منوی مخفی تلویزیون سامسونگ

منوی مخفی تلویزیون سامسونگ

منوی مخفی تلویزیون سامسونگ : منوی مخفی تلویزیون سامسونگ و دسترسی به ویژگی‌ها و قابلیت‌های پنهان و منحصربه‌فرد و هم چنین دسترسی به اطلاعات مفیدی را امکان‌پذیر می‌کند که دسترسی به آن‌ها از راه منوی اصلی تلویزیون امکان‌پذیر نیست.
 در این مطلب قصد داریم منوی مخفی تلویزیون سامسونگ را معرفی کنیم و با گزینه‌های آن، اطلاعات ثبت‌شده در آن، گزینه‌های قابل‌ تنظیم در این منو و مواردی که می‌توانید در این منو آن‌ها را امتحان نمایید، آشنا بشویم.

معمولاً تلویزیون‌های پایان برندهای خارجی علاوه بر منوی اصلی خود، یک منوی مخفی هم دارند که با ورود به آن‌ها می‌توانید به ویژگی‌ها و اطلاعاتی دست پیدا نمایید که دسترسی به آن‌ها در منوی اصلی تلویزیون امکان‌پذیر نیست؛ مثلاً مشاهده مدت‌زمان کارکرد تلویزیون یا درست کردن تغییراتی در رنگ که انجام آن‌ها در منوی اصلی ممکن نیست.

البته میبایست توجه داشته باشید که منوی مخفی تلویزیون‌ها بیش برای افراد حرفه‌ای ایجاد شده است؛ بنابراین توصیه می‌کنیم در صورتی‌که فرد متخصصی نیستید و به گزینه‌ها و تنظیمات منوی مخفی آشنایی کامل ندارید، به‌هیچ‌ وجه وارد تنظیمات این منو نگردید یا حداقل تنظیمات آن را تغییر ندهید؛ زیرا کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند باعث به‌هم‌ریختگی کامل رنگ‌های تلویزیون شود و یا حتی تلویزیون را غیرقابل‌استفاده بکند و دیگر روشن نشود.

در ضمن در مورد روش‌های مختلف ورود به منوی مخفی تلویزیون سامسونگ هم اطلاعاتی خواهیم داد.

در انتها مقاله هم راه‌حل رفع مشکل روشن نشدن تلویزیون با مختل شدن عملکرد آن به دلیل درست کردن تغییرات در تنظیمات سیستم‌عامل را بیان خواهیم نمود.

منوی مخفی تلویزیون سامسونگ

آشنایی با منو مخفی تلویزیون هوشمند سامسونگ

تلویزیون‌های مدرن امروزی دستگاه‌های زیاد پیچیده‌ای هستند و برای کنترل، انجام تنظیمات آن و حتی تشخیص مشکلات و تعمیر آن، میبایست به تنظیمات و اطلاعاتی دست پیدا کنیم که دسترسی به آن‌ها از راه منوی اصلی امکان‌‌پذیر نیست.

تلویزیون های سامسونگ و تلویزیون‌های سایر برندهای مطرح علاوه بر منوی اصلی خود مخفی دیگری هم دارند که به آن منوی سرویس یا منوی مهندسی (Enginering Menu) هم گفته می‌شود که کنترل تلویزیون در سطوح بالا را امکان‌پذیر می‌کند.

برای دسترسی به منوی مخفی تلویزیون های سامسونگ میبایست یک سری از دکمه‌های ریموت کنترل تلویزیون‌ها را به‌سرعت و با ترتیب مشخصی بزنید تا بتوانید وارد منو بشوید.

کاربران مبتدی و عادی می‌توانند با زدن دکمه Menu روی ریموت کنترل تلویزیون به‌راحتی به منوی اصلی دست بیابند و با آن کار کنند.

جالب میباشد بدانید تنها ۱۰ درصد از تنظیمات تلویزیون‌های سامسونگ در منوی اصلی آن‌ها قابل‌دسترسی میباشد و دسترسی به تنظیمات ضروری و لازم برای سرویس نمودن دستگاه در این منو امکان‌پذیر نیست؛ زیرا شرکت سازنده معتقد میباشد دسترسی راحت به تنظیمات اصلی برای کاربران عادی کافی میباشد. درضمن دسترسی راحت به پایان تنظیمات می‌تواند زمینه‌ساز آسیب دیدن تلویزیون و مختل شدن عملکرد آن شود!

اطلاعات موجود در منوی مخفی سامسونگ

منوی سرویس سامسونگ دسترسی به اطلاعات مخفی تلویزیون را برای شما میسر می‌کند. منوی سرویس در پایان تلویزیون‌ها یکسان میباشد و تنها تنظیمات منوی مدل‌های مختلف و نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل‌ها با یکدیگر تفاوت دارند.

منوی مخفی تلویزیون سامسونگ

اطلاعات قابل‌مشاهده در منوی مخفی در مورد تلویزیون

 • تاریخ ساخت تلویزیون با جزئیات کامل در مورد روز ساخت تلویزیون
 • مدل تلویزیون
 • نسخه تلویزیون: برای تعمیر تلویزیون اطلاع از نسخه آن لازم میباشد. با مشاهده نسخه تلویزیون می‌توانید از برند قطعات تشکیل‌دهنده هم تلویزیون مطلع بشوید.
 • مدل پایه تلویزیون
 • برند سازنده گیرنده دیجیتالی داخل تلویزیون
 • شکل و نوع پایه دیواری
 • منطقه وای‌فای: منظور از منطقه وای‌فای، کانال وای‌فای قابل‌استفاده برای متصل شدن تلویزیون به اینترنت وای‌‌فای است. ( استفاده از برخی از کانال‌های وای‌فای در برخی از کشورها ممنوع است؛ مثل امکان دارد یک کانال بوسیله پلیس استفاده شود و به همین دلیل استفاده از آن کانال ممنوع است).
 • مدت‌زمان کارکرد پنل تلویزیون از لحظه‌ای که تلویزیون برای نخستین بار روشن شده میباشد.
 • سال ساخت نخستین نسخه آن مدل تلویزیون
 • استاندارد پورت‌ها
  علاوه بر این موارد شما می‌توانید در این منو به بسیاری از اطلاعات دیگر که یک متخصص هنگام تعمیر تلویزیون به آن‌ها نیاز دارد، دسترسی پیدا نمایید.

مواردی که می‌توانند در منوی مخفی تغییر داده شود یا آزمایش شوند

در منوی مخفی می‌توانید پایان تنظیمات و حالت‌هایی را امکان تغییر آن‌ها وجود دارد، تغییر بدهید. برخی از قابلیت‌های منوی مخفی در این زمینه شامل موارد ذیل می‌شود:

مدیریت صدا و فعال نمودن قطع صدای اسپیکرها جهت کنترل سطوح سیگنال‌ها
فعال نمودن حالت هتل، حالت مغازه و سایر حالت‌های مشابه برای تلویزیون

غیرفعال نمودن حالت FRC یا Frame Rate Control (این حالت در تلویزیون‌های دارای پنل TN وجود دارد و به زیاد شدن عمق بیت رنگ این تلویزیون‌ها یاری می‌کند. هرچقدر عمق بیت رنگ تلویزیون‌ها بیش شود، آن‌ها می‌توانند طیف گسترده‌تری از رنگ‌ها را نمایش بدهند. درواقع این حالت باعث می‌شود پیکسل‌ها بتوانند سایه رنگ‌های بیشتری از رنگ‌ها را تولید کنند).

خاموش و روشن نمودن ماژول‌های مختلف تلویزیون (قسمت‌های تشکیل‌دهنده پنل)
آزمایش عملکرد نمایشگر در زمینه‌های مختلف

کالیبره نمودن نمایشگر تلویزیون (تنظیم رنگ‌ها، میزان روشنایی و هم چنین تنظیم طیف‌های مختلف رنگ‌ها برای دستیابی به برترین دقت رنگ ممکن)
تنظیم توازن رنگ سفید جهت نمایش رنگ سفید خالص و جلوگیری از گرایش رنگ سفید به رنگ زرد

نحوه ورود به منوی مخفی سامسونگ

برای وارد شدن به منوی سرویس، میبایست از یک ریموت کنترل استاندارد استفاده نمایید (ریموت کنترل استاندارد در عکس ذیل نمایش داده شده است).

ریموت کنترل استاندارد نسبت به ریموت کنترل‌های معمولی و متداول دارای دکمه‌های بیشتری است. برخی از دکمه‌های این ریموت کنترل برای ورود به منوی مخفی استفاده می‌شود. ورود به منوی سرویس با استفاده از ریموت کنترل‌های هوشمند که به همراه برخی از تلویزیون‌های هوشمند عرضه می‌شوند، امکان‌پذیر نیست.

منوی مخفی تلویزیون سامسونگ

روش‌های ورود به منوی مخفی تلویزیون های سامسونگ

اول میبایست بگویم که امکان دارد اولین بار پس از زدن دکمه‌های مشخص‌شده موفق به ورود به منوی مخفی نگردید و میبایست اینکار را چند بار تکرار نمایید. سامسونگ به‌منظور جلوگیری از ورود تصادفی به منوی سرویس، روش خاصی را برای زدن دکمه‌ها مشخص کرده میباشد.

برای ورود به منوی مخفی دکمه‌های مشخص‌شده تنها یک بار میبایست زده شود و فاصله زمانی بین زدن دکمه‌های مختلف هم مهم میباشد. برای ورود موفق به منوی مخفی میبایست دکمه‌ها را بدون این که عجله نمایید یا آن‌ها را به مدت طولانی نگهداری دارید، تنها یک بار بزنید. درصورتی‌که دکمه‌ها را دقیقاً طبق روش مشخص‌شده نزنید، موفق به ورود به منوی مخفی نخواهید شد.

در صورتی‌که دکمه‌ها را به‌صورت کاملاً درست بزنید. نشانگر LED تلویزیون آغاز به چشمک زدن می‌کند که نشان می‌دهد تلویزیون در حالا دانلود نرم‌افزار میباشد. پس از گذشت ۳ تا ۷ ثانیه منوی مخفی نمایش داده می‌شود. درصورتی‌که پس از زدن دکمه‌ها نشانگر LED تلویزیون همچنان ثابت باقی ماند و منوی مخفی نمایش داده نشد، حتماً یکی از دکمه‌ها را اشتباه زده‌اید و میبایست فرآیند ورود به منوی مخفی را دوباره تکرار نمایید.

روش ورود به منوی مخفی تلویزیون های سامسونگ بسته به منطقه‌ای که تلویزیون‌ها در آن‌ها ساخته شده‌اند، متفاوت میباشد. برای ورود به منوی مخفی تلویزیون های سامسونگ ۶ روش مختلف وجود دارد که هریک از آن‌ها مختص تلویزیون‌های ساخته‌شده در نقاط مختلف جهان میباشد.

توجه: پیش از انجام پایان این روش‌ها میبایست تلویزیون را با ریموت کنترل خاموش نمایید تا در حالت استندبای قرار بگیرد. برای خروج از منوی مخفی هم میبایست دکمه پاور ریموت کنترل را یک بار بزنید تا تلویزیون خاموش شود.

این روش‌ها به شرح ذیل هستند:

روش اول (مناسب برای تلویزیون‌های ساخته‌شده در اروپا):
دکمه‌های info و Menu و Mute و Power را به ترتیب پشت سر هم بزنید. پس از زدن این دکمه‌ها تلویزیون به‌صورت خودکار روشن و منوی مخفی نمایش داده می‌شود.

روش دوم (مناسب برای تلویزیون‌های ساخته‌شده در آمریکا، کانادا و مکزیک)
اول دکمه Mute و بعدا دکمه‌های ۱، ۸ و ۲ و Power ریموت کنترل را به ترتیب بزنید.

روش سوم
دکمه‌های Display و P.STD و Mute و Power ریموت کنترل را به ترتیب بزنید.

روش چهارم
دکمه‌های SLEEP و P.STD و MUTE و POWER روی ریموت کنترل را به ترتیب بزنید

روش پنجم
دکمه‌های DISPLAY و MENU و MUTE و POWER ریموت کنترل تلویزیون را به ترتیب بزنید.

روش ششم
اول دکمه MUTE و بعدا دکمه‌های ۱ (دو بار) و ۹ را به ترتیب بزنید.

نحوه کار با منوی مخفی تلویزیون سامسونگ

پس از انجام تنظیمات در منوی مخفی تنظیمات بلافاصله اعمال می‌شود و نیازی به تأیید آن‌ها نیست. برای سوئیچ نمودن آیتم‌های مختلف منو و هم چنین تغییر پارامترها میبایست از دکمه‌های نشانگر روی ریموت کنترل استفاده نمایید. برای ورود به یک منوی خاص دکمه Enter روی منو را بزنید و برای خارج شدن از تنظیمات زیرمجموعه یک بخش و بازگشت به منوی قبلی، دکمه Return را بزنید

در صورت روشن نشدن تلویزیون پس از ورود به منوی مخفی تلویزیون چه کنیم؟

همان‌طور که قبلاً گفتیم امکان دارد ورود به منوی مخفی برای افراد مبتدی و غیرحرفه‌ای مشکل‌ساز شود. امکان دارد پس از ورود به منوی مخفی و تغییر تنظیمات آن یکی از اتفاقات ذیل رخ دهد:

پس از روشن شدن تلویزیون، تلویزیون دائماً هنگ ‌کند.
پس از روشن شدن تلویزیون و نمایش داده شدن لوگوی سامسونگ، تنها صفحه‌ای سیاه نمایش داده ‌شود.
نشانگر LED تلویزیون چند بار خاموش و روشن ‌شود و تلویزیون دیگر هیچ واکنشی نشان ندهد.
در صورت رخ دادن چنین اتفاق‌های به تلویزیون دست نزنید؛ زیرا سیستم‌عامل آن دچار مشکل شده میباشد و بهتر میباشد به مراکز خدمات و تعمیر مجاز سامسونگ مراجعه نمایید تا کارشناسان شرکت سیستم‌عامل را بازیابی (Restore) کنند. – امداد رایانه(تعمیریها) در خدمت شماست.

منوی مخفی تلویزیون سامسونگ

حتماً شما هم می‌خواهید بدانید چرا چنین مشکلاتی برای تلویزیون ایجاد می‌شود و در چنین مواقعی خودتان هیچ کاری نمی‌توانید انجام بدهید.

در جواب به این سؤال میبایست بگویم سیستم‌عامل تلویزیون مشابه سیستم‌عامل گوشی‌های هوشمند میباشد و تغییراتی در آن ایجاد شده میباشد.

اطلاعات سیستم‌عامل در حافظه تراشه تلویزیون نوشته و درج می‌شود و هر بار که تلویزیون را روشن می‌کنید، این اطلاعات بارگذاری می‌شوند؛ بنابراین سیستم‌عامل پایان تلویزیون‌ها تقریباً یکسان میباشد ولی امکان دارد تنظیمات آن‌ها با یکدیگر کاملاً تفاوت داشته باشند؛ به‌عنوان‌مثال چنانچه در منوی مخفی نوع پنل صفحه‌نمایش را تغییر بدهید (انجام اینکار در منوی مخفی امکان‌پذیر است) و اینکار را صحیح انجام ندهید یا تلویزیون از تنظیمات انجام‌شده پشتیبانی نکند، امکان دارد تلویزیون در هنگام روشن شدن مرتب هنگ بکند یا ریست شود.

نحوه بازیابی نمودن سیستم‌عامل و ریست نمودن حافظه تلویزیون های سامسونگ

پس از تغییر تنظیمات در منوی مخفی، اطلاعات نو ایجادشده روی حافظه اصلی تلویزیون نوشته می‌شوند. تغییر غلط تنظیمات منجر به درست کردن اختلال در عملکرد سیستم‌عامل تلویزیون در هنگام روشن شدن آن می‌شود و در چنین مواقعی دسترسی کاربر به منوی مخفی هم قطع می‌شود!

برای بازیابی سیستم‌عامل، حذف کامل اطلاعات ایجادشده پس از ایجاد تغییرات غلط در تنظیمات لازم میباشد. متاسفانه انجام اینکار تنها به‌صورت فیزیکی امکان‌پذیر میباشد و میبایست در تراشه مورداستفاده برای پاک نمودن اطلاعات حافظه، اتصال کوتاه انجام شود. پس از انجام این فرایند اطلاعات ثبت‌شده در حافظه اصلی تلویزیون پاک می‌شود.

پس از پاک شدن اطلاعات شما میبایست سیستم‌عامل را مجدداً روی تلویزیون نصب نمایید.

زمانیکه اطلاعات سیستم‌عامل در حالا نوشته شدن روی یک حافظه هستند، چیدمان (layout) سیستم‌عامل بسته به راه‌حل‌های مهندسی مورداستفاده در هنگام طراحی تلویزیون، می‌تواند اعمال شود و پایان تغییرات ایجادشده در فرایند انجام عملیات روی تراشه دیگری نوشته می‌شود. در وقت پاک نمودن اطلاعات حافظه تراشه دربردارندهِ پارامترهای ثانویه، تلویزیون پس از نوشته شدن پارامترهای پیش‌فرض بدون هیچ مشکلی روشن می‌شود و کار می‌کند.

درصورتی‌که همه اطلاعات (ازجمله اطلاعات خود سیستم‌عامل) روی یک تراشه نوشته شود، اطلاعات لازم سیستم‌عامل میبایست دوباره روی حافظه تراش نوشته شود. بدون تردید انجام این کارها برای کاربران مبتدی زیاد دشوار میباشد و نیازمند برخورداری از مهارت‌ها و حتی تجهیزات خاص میباشد.

امداد رایانه(تعمیریها) در زمینه تعمیرات تلویزیون به شما کمک خواهد کرد. با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط :

بهترین تلویزیون های سال ۲۰۲۱

قبل از خرید تلویزیون چه باید بدانیم؟

ال جی QNED دربرابر سامسونگ Neo QLED

تلویزیون کاملا بیسیم سامسونگ

تعمیر تلویزیون سامسونگ Samsung

فناوری MicroLED در تلویزیون‌ های سامسونگ

علل خاموش شدن سینمای خانگی سامسونگ

11 نظر

 • محمد حسینی

  سلام برای ورود به منو مخفی تلویزیون سامسونگ مدل au8000 که فقط یک ریموت با حدود ۱۰ دکمه دارد باید چه کار کرد؟ ورود برای فارسی سازی منو مد نظر هست .

  • tamir

   سلام دوست خوبم لطفا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا دوستان من در واحد پشتیبانی پاسخگوی شما باشند با تشکر

 • کریم قربانی

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین بنده ارسال کنین

 • علیرضا هاشمی

  مثل همیشه عالی و کاربردی

 • محمدرضا محرابی

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

 • عبدالرضا بختیاری

  اکانت اینستا هم دارید؟

 • اصغر خوئینی ها

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

 • حسین فروتن

  aaaaliii bood

 • مهدی افشاری

  خیلی دنبال این موضوع بودم

 • بهمن خادمی

  نویسنده این متن کیه؟

 • امیرحسین بزرگ نیا

  چرا اینقد زیاد؟

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *