چند نکته ی طلایی برای تنظیم تصویر تلویزیون

چند نکته ی طلایی برای تنظیم تصویر تلویزیون

چند نکته ی طلایی برای تنظیم تصویر تلویزیون : تنظیمات تلویزیون یکی از نکته هایی میباشد که در اغلب موارد بوسیله مصرف کنندگان نادیده گرفته می‌شود. اهمیت این تنظیمات زمانیکه تغییر داده می‌شوند و کیفیت عکس بیش می‌شود مشخص می‌گردد .در این نوشته  به بیان ساده روش انجام تنظیمات تلویزیون در بخش عکس را به شما آموزش داده خواهد شد :

عنصرهای مهم در تنظیمات تصویر تلویزیون کدام است؟
مهم ترین عنصرهای موثر در کیفیت عکس تلویزیون عبارتند از:

تنظیم بک لایت یا نور زمینه
تنظیم کنتراست عکس
تنظیم رنگ تلویزیون
تنظیم روشنایی (Braightness)
تنظیم وضوح عکس
تنظیمات تلویزیون

برترین روش تنظیم بک لایت یا نور زمینه عکس تلویزیون چیست؟

نور زمینه یا همان بک لایت در پشت صفحه نمایش همه نمایشگرهای LCD و LED وجود دارد. از صفحه نمایش گوشی موبایل چند اینچی تا تلویزیون ال سی دی یا ال ای دی چند ۱۰ اینچی شما. نور زمینه سبب می‌شود عکس تلویزیون شما که در اصل تاریک میباشد روشن و قابل دیدن شود. با این تعریف بدیهی میباشد هر چقدر کیفیت نور زیمنه بیش شود کیفیت عکس هم زیاد شدن پیدا می‌کند.

صحیح ترین روش تنظیم بک لایت تلویزیون مناسب سازی آن نسبت به نور محیط میباشد. هر چقدر نور فضای قرارگیری تلویزیون بیش باشد میبایست نور زمینه را بیش کنیم تا عکس تلویزیون کیفیت ضروری را داشته باشد. این مسئله را در منازلی که در آنان در پشت تلویزیون پنجره قرار دارد بهتر میتوانیم درک کنیم. بهتر میباشد نور محیطی محدوده تلویزیون کمتر از سایر نقاط منزل باشد.

چند نکته ی طلایی برای تنظیم تصویر تلویزیون
چند نکته ی طلایی برای تنظیم تصویر تلویزیون

برای تنظیم بک لایت تلویزیون معمولا ۱ گزینه مستقیم در بخش تنظیمات عکس تلویزیون وجود دارد. این گزینه با اعداد مشخص شده و با کم و فراوان نمودن آن نور زمینه عکس هم کم و فراوان می‌شود. گزینه صرفه جویی در انرژی تلویزیون هم گزینه تنظیم دیگری میباشد که روی مقدار نور زمینه تلویزیون تاثیر مستقیم دارد. کارکرد این گزینه ولی بصورت برعکس میباشد : هر چقدر مقدار صرفه جویی بیش شود میزان نور زمینه عکس کاهش پیدا می‌کند.

در تنظیم بک لایت تلویزیون اگر می‌خواهید برترین کیفیت عکس را داشته باشید میبایست بک لایت را در بالاترین حد ممکن قرار بدهید و اگر می‌خواهید این بخش که یکی از قسمت‌های آسیب پذیر تلویزیون میباشد عمر بیشتری داشته باشد میبایست ان را کاهش بدهید.

 

تنظیم کنتراست عکس را چطور انجام دهیم؟

همه ما بارها و بارها این گزینه را به کار برده‌ایم ولی بسیاری از ما تاثیر آن در کیفیت عکس تلویزیون را نمی‌دانیم. اگر بخواهیم به بیان ساده توضیح بدهیم کنتراست عکس به میزان سیاه بودن رنگ مشکی و سفید بودن رنگ سفید گفته می‌شود.

هنگامی کنتراست را بالا می‌بریم رنگ مشکی به طور کامل سیاه ظاهر می‌شود و رنگ سفید هم اشباع می‌شود. با کاهش کنتراست هم رنگ مشکی بصورت نوک مدادی تغییر می‌کند و باقی رنگهای عکس تلویزیون هم مناسب با آن تغییر کیفیت می‌دهند.تقریبا همه مصرف کنندگان میزان کنتراست عکس را در بالاترین حد ممکن قرار می‌دهند. البته تنظیمات اولیه اکثر تلویزیون ها هم همین مقدار را تایید می‌کند. ولی برای تغییر در کیفیت عکس می‌توانید ان را تا حدود ۵۰% کاهش بدهید.

تنظیم رنگ تلویزیون : ساده‌ترین گزینه تنظیمات تلویزیون

می‌گوییم ساده چرا که معمولا همه مصرف کنندگان با آن آشنایی دارند و تنظیم آن را در بالاترین حد ممکن که رنگ ها به درجه اشباع نزدیک می‌شوند انتخاب می‌کنند. معمولا کاربران در مورد رنگ تلویزیون ۰ و ۱۰۰ عمل می‌کنند. یا رنگ عکس را آنقدر فراوان می‌کنند که رنگ از عکس بیرون می‌زند یا اینکه عکس را بصورت سیاه و سفید انتخاب می‌کنند.

برای تنظیم میزان رنگ عکس تلویزیون تلاش نمایید کمی بدون ترس عمل نمایید. کاهش کمی از رنگ تلویزیون می‌تواند عکس تلویزیون شما را واقعی‌تر بکند. در عین حالا راحت باشید و سلیقه شخصی خود را در هر میزان که هست اعمال نمایید.

تنظیم روشنایی (برایتنس) عکس تلویزیون

اشتباه نکنید! معمولا مصرف کنندگان ۲ گزینه نور زمینه ئو روشنایی عکس را با هم اشتباه می‌گیرند. هر چند امکان دارد این ۲ گزینه از پیشنهاد لغت به هم نزدیک باشند ولی از پیشنهاد تاثیری که در کیفیت تاثیر می‌گذارند تفاوت زیادی با هم دارند. در مورد نور زمینه توضیح دادیم و گفتیم که نوری میباشد که از پشت به عکس می‌تابد. روشنایی یا برایتنس (Brightness) ولی به میزان نور و روشنایی سیگنال عکس گفته می‌شود.

هر عکس دارای ۱ میزان روشنایی مشخص میباشد. مثلا ۱ تصویر را در پیشنهاد بگیرید که در ۱ نور محیط مشخص گرفته شده میباشد. برای بهتر دیده شدن تصویر از پشت به آن نور تابانده می‌شود. به میزان روشنایی عکس برایتنس (Brightness) و به نوری که از پشت به عکس تابانده شده بک لایت گفته می‌شود.

چند نکته ی طلایی برای تنظیم تصویر تلویزیون

تنظیم وضوح عکس چه تاثیری در کیفیت عکس تلویزیون دارد؟

ترجمه گزینه sharpness به معنای وضوح عکس تلویزیون با تغییرات این گزینه در عکس تلویزیون خیلی سازگار نیست. تاثیر گزینه وضوح عکس در عکس تلویزیون در حالت کم شدن بصورت برفکی شدن و در حالت فراوان شدن بصورت مات شدن عکس ظاهر می‌شود. معمولا توصیه متخصصین اینست که این گزینه را نسبت به کیفیت سیگنال عکس و کیفیت عکس و محتوایی که در یافت می‌کنید برگزینید.

برای تصاویری که کیفیت بالاتری دارند می‌توانید از وضوح عکس پایین‌تر استفاده نمایید. ولی زمانیکه کیفیت عکس خیلی بالا نیست می‌توانید با زیاد شدن عنصر وضوح عکس یا همان Sharpness عکس، کیفیت را به طور مصنوعی زیاد شدن بدهید.

مطالب مرتبط:

 

11 نظر

 • محمدی

  مقالاتتون عالین واقعا!

 • قربانعلی سلطانی

  بازم درمورد این موضع مطلب بزارین

 • بهرام قاضی

  مرسی

 • محمدرضا قاسمی

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 • یدالله محسنی

  شما پیج اینستا هم دارین؟

 • ناصر روزبه

  اکانت اینستا هم دارید؟

 • ایمان شمس

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

 • مهرداد شمس

  مهندس جان عالی بود

 • احسان غلامی

  حرفتون خیلی عالیه

 • محمدعلی حسنی

  اینا فوق العادن

 • علی اصغر تبریزی

  میشه مطلب رو توی وبلاگ خودم بزارم؟

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *