مشکلات رایج دستگاه کپی

مشکلات رایج دستگاه کپی

مشکلات رایج دستگاه کپی : از دستگاه کپی در بسیاری از ادارات و شرکت‌‌ها استفاده می‌‌شود و روزانه صد ها ورق کاغذ بوسیله این دستگاه کپی می‌‌شود. گاهی اوقات دستگاه کپی با مشکل مواجه شده و این اختلال بارها و بارها تکرار می‌‌شود. آشنایی با مشکلات شایع دستگاه کپی می‌‌تواند یاری زیادی به افراد برای حل و فصل آن بکند.

آشنایی با مشکلات رایج دستگاه کپی و حل آن

گیر نمودن کاغذ در درون دستگاه

این مشکل که برای بیش دستگاه‌‌های کپی اتفاق می‌‌افتد، می‌‌تواند به‌دلیل صحیح قرار نگرفتن کاغذ در دستگاه کپی، ناسازگار بودن ابعاد کاغذ با دستگاه کپی و یا تغییر تنظیمات دستگاه رخ دهد.

در نتیجه دستگاه کاغذ را به‌صورت غلط خارج می‌کند و یا با گیر نمودن کاغذ در درون دستگاه دیگر قادر به کپی نخواهد بود. برای رفع این مشکل برترین راه خارج نمودن کاغذ گیر کرده درون دستگاه، به‌صورت دستی میباشد. بعد از خارج نمودن کاغذ از دستگاه کپی میبایست تنظیمات پرینتر را صحیح نمود و بعدا فایل را کپی گرفت. (مشکلات رایج دستگاه کپی)

بر اثر گذشت وقت و یا استفاده نکردن از دستگاه کپی، گردوغبار روی وسیله می‌نشیند. این گردوغبار باعث توقف دستگاه کپی شده و یا باعث گیر کردن کاغذ در درون دستگاه کپی شود. برای پیشگیری از این حالت میبایست هر چند زمان یکبار به‌صورت دوره‌‌ای دستگاه کپی را تمیز کرده و آن را گردگیری نمایید.

مشکلات رایج دستگاه کپی

افتادن خطوط اضافی روی کاغذ

گاهی اوقات روی اسناد چاپ شده خطوطی اضافی می‌افتد، که می‌‌تواند موجب نارضایتی شود. افتاد خطوط اضافی و یا رگه‌‌هایی روی کاغذ چاپ شده می‌‌تواند از جمله مشکلات دستگاه کپی باشد. این مشکلات می‌تواند به‌دلایل مختلفی به وجود آید. قرار داشتن مواد خارجی روی اسکنر و یا آینه دستگاه، خراب شدن قطعه درام و یا خراب شدن تیغه درام برخی از این مشکلات میباشد که می‌تواند باعث افتادن خطوط اضافی روی کاغذ شود.

برای برطرف نمودن این مشکل میبایست اسکنر یا آینه دستگاه را تمیز نمایید. اگر مشکل برطرف نشد و علت افتادن خطوط اضافی روی دستگاه مربوط به موارد دیگری بود، میبایست به تعویض قطعه و بخش خراب دستگاه اقدام نمایید.

مشکلات کارتریج

اگر تونر دستگاه کپی کم و یا خالی شود، در این صورت ساده‌ترین راه، تعویض نمودن آن میباشد. ولی اگر تونر دستگاه کپی عملکردی درستی نداشته باشد، می‌‌توان کارتریج را به مراکز مربوطه برده تا تعویض و یا شارژ شوند. برای شارژ و تعویض کارتریج در محل می‌توانید به وبسایت تعمیریها رفته و یا با ما تماس بگیرید.

مچاله نمودن کاغذ

گاهی اوقات کاغذ درون دستگاه گیر کرده و مچاله می‌شود، این مسئله برای دفاتر فنی که می‌‌خواهند به‌صورت حرفه‌‌ای کار کنند یک مشکل اساسی و بزرگ میباشد. مچاله شدن کاغذ در دستگاه کپی اغلب به‌دلیل نقص در غلطک‌‌های خروجی دستگاه به‌وجود می‌‌آید.

هم چنین رطوبت در سینی کاغذ هم می‌‌تواند از دیگر عوامل مچاله شدن کاغذ و چین خوردن آن در درون دستگاه کپی باشد. بعد از برطرف نمودن این مشکلات نبایستی از کاغذهای چین خورده و مچاله شده برای کپی استفاده نمود.

کپی‌های زیاد روشن و یا زیاد تیره

کپی زیاد روشن یا تیره یکی از مشکلات شایع دستگاه کپی میباشد، که به خاطر نداشتن تعادل در کنترل چگالی به‌وجود می‌آیند. تنظیم نبودن کنترل‌‌های چگالی می‌‌تواند به دلیل دستکاری در تنظیمات دستگاه به‌وجود آید.

به‌همین دلیل گاهی دستگاه کپی، متون و یا تصاویر را به‌صورت خیلی روشن و یا خیلی تیره کپی می‌‌کند. برای رفع این مشکل، میبایست تنظیمات دستگاه را به حالت اولیه برگرداند. اگر با برگرداندن دستگاه به حالت اولیه مشکل برطرف نشد، در این صورت عمر درام دستگاه پایان شده میباشد و باعث شده تونر صحیح عمل نکند. بهتر میباشد به تعویض درام و خرید تونر نو اقدام نمایید، تا بتوانید این مشکل را برطرف نمایید.

در بسیاری از مواقع؛ روشن‌ کپی شدن به‌دلیل نبود تونر در دستگاه و یا پایین بودن میزان شدت کپی میباشد. برای رفع این مشکل اقدام به تعویض و یا شارژ کارتریج نمایید و یا به‌صورت دستی تنظیمات دستگاه کپی را صحیح نمایید.

هم چنین می‌‌توانید حالت تراکم خودکار را امتحان نمایید. اگر کپی تیره گرفته شد به این دلیل میباشد که تراکم رنگی روی مقدار زیاد تیره تنظیم شده میباشد.

برای رفع این مشکل می‌‌توان تراکم را به‌صورت دستی تنظیم و آن را کمتر نمود و یا از حالت تراکم خودکار استفاده نمود.

مشکلات رایج دستگاه کپی

وجود لکه‌هایی روی کاغذ

اگر نقاط و لکه‌هایی که روی کاغذ می‌افتد، هر بار تنها در یک نقطه خاص به‌وجود آید در این صورت به‌احتمال فراوان مشکل از آینه و یا شیشه دستگاه کپی میباشد.

برای رفع آن می‌توان در نخستین قدم اقدام به تمیز نمودن آینه و یا شیشه دستگاه نمود. ولی اگر لکه‌ها و نقاط با هر بار کپی در یک بخش دیگری از کاغذ اتفاق افتد، در این صورت مشکل به درام دستگاه مربوط می‌شود.

لکه‌دار بودن عکس و یا متن کپی شده، می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. پایین نیامدن صحیح کاور اصلی و یا فیدر خودکار سند، لکه‌دار بودن شیشه اصلی و ناحیه اسکن، تنظیم شدن تراکم کپی روی درجه زیاد تیره و یا استفاده از سند اصلی می‌تواند از جمله این دلایل باشد.

در این موارد برای برطرف نمودن مشکل می‌توان تراکم را به‌صورت دستی کمتر نمود و یا تراکم را روی حالت خودکار قرارداد.

گاهی بهتر میباشد به‌صورت دستی تراکم را روشن‌تر نمایید و برای کپی گرفتن، از سند اصلی شفاف و کاغذ متناسب استفاده نمایید.

مطمئن بشوید که کاغذ به اندازه کافی بزرگ میباشد و می‌تواند سند اصلی را پوشش دهد. گاهی لکه‌دار بودن سند کپی شده، می‌تواند به‌دلیل کثیف بودن Fuser دستگاه باشد.

سیاه کپی گرفتن

یکی از مشلات شایع دستگاه کپی سیاه کپی گرفتن آن میباشد. این مشکل می‌‌تواند به دلایل مختلفی به‌وجود آید. برخی از این عوامل عبارتند از: صحیح عمل نکردن پاک کن درام، معیوب بودن تونر کارتریج و پر شدن مخزن زائد تونر کارتریج.

برای رفع این مشکل اول دستگاه کپی را باز نمایید، بعدا اگر متوجه ریخته شدن تونر روی دستگاه شدید آن را تمیز کرده و تونر جدیدی روی آن نصب نمایید. در غیر این صورت میبایست به تعویض درام دستگاه کپی بپردازید.

آسیب دیدن پرینتر

کپی‌‌هایی که از دستگاه خارج می‌شوند میبایست تمیز، واضح و صاف باشند. ولی آسیب دیدن پرینتر می‌‌تواند سبب شود که کپی‌‌های شما غیرحرفه‌ای و غیر قابل استفاده شود. اگر پرینتر در عملکرد خود دچار مشکل شده است، بهتر است رفع ایراد آن را به دست متخصص بسپارید.

کند شدن دستگاه کپی (مشکلات رایج دستگاه کپی)

کند شدن دستگاه کپی می‌‌تواند زمان زیادی را از افراد گیرد، چرا که میبایست وقت زیادی را برای کپی گرفتن صرف نمود. آرام کپی شدن می‌تواند به دلایل مختلفی درست کردن شود که از جمله مهم‌ترین آن دلایل تنظیم با وضوح بالا، مشکل حافظه دستگاه و یا انتخاب درایورها میباشد.

تصاویر با وضوح و کیفیت بالا، داده‌‌های بیشتری برای پردازش کامپیوتر و چاپگر دارند. همین امر سبب آرام شدن فرایند کپی می‌شود. به همین دلیل اگر نیازی به کپی‌‌های با کیفیت زیاد بالا ندارید، می‌‌توانید تنظیمات دستگاه را در حالت قبل فرض قرار بدهید و تنها در صورت نیاز تنظیمات دستگاه را با کیفیت بالا برگزینید. هم چنین میبایست به حافظه دستگاه توجه نمایید. میبایست فضای کافی برای بررسی و کپی اسناد و مدارک در دستگاه وجود داشته باشد.

کپی نگرفتن دستگاه

در بسیاری از مواقع با وجود روشن نمودن دستگاه کپی و گذاشتن کاغذ و حتی وارد نمودن دستور کپی، باز هم دستگاه کپی نمی‌‌گیرد.

این مشکل می‌‌تواند به دلایل مختلفی روی دهد. در درجه ابتدا علت آن اشتباه فرستادن نمودن دستور کپی به دستگاه میباشد که به خاطر تغییر اسم و عدم توجه به حالت‌‌هایی همچون قبل فرض دستگاه کپی به‌وجود می‌آید.

گاهی هم این مشکل به دلیل وصل نبودن دستگاه کپی میباشد که در این مورد میبایست کابل‌ها و اتصالات دستگاه کپی چک شود. به هر دلیلی که دستگاه قادر به گرفتن کپی نباشد، می‌توان با راه‌اندازی دوباره دستگاه اقدام به رفع آن نمود.

عدم ترتیب درست صفحات کپی شده

از دیگر مشکلات دستگاه کپی صحیح نبودن ترتیب صفحه‌‌های کپی شده میباشد. این مشکل بعد از کپی خود را نشان داده و مشخص می‌‌شود که صفحات دارای نظم و ترتیب خاصی نیستند. منظم نمودن برگه‌های کپی شده به‌صورت دستی هم زمان گیر میباشد و هم باعث ناراحتی افراد می‌شود. بهم ریختن تنظیمات دستگاه کپی، می‌تواند باعث بروز این مشکل بشود.

از راه صفحه کنترل پنل (control panel) دستگاه که روی آن مشاهده می‌کنید، برای تغییر ترتیب (Sort) کپی‌ها روی تنظیمات (Setting) که همان تنظیمات کپی میباشد ضربه بزنید تا برای دارای ارتباط سازی کاغذ به نحوی که می‌‌خواهید آن را برگزینید. برای مشاهده جزئیات بیش در مورد مرتب سازی کپی می‌توانید تنظیمات کپی را مشاهده و بررسی نمایید.

خالی بودن کاغذ و کپی نشدن آن

از دیگر مشکلات شایع دستگاه کپی خالی چاپ شدن برگه‌ها میباشد. این مشکل برای بسیاری از افراد درست کردن می‌‌شود، که با وجود وارد و خارج شدن کاغذ از دستگاه کپی، چیزی روی آن کپی نمی‌شود. (مشکلات رایج دستگاه کپی)

برای حل این مشکل می‌‌توان به بررسی تنظیمات اصلی دستگاه پرداخت و یا توجه نمایید که اگر از شیشه exposure استفاده می‌‌کنید، جا قرارگیری آن در پایین باشد و اگر از ADF استفاده می‌‌کنید، جا قرارگیری آن در بالا باشد.

مشکلات رایج دستگاه کپی

ویروسی شدن دستگاه کپی

ویروسی شدن تنها مختص کامپیوتر و یا گوشی‌‌های هوشمند نیست، آلوده شدن به انواع ویروس و بدافزار از دیگر مشکلات شایع دستگاه کپی میباشد.

برای نمونه دستگاه‌‌های کپی که در دفاتر مختلف نصب هستند به دلیل اینکه اغلب به شبکه متصل می‌‌باشند، امکان آلوده شدن به ویروس را دارند. اگر دستگاه کپی دارای حافظه داخلی میباشد و یا به حافظه خارجی برای ذخیره سازی متصل میباشد، در این صورت هم احتمال آلوده شدن آن وجود دارد. برای رفع این مشکل برترین راه استفاده از یک آنتی ویروس قوی و به‌روز است تا مانع از حمله ویروس‌‌ها به دستگاه کپی شود.

تنظیم نبودن عملکرد دستگاه

برای رفع این مشکل و حل نمودن آن میبایست بهتر میباشد به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه و براساس آن اقدام به تنظیم دوباره دستگاه نمایید.

از بین رفتن بخشی از کپی

از بین رفتن بخشی از کپی و یا به طور کلی ناقص کپی شدن امکان دارد برای بیش کاربران در مواقع مختلف به‌وجود آید. از بین رفتن بخشی از عکس کپی شده، می‌‌تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ همچون گسترده بودن حاشیه اتصال و بزرگ‌تر بودن سند اصلی از ناحیه قابل چاپ.

برای رفع این مشکلات میبایست پهنای حاشیه اتصال را برای پوشش کامل سند اصلی تنظیم نمود. تابع Full image شما را قادر می‌‌سازد کل عکس را با نسبت کاهش ۹۵ الی ۹۹ درصد کپی نمایید.

کپی دو طرفه گرفته نمی‌‌شود

در بسیاری از مواقع میبایست کپی به‌صورت دو طرفه گرفته شود، این فرایند برای صرفه‌جویی در قیمت توصیه می‌شود. اما با این حالا امکان دارد دستگاه، کپی دو طرفه را انجام ندهد. این مشکل می‌‌تواند بنا به دلایل مختلفی باشد، که از جمله آن می‌‌توان به تنظیم نبودن نوع کاغذ سینی برای کپی دو طرفه و عدم استفاده از نوع خاص کاغذ برای انجام کپی دو طرفه به وجود آید. برای کپی گرفتن دوطرفه میبایست تنطیمات دستگاه کپی به‌صورت کپی دو طرفه تنظیم شده باشد.

کثیف بودن کاغذ کپی (مشکلات رایج دستگاه کپی)

در بسیاری از مواقع بعد از کپی، متوجه می‌‌شویم که کپی کثیف انجام شده میباشد و آن شفافیت را ندارد. این مشکل می‌‌تواند به خاطر داشتن تراکم زیاد بالا در عکس باشد که برای رفع آن میبایست چگالی عکس را تنظیم نمود. یا این که می‌‌تواند به دلیل خشک نشدن تونر روی چاپگر باشد که در این صورت نبایستی به محض انتها یافتن کار کپی روی چاپگر دست زد.

برای جلوگیری از کثیف شدن کاغذ کپی میبایست صفحات تازه کپی شده را در جایی که دست به آن نمی‌خورد نگه داشت تا خشک شود.

یکی دیگر از عللی که سبب کثیف بودن کپی می‌شود، کثیف بودن شیشه exposure و یا ADF میباشد. که برای رفع این مشکل میبایست از خشک بودن تونر پیش از قرار دادن آن روی شیشه exposure مطمئن شد.

معیوب و یا خرابی درام

درام دستگاه که از ضروری‌‌ترین اجزای آن است؛ به‌صورت میله‌ای در دستگاه کپی قرار دارد و کار آن انتقال عکس روی کاغذ میباشد.

حالا درصورتی که قطعه درام؛ معیوب و یا خراب شود، دستگاه کپی هم دچار مشکل خواهد شد.

برای تعمیرات تخصصی تلویزیون و ماشین های اداری مانند تعمیر دستگاه کپی ، تعمیر پرینتر و…. خود می توانید با ما در سایت خدمات تعمیر تلویزیون و ماشین های اداری تعمیریها تماس بگیرید.

مطالب مرتبط :

آموزش اتصال گوشی موبایل به پرینتر

11 نظر

 • عیسی کریمی

  دست مریضاد استاد

 • ابوالفضل محمد

  چه مطلب خوبی

 • محمدرضا انتظامی

  بسیار گویا و شفاف بیان کردید

 • امین زارعی

  خیلی خوشحالم که هستین

 • علی فتاحی

  متشکرم

 • محمد حقیقی

  شما پیج اینستا هم دارین؟

 • عزیز گودرزی

  شما کانال تلگرام هم دارین؟

 • ابراهیم اخوان

  بیشتری بنویسین لطفا

 • وحید گودرزی

  خیلی خوب بود

 • قربانعلی روحانی

  این موضوع یکی از موضوعات موردعلاقه منه

 • محسن فروتن

  میشه مطلب رو توی وبلاگ خودم بزارم؟

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *