نصب تلویزیون روی دیوار

نصب تلویزیون روی دیوار

نصب تلویزیون روی دیوار هم مشکلات خودش را دارد. برخی تلویزیون‌ها اندازه‌های زیاد بزرگی دارند و حتی پایه‌ای که برای نصب آنان روی دیوار ارائه شده هم خیلی بزرگ میباشد. البته برای نصب هر دستگاه تلویزیون روی دیوار ۱ دفترچه راهنما عرضه می‌شود که شاید بتوان گفت دستورات داخل این دفترچه‌ها هم به اندازه کافی گیج کننده میباشد. ولی برای رسیدن به حداکثر زیبایی در تلویزیون نصب شده روی دیوار میبایست چند نکته را در پیشنهاد داشته باشیم:

شکل۱-نصب تلویزیون روی دیوار

نکته هایی برای نصب تلویزیون روی دیوار

جاگذاری زیاد مهم میباشد

برای نصب تلویزیون روی دیوار میبایست ۳ عامل اصلی را مدنظر داشته باشیم: محل، سطح دید و فاصله دید. رعایت این موارد می‌تواند تجربه دیداری شما را تا حد زیادی بهینه بکند.

منظور ما از محل صرفا انتخاب اتاق نیست زیرا معمولا همه می‌دانیم تلویزیون را در کدام اتاق خانه می‌خواهیم نصب کنیم، بلکه انتخاب دیوار هم مهم میباشد.

میبایست بررسی کنیم که نصب روی کدام دیوار بیشترین سازگاری را با دکور خانه‌مان دارد. برای جلوگیری از انعکاس نور می‌توانید تلویزیون اچ‌دی را بر روی دیواری با زاویه ۹۰ درجه با پنجره اصلی اتاق نصب نمایید تا نور آن شما را اذیت نکند ، اما این احتمال وجود دارد که نور، روشنایی ملایمی بر روی صفحه‌ی نمایشگر درست کردن نماید و شما دید درستی نسبت به صفحه نخواهید داشت. هم چنین راه خروج از این مشکل، استفاده از پرده‌ی ضخیم است تا از عبور نور جلوگیری نمایید.

ولی در مورد سطح دید، میبایست آن را با قد خودتان و سایر اعضا خانواده تنظیم نمایید .

نصب تلویزیون روی دیوار

 نصب تلویزیون روی دیوار و سطح دید

حداکثر ارتفاع نصب تلویزیون روی دیوار چقدر است؟
اگر بخواهیم در رابطه با حداکثر ارتفاع استاندارد نصب تلویزیون روی دیوار به شما بگوییم میبایست گفت که این ارتفاع تا حد زیادی بستگی به ابعاد خود تلویزیون و کاناپه شما شما بستگی دارد، ولی به طور متوسط ارتفاع تلویزیون روی دیوار از سطح زمین حدود ۱۰۵ سانتی متر و فاصله کاناپه و بیننده از خود تلویزیون ۳ متر و ۵۰ سانتی متر میباشد.

توجه داشته باشید که این ابعاد تقریبی میباشد و با توجه به ابعاد خود ال سی دی و فضای شما قابل تغیر میباشد.

در مورد فاصله دید نظر می‌شود ۱٫۵ تا ۲٫۵ برابر قطر صفحه برای تلویزیون های UHD و ۱ تا ۱٫۵ برابر برای تلویزیون های LED در پیشنهاد بگیرید. هنگامی محل نصب تلویزیون را پیدا کردید برای رسیدن به برترین حالت شاید مجبور بشوید بعضی از اثاثیه را جابجا نمایید.

جدولی تقریبی برای فاصله شما و تلویزیون

برترین استفاده از فضا

یکی از مهم‌ترین فواید نصب تلویزیون ، آزاد شدن فضای خانه میباشد. در عین حالا قابلیت منحصربه‌فرد نصب بدون فاصله تلویزیون روی دیوار باعث می‌شود آنان در هر دکوراسیونی به طور کامل قشنگ و شیک جلوه کنند.

البته این روش تاثیرات بهداشتی هم دارد. محل فاصله تلویزیون تا دیوار معمولا باعث جمع شدن گرد و غبار می‌شود و تمیز نمودن آن هم کار ساده‌ای نیست. ولی نصب بدون فاصله باعث می‌شود این مشکل از بین برود.

نصب ، راه اندازی و تنظیمات تلویزیون ال جی lg

بهترین استفاده از فضا

جدا از این مورد، اتصال نامریی (Invisible Connection) تلویزیون ها هم می‌تواند پاسخی به به هم ریختگی سیم‌های مختلف ذیل تلویزیون باشد.

با استفاده از این روش همه دستگاه‌های جانبی شما با استفاده از ۱ کابل به تلویزیون متصل خواهند شد. این یعنی می‌توانید دستگاه‌های جانبی و سیم‌های آنان را در جایی دور از دید قرار بدهید تا دکور خانه زیبایی‌اش را از دست ندهد.

چطور تلویزیون را به دیوار وصل کنیم؟

اگر توانایی فنی نصب تلویزیون به دیوار را ندارید، هیچ‌گاه اینکار را انجام ندهید. نصب تلویزیون به دیوار نیاز به ابزار و تجهیزات متناسب هم دارد. اگر در پیشنهاد دارید تا خودتان اینکار را انجام بدهید، بهتر میباشد این نکته ها را رعایت نمایید. و این وسایل دم دستتان باشد:
‫قلاب دیواری (که معمولا درون کارتن تلویزیون قرار دارد)‬‬‬
پیچ و رول‌پلاک متناسب
تراز
‫دریل‬‬‬
‫متر‬‬‬
‫پیچ گوشتی‬‬‬
‫مداد‬‬‬
سیم چین

پیش از سوراخ کاری از شابلون موجود در جعبه‌ی تلویزیون استفاده نمایید تا محل دقیق سوراخ‌ها را پیدا نمایید.
پیش از نصب پایه‌ها بر روی دیوار، ۱ بار عملیات نصب پایه بر تلویزیون را انجام بدهید تا از روال کار آگاه بشوید.
هیچ‌گاه با میخ پایه‌ها را به دیوار متصل نکنید.
در هنگام سوراخ‌کاری مراقب باشید سیم‌های داخلی دیوار را پاره یا خراشیده نکنید.
پایه‌ها را تراز کنید.

قدم ابتدا برای نصب :

محل دقیق تلویزیون را روی دیوار مشخص نمایید. برای اینکار بهتر میباشد قلاب دیواری را پشت تلویزیون قرار داده و تلویزیون را ۲ نفری روی دیوار نگه دارید. حال، دیگران می‌توانند در خصوص جای آن پیشنهاد بدهند. برترین موقعیت معمولاً در وسط دیوار و ارتفاعی هم تراز چشم فرد (در حالت نشسته) میباشد. هنگامی که جای دقیق تلویزیون مشخص شد، قلاب دیواری را همان جا نگه داشته و تلویزیون را به جای امنی منتقل نمایید. حال جای پیچ‍‌های قلاب دیواری را با مداد روی دیوار مشخص نمایید.

قدم دوم: اکنون کمی میبایست کار سخت انجام بدهید. اول از صاحبخانه و افراد مطلع پرسش نمایید که سیم برق از ذیل محلی که می‌خواهید آن را سوراخ نمایید عبور نکرده باشد. بعدا سر مته متناسب را (بسته به اندازه پیچ و رول‌پلاکی که در جعبه قلاب دیواری است) بر روی دریل سوار کرده و سوراخ‌های مناسبی را در دیوار درست کردن نمایید.

قدم سوم: با رول‌پلاک و پیچ، قلاب دیواری را در جای خود محکم کرده و بخش مربوط به پشت تلویزیون را هم در محل خود بسته و مطمئن بشوید پیچ‌ها را به طور کامل سفت کرده‌اید. البته فشار اضافی علاوه بر خراب نمودن پیچ‌ها می‌تواند به تلویزیون شما هم آسیب برساند. اکنون نوبت آخرین مرحله و نصب تلویزیون روی قلاب میباشد.
نظر اول: به دلیل وزن بالا و حساسیت فراوان تلویزیون حتما اینکار را چند نفره انجام بدهید.

نظر دوم: پیش از نصب تلویزیون بر روی دیوار، پایان کابل‌های ضروری را پشت آن وصل نمایید. زیرا سپس اتصال کابل به پشت تلویزیون زیاد سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود.
راهنمای انتخاب ۱ براکت یا قلاب دیواری:

نصب تلویزیون روی دیوار

براکت یا قلاب دیواری

مدل های ثابت، قابلیت تغییر زاویه را ندارند و چون به دیوار چسبیده اند محدودیت های زیادی برای خانه دار بهمراه خواهد داشت. در مقابل مدل های چرخان قرار دارند که تلویزیون با فاصله بیشتری با دیوار قرار میگیرد تا قابل چرخش به طرفین و همینطور به بالا و پایین باشد. حتی اگر برترین ارتفاع نصب تلویزیون را هم پیدا کردید بازهم نظر میشود از براکت های قابل تنظیم استفاده نمایید که هم کارامدتر هستند و هم دسترسی به پشت تلویزیون راحت تر خواهد بود.

پیش از خرید براکت دیواری، مطمئن بشوید که متناسب اندازه تلویزیون شماست و می‌تواند وزن آن را تحمل بکند. پس پیش از این که برای خرید بروید، اندازه صفحه و وزن تلویزیون را از روی کارتن و یا دفترچه‌اش یادداشت نمایید. ‫در انتخاب قلاب دیواری به نوع استفاده دقت کنید:‬‬‬

براکت یا قلاب دیواری مسطح به شما اجازه می‌دهد که تلویزیون را به شکل ثابت و تا حد ممکن نزدیک به دیوار نصب کنید.
براکت دیواری متحرک کمی از دیوار فاصله دارد، ولی به شما اجازه می‌دهد که تلویزیون را به سمت بالا و پایین تقریباً ۱۵ تا ۲۰ درجه حرکت بدهید.
براکت دیواری مفصل‌دار هم امکان هر حرکت و چرخشی را در جهت‌های دلخواه برایتان فراهم می‌آورد، ولی فاصله تلویزیون تا دیوار کمی بیش از حد معمول خواهد بود.

چطور سیم و کابل را پنهان کنیم؟

معمولاً برای راه اندازی جایگاه تلویزیون نیازمند سیم و کابل‌های انتقال برق و امواج هستید که در بیش مواقع چهره‌ی خوبی به فضای تلویزیون نخواهد داد. اگر فضای مورد نظرتان را با پنل های MDF پوشش داده‌اید،

از طراح و مجری خود بخواهید تا داکت (کانال) متناسب اینکار طراحی نماید تا بتوانید کابل‌های برق و عکس و …. را به‌راحتی از آن عبور بدهید.
اگر اینکار را انجام ندادید، می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم برقی، سیم جمع کن‌های متناسب اینکار را خریداری کنید و تمامی کابل‌ها را از آن عبور بدهید تا این آشفتگی‌ها را التیام ببخشد.
حال زمان لذت‌ بردن میباشد

خب به همین سادگی کارتان پایان شد! حال تلویزیون نصب شده شما روی دیوار این موارد را به شما می‌دهد: کیفیت عکس عالی، چه دقیقا روبروی تلویزیون باشید یا از هر زاویه‌ای آن را ببینید و ظاهری قشنگ برای اتاق چه از پیشنهاد فاصله ناچیز تا دیوار و چه اتصال نامریی که همه دستگاه‌های جانبی‌تان را از دید خارج کرده میباشد.

لحظه‌ای خانه را با چنین تلویزیون زیبایی روی دیوار تصور کنید؛ احساس راحتی و فضای باز بیشتری ندارید؟ خب پس زمان آن میباشد که این رویا را به واقعیت برسانید و تلویزیون خود را روی دیوار نصب نمایید.

راستی برای تعمیر تلویزیون با ما در تماس باشید.

مطالب مرتبط :

11 نظر

 • مسعود رنجبر

  حرفتون خیلی عالیه

 • یوسف قهرمانی

  سلام عالی بود

 • حسینعلی عسگری

  اینا فوق العادن

 • عزیز عسکری

  چقد خوبین شما

 • جمشید جاوید

  مطلب خوبی بود

 • محمدعلی آزادی

  خیلی عالی بود

 • حسن همدانی

  مطلب خوبی بود همکار گرامی

 • محمود عسگری

  حرف نداشت👌🏻

 • بهرام مجیدی

  بیشتری بنویسین لطفا

 • عبدالله افشار

  میشه مطلب رو توی وبلاگ خودم بزارم؟

 • محمدتقی عبادی

  چرا اینقد کم؟

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *