3 اصطلاح رایج LCD و LED و OLED

۳ اصطلاح رایج LCD و LED و OLED

۳ اصطلاح رایج LCD و LED و OLED :  مخفف «صفحه نمایش کریستال مایع» میباشد که اساس صفحه‌های نمایش تخت در انواع وسائل الکترونیکی میباشد و در آن از خواص تغییردهنده نور کریستال‌های مایع استفاده می‌شود. کریستال‌های مایع نور را به طور مستقیم از خود ساطع نمی‌کنند، بلکه با استفاده از ۱ نور پشتی یا بازتاب‌دهند تصاویر رنگی یا تک‌رنگ تولید می‌کنند.
LED مخفف «دیود ساطع‌کننده نور» میباشد که ۱ منبع نورانی نیمه‌رسانا میباشد که هنگام عبور جریان از خود نور ساطع می‌کنند. این تکنولوژی در بسیاری از کالاهای مصرف از چراغ‌های روشنایی تا وسائل پزشکی و هم تلویزیون بکار می‌رود.

OLED مخفف «دیود ساطع‌کننده نور ارگانیک» میباشد، نوعی دیود ساطع‌کننده نور(LED) میباشد که لایه ساطع‌کننده نور در آن بصورت فیلمی از ۱ ماده ارگانیک میباشد که در جواب به عبور جریان از خود نور می‌دهد. این تکنولوژی هم در انواع صفحه‌های نمایش الکترونیکی بکار می‌رود.

انواع تلویزیون‌ها

نکته اولی که میبایست بدانید این میباشد که LED و LCD 2 نوع رقیب نیستند، بلکه در واقع به ۱ نوع تکنولوژی صفحه نمایش اشاره می‌کنند. در ۱ تلویزیون LCD کریستال‌های مایع نور پولاریزه‌شده را می‌چرخانند و همه پیکسل‌ها را همزمان روشن می‌کنند. ولی نور پشتی که وارد این کریستال مایع می‌شود را «دیودهای ساطع‌کننده نور» (LEDها) تامین می‌کنند.بنابراین بسیاری از تلویزیون‌های امروزی از نوع « LED LCD» هستند یعنی صفحه نمایش کریستال مایع یا ال‌سی‌دی که از ال‌ای‌دی‌ها به عنوان منبع نور پشتی استفاده می‌کند.

3 اصطلاح رایج LCD و LED و OLED
3 اصطلاح رایج LCD و LED و OLED

در تلویزیون‌های OLED که بین نیمه‌رساناها ۱ فیلم ارگانیک قرار داده می‌شود و بعد جریان برق از آن عبور داده می‌شود، به این ترتیب عملا هر پیکسل را می‌توان به طور منفرد خاموش و روشن نمود، به عبارت دیگر نور به طور مستقیم در نمایی جلویی خود صفحه نمایش (نه پشت صفحه) تولید می‌شود . این فرآیند سبب می‌شود با نیروی برق کمتری روشنایی بیشتری در صفحه درست کردن نمود، کنتراست بالاتر تصاویر و تاریکی کامل صفحه را هم ممکن می‌کند.

برای این مزیت البته میبایست تاوانی هم دهید و آن هم هزینه زیاد بالاتر این توع تلویزیون‌ها میباشد.

تکنولوژی صفحه نمایش QLED 

۱ نوع جدیدتر تکنولوژی صفحه نمایش QLED میباشد، QLED (دیود ساطع‌کننده نور نقطه کوانتومی) تکنولوژی به طور کامل متفاوتی با OLED میباشد. صفحات نمایش QLED بر خلاف صفحه نمایش LED خودشان نور تولید نمی‌کنند، بلکه LED‌های در لبه‌های تلویزیون نور تولید می‌کنند

مزیت این نوع تلویزیون‌ها این میباشد که از ۱ فیلتر نور نقطه کوانتومی استفاده می‌کنند و درخشندگی زیاد بالاتر نسبت به تلویزیون‌های OLED دارند. این تلوییزون‌ها رنگ‌های زیاد چشم‌نوازی تولید می‌کند، ولی وقت جواب آهسته‌تری نسبت به تلویزیون OLED دارند. هم چنین کنتراست عکس و سیاهی آنان به اندازه OLED پسندیده نیست.

اگر نام تلویزیون‌های پلاسمایی هم به گوشتان خورده میباشد، میبایست بدانید که این نوع تلویزیون تخت که در آن نور از عبور جریان از گاز یونیزه‌شده تولید می‌شود و بیش در صفحه‌های نمایش بزرگ بکار می‌رفت، امروزه در مواجهه با تلویزیون‌های LCD ارزان‌تر و تلویزیون‌های OLED گران‌تر با کنتراست بالای گران‌تر از بازار خارج شده است.

چه تلویزیونی میبایست بخرم؟

اغلب برندهای تلویزیون تکنولوژی را در تلویزیون‌هایشان بکار می‌برند که در بازار پرطرفدارتر میباشد. ولی بازار تلویزیون‌های پیشرفته امروزی در واقع به ۲ بخش تقسیم می‌شودصفحه‌های نمایش OLED را فقط شرکت ال‌جی تولید می‌کند و صفحه‌های نمایش QLED را فقط شرکت سامسونگ می‌سازد. سایر برندها با مجوز از یکی از این ۲ نوع صفحه نمایش استفاده می‌کنند و تکنولوژی‌های مخفی‌شان به آنان می‌افزایند تا مریت‌هایی برای مدل‌های خاص خودشان درست کردن کنند.

در واقع مهم ترین عاملی که در بازار تلویزیون‌ها امروزی انتخاب شما را مشخص می‌کند، میزان پولی میباشد که می‌خواهید خرج بکند. تکنولوژی‌هیا ابتکاری کیفیت عکس را بالاتر می‌برند، ولی هزینه تلویزیون را هم بالا می‌برند.بنابراین اگر میزان پولی خرج می‌کنید، برایتان مهم نیست، بدون تردید تلویزیون‌های OLED میبایست انتخاب شما باشد. البته اگر عکس درخشان‌تر و چشم‌نوازتری می‌خواهید، تلویزیون‌های QLED گزینه مطلوب برای شما است.

3 اصطلاح رایج LCD و LED و OLED
3 اصطلاح رایج LCD و LED و OLED

ولی اگر نیازی به دیدن سیاه‌تر سیاه‌ها روی تلویزیونتان نارید، می‌توانید به تلویزیون‌های LCD با نوردهی LED روی آورید.این تلویزیونه امکان دارد کنتراست تصویری بالای تلویزیون‌ها گران‌تر را نداشته باشند،‌ ولی بسته به تکنولوژی‌های اضافی که سازندگان بکار می‌برند، امکان دارد از لحاظ کیفیت عکس زیاد به آنان نزدیک باشند.

مطالب مرتبط :

11 نظر

 • ابوالفضل میر

  سایتتون محشرههههه

 • کریم احمدی

  مهندس جان عالی بود

 • جواد نعمت زاده

  خرید آنلاین هم دارید

 • صادق خلیلی

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 • غلامرضا

  متشکرم

 • غلامعلی

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین بنده ارسال کنین

 • بهنام نوروزی

  بازم درمورد این موضع مطلب بزارین

 • حبیب الله باستانی

  دست مریضاد استاد

 • مجتبی میری

  شادکام و سلامت باشید

 • مجید کریمی

  دستخوش

 • صادق بهاور

  اکانت اینستا هم دارید؟

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *