آشنایی با مادربورد تلویزیون های LCD و LED

نقش سنسورها در تلویزیون و چگونگی استفاده از آنها

نقش سنسورها در تلویزیون و چگونگی استفاده از آنها : باید گفت نقش سنسورها در تلویزیون و چگونگی استفاده از آنها علاوه بر تنظیمات قابل تغییر در منوی تلویزیون ها که می توان گزینه های آنها را به طور ثابت تغییر داد تا بنابر سلیقه مصرف کننده تنظیم شوند گزینه هایی هم وجود دارد.

که می توان به صورت متغیر آنها را تنظیم کرد تا در زمان تغییر شرایط نیازی به تنظیم مجدد نباشد. معروفترین این گزینه ها تنظیم خودکار نور تلویزیون است که احتمالا با ان آشنایی د ارید اما از آن استفاده نمی کنید.

نقش سنسورها در تلویزیون و چگونگی استفاده از آنها

در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی بیشترین توان مصرفی در بخش نور زمینه یا بکلایت تلویزیون مصرف می شود و از نظر ما تنها گزینه ای است که علاوه بر تعیین سلیقه ای باید بر اساس عامل محیطی یعنی نور تنظیم شود:

هر چقدر نور محیط بیشتر باشد برای وضوح کافی تصویر لازم است که نور بیشتری توسط بک لایت تلویزیون تولید شود اما در محیط های با نور کمتر می توان از میزان کمتر این گزینه هم استفاده کرد.

برای ایجاد سهولات در همین تغییرات گزینه تنظیم نور خودکار هم به تنظیمات این بخش اضافه شده که در صورت روشن بودن آن دستگاه میزان بک لایت را بر اساس نور محیط تنظیم می کند. توصیه می کنیم که از این گزینه استفاده کنید تا متوجه شوید در بسیاری از مواقع از نور زمینه تلویزیون را بسیار بیشتر از آنچه برای دیدن تصویر تلویزیون نیاز داریم تنظیم می کنیم.

نقش سنسورها در تلویزیون

نقش سنسورها در تلویزیون و چگونگی استفاده از آنها

گزینه دیگر که البته در تعداد کمتری از برندها و مدل ها وجود دارد سنسور حضور یا presence sensor است. عملکرد این گزینه به این صورت است که با فعال کردن آن در صورتی که در مدت زمان معینی حرکتی در جلوی سنسور دستگاه اتفاق نیفتد (بر اساس نوع طراحی دستگاه) یا دستگاه خاموش می شود و به حالت استندبای نی رود و یا با قطع شدن نور بک لایت تلویزیون تصویر دیده نمی شود و با حذف نور زمینه به میزان زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

معمولا وقتی دستگاه به این حالت در می آید به محض ایجاد حرکت در جلوی تلویزیون مجددا دستگاه به حالت عادی برگشته و تصویر ظاهر می شود.

اگر در فواصل زمانی معین از جلوی تلویزیون دور می شوید یا اینکه عادت دارید همیشه وقتی که منزل هستید تلویزیون شما روشن باشد می توانید از این گزینه استفاده کنید.

البته با پیشرفت تکنولوژی تولید تلویزیونها نقش سنسورها و قطعات هوشمند بسیار بیشتر از گذشته شده و در تلویزیون های جدید حتی شاهد فرمان های صوتی و حرکتی هم هستیم که البته ماندگاری این نوع از تغییرات بستگی زیادی به نوع و میزان استقبال مصرف کنندگان از آنها دارد.

 

مطالب مرتبط :

 

11 نظر

 • عباس شعبانی

  هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته

 • سعید جوادی

  مطلب به درد بخوری بود

 • رضا انتظامی

  اینا فوق العادن

 • عبدالله اسدی

  چطوری میتونیم از آخرین مطالبتون باخبر بشیم

 • احسان رستمی

  این مطلب حرف نداشت

 • محمدحسین آزادی ور

  بیشتری بنویسین لطفا

 • هادی آشوری

  شما همیشه امیدوارم کننده صحبت می کنید و این خیلی خوبه

 • ابراهیم جلیلی

  ایول

 • ابوالقاسم رشیدی

  سلام عالی بود

 • سعید رحمانیان

  شما پیج اینستا هم دارین؟

 • محمدرضا شعبانی

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *