مراقبت از تلویزیون در وقت اسباب کشی

مشکلات پنل تلویزیون

یکی از بزرگترین مشکلات تلویزیون ها،خرابی در پنل میباشد.این مشکلات در اشکال متفاوت ظاهر می گردد.وجود خط افقی در عکس یکی از شایعترین موارد خرابی میباشد.هیچ دلیل خاصی برای به وجود آمدن این مشکل وجود ندارد و تنها استفاده طولانی مدت و گرما میتواند از دلایل آن باشد.

برخی مدل ها با استفاده پنل های کم کیفیت،بیش در معرض این خطر قرار دارند.ضروری به ذکر میباشد که تمامی نمایشگرها شامل لپ تاپ،تلویزیون و مانیتور امکان دارد دچار این ایراد بشوند و تنها راه حل تعویض پنل بوده و یا این که با این خط عصبی کننده به تماشای تصاویر بپردازید.

مشکلات پنل تلویزیون -مشکل دوم اختلال در تصاویر و بهم ریختگی کلی ولی بر مبنای ۱ شکل فیزیکی منظم میباشد.(تصویر زیر).در این مورد هم هیچ راهی به جز تعویض پنل نخواهد بود.

تعمیر مانیتور ال جی LG

تعویض پنل

مشکلات پنل تلویزیون -مشکل سوم تاریکی و کم نور شدن پایان و یا بخشی از عکس میباشد.(تصویر زیر).این مورد به قسمت BackLight پنل برمیگردد.در این مورد اگر تکنسین توانایی تعویض BackLight را داشته باشد،می توان بدون تعویض پنل مشکل را حل نمود.ولی این در شرایطی میباشد که قطعات یدکی در این زمینه موجود باشد زیرا این قطعات زیاد کم یاب هستند و در گونه نبود این قطعات پنل میبایست به طور کلی تعویض گردد.

 تاریکی و کم نور شدن بخشی از عکس

مشکلات پنل تلویزیون -مشکل چهارم مربوط به بهم ریختگی رنگها،اضافه شدن غیر عادی ۱ رنگ در پایان و یا قسمتی از عکس و یا وجود هاله ایی غیر عادی از ۱ عدد و یا بیش میباشد.این مشکل به ابتدایی ترین لایه پنل یعنی (Liquid) باز می گردد.در این مورد هم هیچ راه حلی به جز تعویض پنل وجود ندارد.برای آگاهی از سیستم نور پس زمینه LED ها می توانید به مطلب (نگاهی به نور پس زمینه در تلویزیون های جدید) مراجعه نمایید.

مشکلات پنل تلویزیون

به بهم ریختگی رنگها

مشکلات پنل تلویزیون -مشکل پنجم از مشکلات پنل،مربوط به سوختگی پیکسل ها میباشد.هر پیکسل شامل ۳ عدد ساب پیکسل برای درست کردن رنگ میباشد.این پیکسل ها بصورت گروهی و بوسیله ترانزیستورهایی کنترل میگردند.در گونه بروز هر گونه مشکل در بخش های ذکر شده،پیکسل به حالت خاموش در آمده که به آن در اصطلاح پیکسل سوخته هم اطلاق می گردد.

در گونه بروز این مشکل از انجام راههای سنتی همچون فشار با سوزن بپرهیزید زیرا فقط باعث تشدید وضعیت خواهید شد.طبق ۱ استاندارد جهانی هیچ شرکتی کمتر از ۳ پیکسل سوخته در یک صفحه را جزو گارانتی نمیداند و سرویس تعمیرات رایگان فقط به پنل هایی با ۳ پیکسل سوخته و یا بیش تعلق می گیرد.

در تکنولوژی های نو این مشکلات زیاد کمتر شده میباشد و تعداد این موارد در فناوری هایی همچون OLED و SUHD بسیارکمتر میباشد.

ولی به همان اندازه که پیکسل سوختگی وجود دارد،روشن ماندن یک پیسکل و مشکل در فیلتر آن هم وجود دارد.به زبان ساده تر یعنی ۱ پیکسل و یا تجمعی از تعدادی پیکسل در آن واحد کارایی خود را از دست داده و با نور سفید روشن میمانند.

علت بهم ریختگی رنگ تلویزیون

مشکل پنل مربوط به تلویزیون های پلاسما (PDP)

تلویزیون های پلاسما به وسیله باردار نمودن گازهای زنون و نئون تولید عکس می کنند.با توجه به مصرف بالای جریان انرژی و هم چنین قدیمی بودن این تکنیک،آمار خرابی این تلویزون ها به نسبت مدل های دیگر بیش میباشد.

مهم ترین اصل در وقت استفاده اولیه پلاسما،رعایت راه اندازی اولیه پنل است.در وقت استفاده اولیه میبایست مواردی را در پیشنهاد بگیرید.به عنوان مثال در ۳۵ ساعت اولیه استفاده،به هیچ وجه نور و رنگ عکس را بالا نبرید و حتی در کمتر از حالت استاندارد قرار بدهید.

در پلاسماها شایع ترین ایراد،وجود هاله عکس (Shadow Picture) میباشد.در وقت بروز این مشکل،هاله یا سایه ایی از ۱ عکس در زمینه اصلی تلویزیون باقی مانده و از بین نمیرود.هرچند این ایراد در مدل های نو تا حد بسیاری مرتفع شده،ولی هنوز هم اتفاق می افتد.

برای جلوگیری از این مشکل تنها ۱ راه وجود دارد و آن هم جلوگیری از نمایش ۱ عکس ثابت در زمانی بیشتر از ۲۰ دقیقه میباشد.برخی مدل های پلاسما برای رفع این مشکل چند مدل جاروب عکس در منوی کاربری خود دارند که با روشن نمودن این حالت،در عرض چند دقیقه این مشکل از بین می رود.

برای تعمیر تلویزیون خود با ما در امداد رایانه تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط :

11 نظر

 • صادق رهنما

  شما کانال تلگرام هم دارین؟

 • رمضان جاوید

  چرا اینقد کم؟

 • صادق مجد

  سایتتون محشرههههه

 • اصغر منصوری

  کانال تلگرامی هم دارید ؟

 • احمد صمدی

  چرا اینقد زیاد؟

 • جواد احمدیان

  بی نظیر هستید

 • مهران جنتی

  afarin matlab khobi bood

 • بهرام باهنر

  مثل همیشه عالی و کاربردی

 • محسن کیانی

  خیلی خوشحالم که هستین

 • جواد عسکری

  من زندگیمو مدیون شمام

 • مهران بهاور

  خیلی سایت خوبی دارین

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *