قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟

قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟

قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟ تلوزیون‌هایی که دارای ورودی بیشتری هستند، دلیل بر مزیت آنها نسبت به سایر تلویزیون‌ها نیست. مهم کارایی می باشد که شما انتظار دارید. شما باید بدانید که قرار می باشد به تلویزیونتان چه چیزی وصل شود.

اگر قرار می باشد شما یک تلوزیون در کنار تلویزیون خود داشته باشید که همان تصاویر را پخش کند، استفاده از ورودی HMDI به کارتان می‌آید. اگر قصد ورود سیگنال از رایانه و یا کنسول بازی پیشرفته و یا پخش کننده‌های Blu-ray یا DisplayPort به تلویزیون خود را دارید، ورودی HDMI به طور کامل به کارتان می‌آید.

خرید تلویزیون جدید-بسیاری از مردم وقتی که می‌خواهند تلویزیونی را خریداری کنند به این فکر می‌افتند که‌ آن را روی دیوار نصب کنند و یا در مرکز اتاق نشیمن قرار دهند. در این گونه مواقع بیشتر مردم به فکر ابعاد تلویزیون هستند که چقدر بزرگ باشد و یا چه فضایی را قرار می باشد بگیرد.

تلویزیون خوب چه ویژگی هایی دارد و قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟

شاید مهم‌‌ترین چیزی که در خرید تلویزیون جدید اهمیت دارد، میزان سرمایه‌ای می باشد که کنار گذاشته‌اید. شما علاوه بر ابعاد تلویزیون باید نکات مهم‌تر دیگری را هم بررسی کنید تا یک خرید موفق داشته باشید. در ادامه این یادداشت شما را با نحوه کار کرد انواع تلویزیون، آشنا می‌کنیم.

تلویزیون هم مثل سایر لوازم الکتریکی دارای سیستم پیچیده‌ای می باشد که در بیشتر موارد از درک انسان‌های عادی خارج می باشد و لزومی هم ندارد که ما با نوع کارکردشان آشنایی پیدا کنیم.

آنچه واقعا در هنگام خرید تلویزیون اهمیت دارد، کارایی آن برای شما است. بنابراین باید با جنبه‌های دیگری از تلویزیون مثل صدا، کیفیت تصویر و دیگر امکاناتی کاربردی آشنا شوید.

انواع نمایشگر

اولین اقدام برای خرید تلویزیون جدید، انتخاب نوع نمایشگر آن می باشد. شما باید تصمیم بگیرید که با توجه به بودجه‌ای که دارید چه نوع نمایشگری دوست دارید داشته باشید.

تلویزیون‌های موجود در بازار از نمایشگرهای ال سی دی، ال ای دی، OLED و تلویزیون‌های پلاسما تشکیل شده‌اند.

تلویزیون های پلاسما

تلویزیون پلاسما

تلویزیون‌های پلاسما: اگر شما در حال برنامه ریزی برای خرید یک تلویزیون نسبتا بزرگ هستید و روی کیفت عالی آن تمرکز دارید، تلویزیون پلاسما می‌تواند گزینه خوبی باشد. این تلویزیون‌ها کیفیت رنگ فراوان عالی و نسبت کنتراست (میزان اختلاف میان روشن‌ترین و تیره ترین بخش یک تصویر) بالای آن است.

که باعث زیباتر دیده شدن تصویر می‌شود. این نوع تلویزیون معمولا زاویه دید گسترده‌ای دارد. بنابراین چندین نفر می‌توانند جلو و یا اطراف نمایشگر از کیفت تصویر آن لذت ببرند و همه آنها با هر زاویه‌ای که نشسته‌اند، می‌توانند تصویری واضح و روشن را تماشا کنند.

از معایب تلویزیون‌های پلاسما این می باشد که درخشانترین کیفیت را در میان دیگر تلویزیون‌ها ندارند و یک مشکل بزرگ آن این می باشد که نور محیط می‌تواند مشکلات خاصی برای این تلویزیون ایجاد کند.

– تلویزیون LCD(قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟)

تلویزیون‌های LCD : تلویزیون‌های ال سی دی با صفحه کریستال مایع خود به احتمال زیاد یکی از ارزانترین نوع تلویزیون‌ها در بازار باشند. این تلویزیون از انرژی کار آمدی برخوردار می باشد که معمولا رنگ خوبی دارد. برای مصارف ساده کارایی خوبی از خود نشان داده‌اند.

اگر شما قصد بازی با گرافیک بالا روی این نمایشگر را داشته باشید، بی‌شک بهترین گزینه نخواهد بود. این تلویزیون دارای دید محدودی می باشد به طوری که کسی در کنار تلویزیون بنشیند، برای دیدن تصویر آن دچار مشکل خواهد شد.

قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟
قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟

– تلویزیون LED

تلویزیون‌های LED : تلویزیون‌هایی که به عنوان LED معرفی می‌شوند، در واقع همان تلویزیون‌های ال سی دی با کریستال مایع هستند که درونشان از لامپ‌های ال ای دی استفاده شده است.

این تلویزیون در نور کم دارای کنتراست مناسبی است. از مزایای این تلویزیون‌ها مصرف انرژی کمتر آنها نسبت به LCD های معمولی و تلویزیون‌های پلاسما می باشد، متاسفانه قیمتشان معمولا گرانتر می باشد.

-تلویزیون OLED

تلویزیون‌های OLED دیود دار با نور عالی واقعا تفاوت‌های آشکاری با تلویزیون‌های ال سی دی دارند. این تلویزیون‌ها از چراغ‌های رنگی برای ایجاد تصویر استفاده می‌کنند.

این نوع تلویزیون از مصرف انرژی پایینی برخوردار هستند و از این لحاظ با تلویزیون‌های ال‌ ای دی برابری می‌کنند. این گونه تلویزیون قادر می باشد، تصاویری با کیفیت بالا و درخشان تولید کند.

این گزینه می‌تواند برای کسانی که در ساعات روشن روز تلویزیون نگاه می‌کنند، انتخاب فراوان مناسبی باشد.

در کل OLED ها دارای کیفیت تصویر فراوان بالایی دارند. نسبت کنتراست آنها هم بالا می باشد. ویژگی‌های این تلویزیون آن را به یک سینمای آپارتمانی تبدیل کرده می باشد.

از معایب تلویزیون‌های OLED قیمت فراوان بالای آن می باشد که هر شخصی توان خرید آن را ندارد. این گروه از تلویزیون‌ها از برخی مشکلات زاویه دید که روی تلوزیون‌ها ی ال سی دی تاثیر می‌گذارد، رنج می برند.

قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟

نسبت کنتراست چیست؟

نسبت کنتراست بخشی است که به ندرت به آن پرداخته می‌شود و تولیدکنندگان از این بخش به آرامی می‌گذرند. بسیاری از شرکت‌ها نسبت کنتراست تلویزیون خود را بسیار متفاوت تعیین می‌کنند. نسبت کنتراست به سادگی تفاوت بین روشن‌ترین بخش را با تاریک ترین بخش می‌سنجد.

اگر نسبت کنتراست کم باشد تلویزیون قسمت سیاه و سفید یک تصویر به صورت خاکستری و یا به صورت مناطق روشن نمایش می‌دهد. این گونه تصاویر می‌تواند باعث ایجاد فرسایش شود.

شما اغلب اعدادی مانند ۲۰۰۰: ۱ یا ۵۰۰۰: ۱ را به عنوان عدد کنتراست مشاهده می‌کنید. معمولا بزرگتر از آن‌چیزی است که نمایش می‌دهد.

از این رو شما با نسبت کنتراست‌های متفاوتی در روی تلویزیون روبه رو می‌شوید. بهترین نتیجه بررسی سایت‌های خارجی برای اندازه گیری کنتراست، تلویزیون‌های متفاوت است، که می‌توان با هم مقایسه کرد.

اگر چنین امکانی را نداشتید، شما می‌توانید تلویزیون خود را در مکانی تاریک آزمایش کنید. زیرا در محیط تاریک به سختی می‌توان گفت که نقاط سیاه و سفید تلویزیون چگونه تاریک می‌شود.

توجه داشته باشید هنگامی یک نسبت کنتراست به صورت واقعی، بومی و یا به عنوان پویا تبلیغ می‌شود. شما با استفاده از آن عدد می‌توانید کنتراست تلویزیون مورد نظر را با سایر تلویزیون‌های موجود در بازار مقایسه کنید.

این عدد می‌تواند تنها یک مقایسه به شما بدهد و لزوما نباید روی این عدد مانور داد.

قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟
قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟

تکثیر و عمق رنگ

به نظر می‌رسد بسیاری از تولیدکنندگان تلویزیون سعی در آن دارند که عمق رنگ را حفظ کنند تا مصرف کنندگان از تصاویر ارسالی رضایت داشته باشند.

اگر قرار می باشد که تلویزیونی با قیمت بیشتری را خریداری کنید، باید به میزان عمق رنگ آن هم توجه کنید. هرچقدر عمق رنگ بهتر باشد، تصاویر دریافتی از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و واقع بینانه‌تر دیده می‌شوند.

نسبت ابعاد(قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟)

روی نسبت ابعاد تلویزیون خودتان را درگیر نکنید. ابعاد تلویزیون نسبت عرض و ارتفاع تلوزیون می باشد. این ابعاد تاثیری روی کیفیت تصاویر دریافتی ندارند.

اگر شما قصد دیدن تصاویر با اندازه بزرگ‌تری را دارید، می‌توانید از ابعاد برزگتر استفاده کنید. توجه داشته باشید ابعاد تلویزیونی که انتخاب می‌کنید با مکانی که قرار می باشد در آنجا قرار گیرد، تناسب داشته باشد.

قبل از خرید تلویزیون جدید این نکات را رعایت کنید

تاخیر ورودی

این بخش مخصوص افرادی می باشد که اهل بازی هستند. تاخیر ورودی، فاصله زمانی بین شروع به کار تلویزیون و زمان ایجاد تصویر می باشد که در میلی ثانیه اندازه گیری می‌شود.

بیشتر عقب ماندگی برای بالا آمدن بازی در پشت صفحه نمایش اتفاق می‌افتد. صرف نظر از اینکه کنترل‌ها احساس عدم پاسخگویی در یک بازی را نشان می‌دهند، یک تاخیر طولانی می‌تواند انجام یک بازی سریع را غیر ممکن کند.

با دانستن این مطلب، واضح می باشد که گیمرها باید با تأخیر کوتاهتری تلویزیون‌ها را دنبال کنند. بعضی از تلویزیون‌ها دارای یک حالت بازی خاص هستند که اجازه می‌دهد، سیگنال ورودی را از راه فرآیند خاصی کنترل شود که از وقفه جلوگیری می‌کند.

در این گونه مواقع گیمرها نباید نگران باشند، زیرا تلویزیون باید با صدا هماهنگ باشد. شما با استفاده از این فناوری می‌توانید بین صدا و تصویر ارتباط برقرار کنید. با این شرایط بین صوت و تصویر اختلاف ایجاد نمی‌شود.

ورودی‌ها(قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟)

تلوزیون‌هایی که دارای ورودی بیشتری هستند، دلیل بر مزیت آنها نسبت به سایر تلویزیون‌ها نیست. مهم کارایی می باشد که شما انتظار دارید. شما باید بدانید که قرار می باشد به تلویزیونتان چه چیزی وصل شود. اگر قرار می باشد شما یک تلوزیون در کنار تلویزیون خود داشته باشید که همان تصاویر را پخش کند، استفاده از ورودی HMDI به کارتان می‌آید.

اگر قصد ورود سیگنال از رایانه و یا کنسول بازی پیشرفته و یا پخش کننده‌های Blu-ray یا DisplayPort به تلویزیون خود را دارید، ورودی HDMI به طور کامل به کارتان می‌آید. اما اگر احساس می‌کنید، نیاز به اتصال یک دستگاه پخش ویدئو دی وی دی قدیمی دارید، باید مطمئن شوید که تلویزیون شما دارای ورودی چند گانه آنالوگ باشد.

تلویزیون هوشمند

تلویزیون هوشمند چیست؟

برای بعضی‌ها خرید تلویزیون جدید هوشمند ممکن است بهترین گزینه برای باشد. چرا که این تلویزیون‌ها می‌توانند به راحتی به اینترنت وصل شده و محتوای آن را پخش کنند.

تلویزیون‌های هوشمند شامل برنامه‌های کاربردی چون Netflix هستند. بنابراین مشتریان این تلویزیون نیاز به دستگاه‌های کمتری برای دیدن تلویزیون و فیلم‌های مختلف دارند.

برخی از آنها از راه Wi-Fi متصل می‌شوند. اگر شما از شلوغی سیم‌های کنار تلویزیون خوشتان نمی‌آید. گزینه Wi-Fi خیلی به کارتان می‌آید. تلوزیون بدون سیم اضافی می‌تواند یک فضای بی‌نظیر و زیبا را خلق کند.

تلویزیون هوشمند می‌تواند بهترین گزینه برای خرید باشد. اگر بودجه کافی داشته باشید.

تلویزیون ۴K

شما شاید دوست داشته باشید که از تلویزیون‌های ۴K استفاده کنید. درست آن موقع که تلویزیون‌های HD مد شده بود. امروزه عصر تلویزیون‌های۴K می باشد این تلویزیون‌ها با ۱۰۸۰ پیکسل در ستون عمودی و ۱۹۲۰ پیکسل در ردیف افقی خود دارای وضح فوق‌العاده‌ای هستند.

مهم می باشد که بدانید تعداد پیکسل‌ها نمایانگر کیفیت بالای تصویر نیست، بلکه تراکم پیکسل‌ها در یک صفحه باعث وضوح در منبع آن می باشد. تلویزیون ۴K به طور معمول شما را با تصاویر با وضوح بیشتر آشنا می‌کند.

تلویزیون ۴K دارای وضوح تصویر قابل توجهی که بالاتر از رزولوشن ۱۰۸۰ پیکسل می باشد، به میزان قابل توجهی وضوح تصویر را فراوان شدن می‌دهد.

به خاطر داشته باشید که تلویزیون ۴K به این معنا نیست که شما باید انتها جنبه‌های دیگر تلویزیون را نادیده بگیرید و فقط روی وضوح آن تاکید کنید.

**********************

امداد رایانه (تعمیریها) آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای حل مشکلات تلویزیون تان می باشد.

مطالب مرتبط :

نکات مهم پیش از خرید تلویزیون دست دوم

چک لیست خرید تلویزیون

راهنمایی در خرید تلویزیون

11 نظر

 • اسدالله شفیعی

  گل گفتید دست مریضاد

 • بهرام شریفیان

  هزینه تبلیغات توی سایت شما چنده؟

 • مهران نامور

  مطلبتون بسیار مفید بود

 • وحید رضا

  مطالب بیشتری بنویسین لطفا

 • سیدعلی کیانی

  شما همیشه امیدوارم کننده صحبت می کنید و این خیلی خوبه

 • ابوالفضل امینی

  چطوری میتونیم از آخرین مطالبتون باخبر بشیم

 • اسماعیل آقایی

  چه سایت قشنگی دارین

 • بهرام دستغیب

  خیلی خوب بود

 • روح الله جاوید

  منابع این مطلب کجاست؟

 • مسعود تقوی

  من زندگیمو مدیون شمام

 • مرتضی سبزواری

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *