چگونه تلویزیون خود را تنظیم کنیم ؟

چگونه تلویزیون خود را تنظیم کنیم ؟

چگونه تلویزیون خود را تنظیم کنیم ؟  تنظیمات تلویزیون یکی از نکته هایی میباشد که در اغلب موارد بوسیله مصرف کنندگان نادیده گرفته می‌شود. اهمیت این تنظیمات زمانیکه تغییر داده می‌شوند و کیفیت عکس بیش می‌شود مشخص می‌گردد .در این نوشته متخصصین تعمیر تلویزیون رایان به بیان ساده روش انجام تنظیمات تلویزیون در بخش عکس را به شما آموزش می‌دهند.

عنصرهای مهم در تنظیمات عکس تلویزیون کدام است؟

مهم ترین عنصرهای موثر در کیفیت عکس تلویزیون عبارتند از:

تنظیم بک لایت یا نور زمینه
تنظیم کنتراست عکس
تنظیم رنگ تلویزیون
تنظیم روشنایی (Braightness)
تنظیم وضوح عکس
تنظیمات تلویزیون

برترین روش تنظیم بک لایت یا نور زمینه عکس تلویزیون چیست؟

نور زمینه یا همان بک لایت در پشت صفحه نمایش همه نمایشگرهای LCD و LED وجود دارد. از صفحه نمایش گوشی موبایل چند اینچی تا تلویزیون ال سی دی یا ال ای دی چند ۱۰ اینچی شما. نور زمینه سبب می‌شود عکس تلویزیون شما که در اصل تاریک میباشد روشن و قابل دیدن شود. با این تعریف بدیهی میباشد هر چقدر کیفیت نور زیمنه بیش شود کیفیت عکس هم زیاد شدن پیدا می‌کند.

صحیح ترین روش تنظیم بک لایت تلویزیون مناسب سازی آن نسبت به نور محیط میباشد. هر چقدر نور فضای قرارگیری تلویزیون بیش باشد میبایست نور زمینه را بیش کنیم تا عکس تلویزیون کیفیت ضروری را داشته باشد. این مسئله را در منازلی که در آنان در پشت تلویزیون پنجره قرار دارد بهتر میتوانیم درک کنیم. بهتر میباشد نور محیطی محدوده تلویزیون کمتر از سایر نقاط منزل باشد.

برای تنظیم بک لایت تلویزیون معمولا ۱ گزینه مستقیم در بخش تنظیمات عکس تلویزیون وجود دارد. این گزینه با اعداد مشخص شده و با کم و فراوان نمودن آن نور زمینه عکس هم کم و فراوان می‌شود. گزینه صرفه جویی در انرژی تلویزیون هم گزینه تنظیم دیگری میباشد که روی مقدار نور زمینه تلویزیون تاثیر مستقیم دارد. کارکرد این گزینه ولی بصورت برعکس میباشد : هر چقدر مقدار صرفه جویی بیش شود میزان نور زمینه عکس کاهش پیدا می‌کند.

 

چگونه تلویزیون خود را تنظیم کنیم ؟

تنظیم کنتراست عکس را چطور انجام دهیم؟

همه ما بارها و بارها این گزینه را به کار برده‌ایم ولی بسیاری از ما تاثیر آن در کیفیت عکس تلویزیون را نمی‌دانیم. اگر بخواهیم به بیان ساده توضیح بدهیم کنتراست عکس به میزان سیاه بودن رنگ مشکی و سفید بودن رنگ سفید گفته می‌شود.

هنگامی کنتراست را بالا می‌بریم رنگ مشکی به طور کامل سیاه ظاهر می‌شود و رنگ سفید هم اشباع می‌شود. با کاهش کنتراست هم رنگ مشکی بصورت نوک مدادی تغییر می‌کند و باقی رنگهای عکس تلویزیون هم مناسب با آن تغییر کیفیت می‌دهند.تقریبا همه مصرف کنندگان میزان کنتراست عکس را در بالاترین حد ممکن قرار می‌دهند. البته تنظیمات اولیه اکثر تلویزیون ها هم همین مقدار را تایید می‌کند. ولی برای تغییر در کیفیت عکس می‌توانید ان را تا حدود ۵۰% کاهش بدهید.

تنظیم رنگ تلویزیون : ساده‌ترین گزینه تنظیمات تلویزیون

می‌گوییم ساده چرا که معمولا همه مصرف کنندگان با آن آشنایی دارند و تنظیم آن را در بالاترین حد ممکن که رنگ ها به درجه اشباع نزدیک می‌شوند انتخاب می‌کنند. معمولا کاربران در مورد رنگ تلویزیون ۰ و ۱۰۰ عمل می‌کنند. یا رنگ عکس را آنقدر فراوان می‌کنند که رنگ از عکس بیرون می‌زند یا اینکه عکس را بصورت سیاه و سفید انتخاب می‌کنند.

برای تنظیم میزان رنگ عکس تلویزیون تلاش نمایید کمی بدون ترس عمل نمایید. کاهش کمی از رنگ تلویزیون می‌تواند عکس تلویزیون شما را واقعی‌تر بکند. در عین حالا راحت باشید و سلیقه شخصی خود را در هر میزان که هست اعمال نمایید.

تنظیم روشنایی (برایتنس) عکس تلویزیون

اشتباه نکنید! معمولا مصرف کنندگان ۲ گزینه نور زمینه ئو روشنایی عکس را با هم اشتباه می‌گیرند. هر چند امکان دارد این ۲ گزینه از پیشنهاد لغت به هم نزدیک باشند ولی از پیشنهاد تاثیری که در کیفیت تاثیر می‌گذارند تفاوت زیادی با هم دارند. در مورد نور زمینه توضیح دادیم و گفتیم که نوری میباشد که از پشت به عکس می‌تابد. روشنایی یا برایتنس (Brightness) ولی به میزان نور و روشنایی سیگنال عکس گفته می‌شود.

هر عکس دارای ۱ میزان روشنایی مشخص میباشد. مثلا ۱ تصویر را در پیشنهاد بگیرید که در ۱ نور محیط مشخص گرفته شده میباشد. برای بهتر دیده شدن تصویر از پشت به آن نور تابانده می‌شود. به میزان روشنایی عکس برایتنس (Brightness) و به نوری که از پشت به عکس تابانده شده بک لایت گفته می‌شود.

در تنظیم بک لایت تلویزیون اگر می‌خواهید برترین کیفیت عکس را داشته باشید میبایست بک لایت را در بالاترین حد ممکن قرار بدهید و اگر می‌خواهید این بخش که یکی از قسمت‌های آسیب پذیر تلویزیون میباشد عمر بیشتری داشته باشد میبایست ان را کاهش بدهید. توصیه متخصصین تعمیرات تلویزیون تنظیم بک لایت تلویزیون نسبت به نور محیط در پایین‌ترین مقداری میباشد که سبب افت کیفیت عکس نشود. برای اینکه عمر این قطعه آسیب پذیر زیاد شود آن را تا حدی که به کیفیت عکس آسیب نزند کم نمایید.

تنظیم وضوح عکس چه تاثیری در کیفیت عکس تلویزیون دارد؟

ترجمه گزینه sharpness به معنای وضوح عکس تلویزیون با تغییرات این گزینه در عکس تلویزیون خیلی سازگار نیست. تاثیر گزینه وضوح عکس در عکس تلویزیون در حالت کم شدن بصورت برفکی شدن و در حالت فراوان شدن بصورت مات شدن عکس ظاهر می‌شود. معمولا توصیه متخصصین اینست که این گزینه را نسبت به کیفیت سیگنال عکس و کیفیت عکس و محتوایی که در یافت می‌کنید برگزینید.

برای تصاویری که کیفیت بالاتری دارند می‌توانید از وضوح عکس پایین‌تر استفاده نمایید. ولی زمانیکه کیفیت عکس خیلی بالا نیست می‌توانید با زیاد شدن عنصر وضوح عکس یا همان Sharpness عکس، کیفیت را به طور مصنوعی زیاد شدن بدهید.

 

چگونه تلویزیون خود را تنظیم کنیم ؟

 

برترین روش تنظیمات تلویزیون چطور است؟

شاید همه ما آنقدر فرصت نداشته باشیم که بخولاهیم با معنی لغوی همه گزینه‌های تنظیمات عکس تلویزیون آشنا بشویم و کارکرد هر ۱ از آنان را بررسی کنیم. برای این افراد ۱ راه حل میانبر داریم :اول این را بدانید که همه تنظیمات تلویزیون می‌تواند بر اساس سلیقه شما تغییر بکند. مثلا ۱ نفر عکس را بصورت سیاه و سفید می‌پسندد و دیگری در بالاترین درجه اشباع رنگ.

از تنظیمات مختلف عکس تلویزیون فقط و فقط ۱ گزینه در میزان عمر مفید قطعات و استهلاک کلی دستگاه تاثیر دارد و آن هم تنظیمات نور زمینه یا همان بک لایت است.به غیر از این گزینه که بهتر است با توجه به شرایط محیطی و یا بوسیله متخصصین تنظیم شود باقی گزینه‌های تنظیم عکس تلویزیون را در هر مقداری که می‌خواهید می‌توانید قرار بدهید بدون اینکه نگران خرابی تلویزیون باشید.

ساده‌ترین روش تنظیم رنگ و نور تلویزیون چیست؟

ساده‌ترین روشی که می‌توان برای تنظیم رنگ و نور و سایر تنظیمات تلویزیون استفاده گرد بصورت ذیل انجام می‌شود.وارد منوی تنظیمات بشوید. نخستین گزینه تنظیمات عکس تلویزیون را برگزینید. با توجه به نوع گزینه (عددی یا چند گزینه‌ای) تنظیمات را تغییر بدهید. مثلا اگر تغییرات گزینه ۰ تا ۱۰۰ تعیین شده میباشد آن را اول در حالت ۰ قرار بدهید و در کیفیت عکس دقت نمایید.چگونه تلویزیون خود را تنظیم کنیم ؟

گزینه را تا ۱۰۰ بالا ببرید و تغییرات را مشاده نمایید. برگردید و تنظیم را در برترین حالت و مقدار ممکن قرار بدهید. این مقدار دقیقا مقداری میباشد که سلیقه شما آن را تعیین می‌کند.انجام درست تنظیمات تلویزیون از ۱ طرف به کیفیت عکس تلویزیون و از طرف دیگر به سلیقه مصرف کننده بستگی دارد. متخصصین تعمیرات تلویزیون رایان توصیه می کنند هر چند زمان یکبار تنظیمات عکس تلویزیون را تغییر بدهید تا با یکنواختی عکس تلویزیون مواجه نگردید.

مطالب مرتبط :

11 نظر

 • عیسی نصیری

  متشکرم

 • داوود جمالی

  دست مریضاد استاد

 • حبیب الله بختیاری

  اینا فوق العادن

 • فرهاد محمد

  مشاورینتون قابل اعتمادن؟

 • هادی اخوان

  هزینه رپورتاژ آگهی توی سایت شما چنده؟

 • اسدالله احمدیان

  بیشتری بنویسین لطفا

 • صادق ملک

  چه مطلب خوبی

 • داوود شکری

  چرا اینقد زیاد؟

 • مسلم عبدالهی

  شماره تماستون برای خرید تلفنی چنده

 • اصغر نوری

  احسنت عالی بود

 • سجاد شریف

  مطلبتون بسیار مفید بود

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *