در این مقاله تلاش براین داشتیم که تفاوت مانیتور و تلویزیون را به شما یادآوری کنیم. از طرفی دیگر به این نتیجه رسیدیم که تفاوت آنچنانی در جایگزینی مانیتور و تلویزیون به جای یکدیگر وجود ندارد، آنچه که مهم میباشد، هدفی میباشد که شما از این جایگزین نمودن دارید و در همین راستا، اطلاعات جامع و مختصری در اختیارتان قرار دادیم و در نهایت به تفاوت میان ۲ مدل نمایشگر لپ تاپ‌ها پرداختیم و به این اشاره کردیم که کدام نوع مرغوب‌تر میباشد. ( فرق مانیتور با تلویزیون )

امید میباشد که مقاله «فرق مانیتور با تلویزیون چیست؟» توانسته باشد، انتظارات و نیازهای شما را پاسخگو باشد.

برای تعمیر تلویزیون و تعمیر مانیتور خود سایت تعمیریها (امداد رایانه) در خدمت شماست.

 

مطالب مرتبط سایت تعمیر تلویزیون امداد رایانه :

11 نظر

 • صادق سهرابی

  شما پیج اینستا هم دارین؟

 • علی سعادت

  محتوا خوبی بود

 • مسلم باقری

  چه مطلب خوبی

 • مسلم عباسی

  خیلی سایت خوبی دارین

 • رضا نجفی

  هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته

 • احمد لطفی

  قیمت مشاورتون چقدره؟

 • عزیز اسلامی

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 • محمدحسین رحمانیان

  چرا اینقد زیاد؟

 • رامین فلاح

  شما همیشه امیدوارم کننده صحبت می کنید و این خیلی خوبه

 • یدالله سلطانی

  من زندگیمو مدیون شمام

 • ناصر شفیعی

  دستخوش

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *